metafrasi banner

stick figure

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς το λέμε αυτό;

Καρικατούρα; Όταν ήμουν μικρή, θυμάμαι ότι τα λέγαμε καραγκιοζάκια ή κάτι τέτοιο.

Και μια ενδιαφέρουσα πρόταση για να φτιάχνετε μόνοι σας stick figure animation με πρόγραμμα freeware.
 
Ανθρωπάκια τα λέω όταν τα ζωγραφίζω.
Και τα ζωγραφίζω συχνά πάνω στα σκριπτ όταν κολλάω!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή όμως η λέξη ακούγεται σε commentary, δηλαδή πρέπει να παραπέμπει κατευθείαν σ' αυτή την εικόνα, αναρωτιέμαι αν υπάρχει ένας σημερινός όρος που όταν τον ακούνε οι θεατές θα καταλάβουν αμέσως για τι πράγμα μιλάμε.
Ίσως το σκαρίφημα να είναι λίγο πιο περιγραφικό.
 
Ποιο ρήμα χρησιμοποιείται στην πρότασή σου;
Γιατί αν λέει, "Σκιτσάρω/ζωγραφίζω ανθρωπάκια", εγώ θα καταλάβαινα τι εννοεί!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λέει ότι ο Τζακ, ο πρωταγωνιστής του Nightmare Before Christmas "is like a stick figure".
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Αν πεις «σαν (ψηλόλιγνη) φιγούρα του Τζακομέτι», θα καταλάβει κανείς τίποτα;

Σαν «ανθρωπάκι του Γαΐτη»; (Επί το ελληνικότερον)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
1) Φιγούρα του Τζακομέτι: Νομίζω ότι ελάχιστοι θα καταλάβουν.

2) Ανθρωπάκια του Γαΐτη: Διαφωνώ λίγο στο ότι είναι stick figures. Είναι αρκετά πιο περίπλοκα από τα απλά "ανθρωπάκια" που ζωγραφίζουμε όλοι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι, όχι, δεν προσπαθώ να βρω μεταφράσεις για το stick figure. Απλώς έναν έμμεσο τρόπο να κάνουμε τον άλλο να σκεφτεί μια τέτοια φιγούρα.

Σαν να τον έφτιαξαν με σπιρτόξυλα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Σαν τα ανθρωπάκια που ζωγραφίζαμε στο σχολείο;
 

Elsa

¥
Με την ευκαιρία, εδώ ένα παιχνιδάκι όπου μπορείτε να φτιάξετε μια ζωγραφιά "σαν τον Πικάσο". Μετά, μπορείτε να καταχωρίσετε τη δημιουργία σας σε gallery!
 

nickel

Administrator
Staff member

Τώρα, τόσα γράψαμε, δεν αντέχω να μην το χώσω το οφτόπικ:

Έρχεται πριν από λίγο ένας φίλος του γιου μου κρατώντας μια κιθάρα που την γρατζούνιζε.

— Τι τρέχει; του λέω. Αποφάσισες να γίνεις τροβαδούρος;
— Ναι, μου λέει. Σαν τον Πάντσο Βίλα του Δον Κιχώτη.

Αριστουργηματικός αχταρμάς από Σάντσο Πάντσα (αριστερά στο πικασικό) και Μεξικανό επαναστάτη και μαριάτσι και... ώρα να πάω για σιέστα.
 
Top