metafrasi banner

medallion = μεγάλο μετάλλιο | στρογγυλό ανάγλυφο τοίχου | διακοσμητικό τοίχου

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ας κάνω σεφτέ και στις ερωτήσεις :)
Η συγκεκριμένη έννοια που ψάχνω είναι αυτά τα στρογγυλά διακοσμητικά που μπαίνουν στους τοίχους και χαρακτηρίζουν περιόδους όπως η μπαρόκ.

Πώς τα λέμε; Μενταγιόν; Ροζέτες;
 

nickel

Administrator
Staff member


Το μοναδικό που έχω βρει είναι «(μεταλλικό) διακοσμητικό τοίχου» (ενώ πουθενά δεν βρήκα κάτι παντρεμένο με το φερ φορζέ). Και το θεωρώ φυσικό γιατί και το μενταγιόν και η ροζέτα δεν δημιουργούν τις πολύ διαφορετικές εικόνες που βλέπει κανείς εδώ.

Καλημέρα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν πάλι θέλεις να περιγράψεις με μεγαλύτερη σαφήνεια αυτό που λες (βλέπω στο Penguin-Hellenews τη φλύαρη περιγραφή «ευμέγεθες στρογγυλόν ή ωοειδές διακοσμητικόν στοιχείον») θα μπορούσες να πεις «ανάγλυφο τοίχου».
 

Elsa

¥
Νομίζω πως μπορείς να το πεις μεταλλικό διακοσμητικό ρόδακα για να υπάρχει και η έννοια του κυκλικού στοιχείου. Το μενταγιόν σίγουρα θυμίζει κόσμημα του λαιμού και η ροζέτα -εμένα τουλάχιστον- μου θυμίζει τα γύψινα γύρω από τα κρεμαστά φώτα στο ταβάνι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Βασικά, η περιγραφή αφορά τις ροζέτες (;) που υπάρχουν σε ένα σταθμό μετρό στη Μόσχα και αναφέρεται ότι είναι ανάγλυφες. Σκέφτομαι να το σφάξω τελικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Άσ' το να το σφάξεις το Πάσχα. Γιατί να μη βάλεις ανάγλυφοι ρόδακες; (Αν είναι ανάγλυφοι ρόδακες.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Δείτε όμως και αυτή τη σελίδα. Το medallion δεν έχει απαραίτητα ρόδακα σαν «περιεχόμενο».

Το OED γράφει στο medallion κάτω από το 1. (μεγάλου μεγέθους) μετάλλιο.

2. Anything resembling this; applied to various objects resembling a large medal, in decorative work, as a tablet or panel usually of an oval or circular shape, bearing objects or figures in relief; a portrait; also a decorative design resembling a panel or tablet, as in a carpet, a window, or title-page of a book, etc.

ΟΚ, με πρόλαβε η palavra. Το «όμως» πήγαινε στην Elsa.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δείτε όμως και αυτή τη σελίδα. Το medallion δεν έχει απαραίτητα ρόδακα σαν «περιεχόμενο».
[/COLOR]

Όχι, δεν έχει. Όπως είπα και πιο πάνω, έχει ανάγλυφες φιγούρες. Να βάλω «μετάλλιο»;

Αχ, συγγνώμη, Νίκελ, δεν είδα το έντιτ. Αν θέλεις, σβήσε το παρόν.
 

Elsa

¥
Α, ναι, αυτά είναι μεγάλου μεγέθους μετάλλια. Καμιά σχέση με ρόδακες.
 
Top