metafrasi banner

strip off

Μη σας μπαίνουν ιδέες από τον τίτλο. Για SMS, MMS και δίκτυα κινητής τηλεφωνίας πρόκειται.
Έχω την εξής γλαφυρή πρόταση:

The forward-locked objects are stripped off.

Τι στο καλό σημαίνει το strip off εδώ πέρα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Xρειάστηκε να ψάξω να βρω πρώτα τι σημαίνει το forward locked:

"Forward Lock" is the most basic level of DRM. When "Forward Lock" is enabled, this indicates that the receiving device should not allow any non-text objects in the message to be forwarded off of the device. The device may allow the user to extract pictures, videos or sounds from the message and save them on the phone. However, any such objects remain forward locked, such that they cannot be forwarded to another user or transferred to another device.

Καταλαβαίνω ότι εννοεί ότι τα εν λόγω αντικείμενα, π.χ. φωτογραφίες ή βίντεο που στέλνονται με MMS, αφαιρούνται από το μήνυμα για να γίνει preview.
Εγχειρίδιο τηλεφώνου Motorola:
http://www.google.com/url?sa=t&ct=r...7i_96VdIBDT12iulA&sig2=vBO6eI4jAzlhIHXVSu1aLw


Tελική μου πρόταση: εδώ το stripped off σημαίνει extracted.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Συγγνώμη, αλλά, μέσα στον πνιγμό μου, μια άλλη απορία μού γεννήθηκε. Το πρόβλημα είναι στην απόδοση του stripped ή του forward-locked; Για το δεύτερο θα δούμε καμιά απόδοση;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για το forward locked, θα έλεγα "με απαγόρευση προώθησης". Εσύ τι λες;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τι λέτε για το forward-locked = "μη προωθητός";

-τός -τή -τό [tós] & -ητός -ητή -ητό [itós]: επίθημα για το σχηματισμό επιθέτων παράγωγων από ρήματα. I1. δηλώνει ότι το προσδιοριζόμενο: α. μπορεί να δεχτεί την ενέργεια που εκφράζει το ρήμα: (υποφέρω) υποφερτός· (απαιτώ) απαιτητός, (αριθμώ) αριθμητός· (επαινώ) επαινετός· (βιδώνω) βιδωτός· (σπάζω) σπαστός· (κουρδίζω) κουρδιστός· (τρίβω) τριφτός· (ρίχνω) ριχτός.
 
Top