metafrasi banner

growl and hiss of a cat

nickel

Administrator
Staff member
Πώς τους λέτε εσείς αυτούς τους ήχους; Το απειλητικό γρύλισμα (το λένε και γρούξιμο στην Κρήτη, αν θυμάμαι καλά) και ύστερα το σφύριγμα, το χαρακτηριστικό φύσημα, το φτύσιμο που κάνει.

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για το δεύτερο θα έλεγα «συρίζω» για μονολεκτική απόδοση, αν και δε με ενθουσιάζει. Φαντάζομαι δε ζητάς περίφραση, γιατί (κατά την προσφιλή μου συνήθεια) θα το έσφαζα και θα έλεγα κάτι σαν «η γάτα έβγαλε έναν απειλητικό/ επιθετικό ήχο».
 

nickel

Administrator
Staff member
Για το hiss, σφύριγμα, φύσημα ψάχνω κυρίως, μήπως υπάρχουν καθημερινές αποδόσεις που μου διαφεύγουν, ιδίως σε ουσιαστικά.

Και ένα γενικό σχόλιο: Αντιμετωπίζω όλα τα ερωτήματα που μπαίνουν εδώ ή διαβάζω αλλού με μια ευρύτερη προβληματική. Δηλαδή, πώς θα έμπαινε σ' ένα λεξικό, σ' ένα επιστημονικό σύγγραμμα, σ' ένα μυθιστόρημα, σ' έναν υπότιτλο, στο συννεφάκι ενός κόμικ κ.λπ. Όταν φτάνω σε σφάξιμο, είναι σαν να αναγνωρίζω την ήττα μου ή την ήττα της γλώσσας μας.
 
Η αλήθεια είναι ότι η ορολογία για τους ήχους που βγάζουν τα ζώα είναι μεγάλη ιστορία και μανίκι σε πολλές γλώσσες.
Σε κτηνιατρικό site βρήκα το εξής πολύ περιγραφικό (!): Οι ενδείξεις της ανησυχίας μιας γάτας είναι το «χχχχχ», το γρύλισμα, το κούνημα της ουράς πέρα-δώθε και οι ανασηκωμένες τρίχες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ακριβώς. Σε τέτοιες περιπτώσεις μιλάω για την «ήττα» της γλώσσας. Οι Αγγλοσάξονες έχουν το hiss, που τυχαίνει να φιλοξενεί και το σσσσσ του φιδιού και το χχχχχ του γατιού. Εμείς έχουμε το σφύριγμα του φιδιού αλλά στη γάτα δεν έχουμε συριστικό ήχο, αλλά χχχχχ. Και έχουν βγάλει ό,τι μπορείς να φανταστείς για τις γάτες οι ζωόφιλοι, μια λέξη για το χχχχχ δεν κατάφεραν να βγάλουν;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως κάτι τέτοια χχχ και ψψψ κάνουν οι γάτες, και γι' αυτό έχει πέσει και παίρνει μέχρι νεωτέρας η δικιά μου. :D
 

m_a_a_

Active member
Οι Αγγλοσάξονες έχουν το hiss, που τυχαίνει να φιλοξενεί και το σσσσσ του φιδιού και το χχχχχ του γατιού
...και το &%$#@ του τρωκτικού, καταπώς φαίνεται:

[...] As he starts to fall, he contorts in the air and manages to land feet first. Hunching his stripy shoulders, he hisses at me, teeth bared. I hiss back. The Mongoose realizes he has urgent flea bites to attend to.

Εδώ, σε λογοτεχνικό-ας-πούμε ύφος, θα λέγαμε «μου γρυλίζει [...] του γρυλίζω» »της γρυλίζω», μιας και στα ελληνικά είναι η μαγκούστα), να φανταστώ;
Αλλιώς τι; «Μου κάνει ένα χχχ [...] Της απαντώ αναλόγως»;
 
Top