Αμοιβή μετάφρασης λογοτεχνικού κειμένου

Καλησπέρα σε όλους.
Γνωρίζει κανείς να με διαφωτίσει τι συμβαίνει με την αμοιβή μεταφραστή που παίρνει το βιβλίο απευθείας από τον συγγραφέα, χωρίς να εμπλέκεται εκδοτικός οίκος;
Μπορώ να ζητήσω ποσοστά επί των πωλήσεων για το μέλλον; Πρέπει να εξασφαλίσω κάποιο δικαίωμα; Γενικώς οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη.
Αν π.χ. εγώ γράψω ένα βιβλίο και θέλω να το εκδώσω μόνο στη Γαλλία, και το δώσω σε συνάδελφο απευθείας να το μεταφράσει, χωρίς να θέλω να το πάω σε ελληνικό εκδοτικό, αλλά να στείλω απευθείας ένα γαλλικό κείμενο σε γαλλικό οίκο, πώς θα πρέπει να διαμορφώσω την αμοιβή του συναδέλφου;

Φιλικά,

Κ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν μου έχει λάχει. Μου έχουν ζητήσει δυο-τρεις φορές, αλλά έχω αρνηθεί, και ο λόγος δεν θυμάμαι να ήταν η αμοιβή. Τη μια δεν προλάβαινα, την άλλη δεν μου άρεσε το βιβλίο, την τρίτη ήταν πολύ πάνω από τις δυνάμεις μου. Ωστόσο, μην επιδιώξεις να στηριχτείς στην εμπειρία των άλλων — είναι τόσο πολλοί οι παράγοντες που θα διαμορφώσουν την τιμή, που τα δικά σου τα δεδομένα μπορεί να μην έχουν καμιά σχέση με τα δεδομένα που ίσχυσαν σε μια άλλη περίπτωση.

Θα πρέπει να βρεθεί μια φόρμουλα που να λέει:
Ω (ωριαία αμοιβή) = απαίτηση του μεταφραστή για 40 ώρες (εργάσιμη εβδομάδα) / 40
Ε (έργο / επίδοση) = λέξεις που μεταφράζεις μέσα σε 1 ώρα από το συγκεκριμένο έργο (δηλαδή, αφού γίνει δοκιμή 16σέλιδου) με τις συγκεκριμένες συνθήκες (8 ώρες x 5ήμερο, όχι 12 x 7ήμερο, οπότε κάποια στιγμή θα σέρνεσαι)

Διαιρείς Ω / Ε και βγάζεις τιμή ανά λέξη. Αν δηλαδή θέλεις 25 ευρώ την ώρα και μεταφράζεις 250 λέξεις την ώρα, ζητάς €25 / 250 = 10 λεπτά τη λέξη. Αυτό σημαίνει ότι ένας πιο αργός μεταφραστής θα πρέπει να υπολογίσει μικρότερη ωριαία αμοιβή για να σε ανταγωνιστεί κ.ο.κ. Ωστόσο, το πιο ουσιαστικό σε αυτά που είπα είναι: βεβαιώσου για το χρόνο που απαιτεί η συγκεκριμένη δουλειά. Ύστερα βλέπεις με ποια αμοιβή θεωρείς ότι σε αμείβει σωστά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο μεταφραστής έχει πνευματικά δικαιώματα πάνω στο μεταφρασμένο βιβλίο, τα οποία αποτελούν μέρος της συμφωνίας του με τον εντολέα.
 
Top