metafrasi banner

figure drawing / life drawing

Alexandra

Super Moderator
Staff member
http://en.wikipedia.org/wiki/Life_drawing
Figure drawing is an exercise in drawing the human body in its various shapes and positions. Life drawing refers to the process of drawing the human figure from observation of a live model. Figure drawing is arguably the most difficult subject an artist commonly encounters, and entire classes are dedicated to the subject.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα, Αλεξάνδρα!
Κάποτε είχα ρωτήσει φοιτήτρια στην Καλών Τεχνών και μου είχε πει ότι το Life drawing είναι «ζωγραφική/ σχεδίαση εκ του φυσικού».

Για το άλλο δυστυχώς δεν έχω ιδέα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή εδώ μιλάμε για ανθρώπινο σώμα, μήπως υπάρχει ο όρος "σχεδίαση ανθρωπίνου σώματος εκ του φυσικού";
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών. (Καλέ, τι σούπερ φανταστρουμφικός τρόπος να δίνεις συνδέσμους! Θερμά συγχαρητήρια στο σχεδιαστή :))
Εκεί γράφουν:

* Μελέτες από φυσικό πρότυπο. Σχέδιο - Χρώμα - Σύνθεση
* Μελέτες από μη φυσικό πρότυπο. Σχέδιο - Χρώμα - Σύνθεση

Δε φαίνεται να διαχωρίζουν το μοντέλο.
 

Elsa

¥
Δες εδώ, είναι φροντιστήριο (και για Καλών Τεχνών), στον πρόγραμμα σπουδών αναφέρεται ο όρος μελέτη φιγούρας. Μελέτη ανθρώπινης φιγούρας υποθέτω είναι καλή απόδοση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το "μελέτη φιγούρας" είναι καλή απόδοση και υποτιτλιστικά :)
 
Μοντέλο

Λέγεται πολύ απλά "μοντέλο".

Πώς το έχεις στο κείμενό σου;
 
Μοντέλο - γυμνό

Πού 'ντο ρε παιδιά και δεν το βλέπω; Το άθρο της Wikipedia; Αν είναι σε διάλογο π.χ. είναι μοντέλο, π.χ. Πάμε στο μοντέλο, έχω μοντέλο κάθε Παρασκευή. Αυτό σημαίνει ότι ζωγραφίζουμε το γυμνό.

Τώρα, η μελέτη που λένε τα κορίτσια παραπάνω (ή αλλιώς σπουδή) είναι συγκεκριμένη εργασία: ζωγραφίζεις την ίδια στάση για βδομάδες ή και μήνες.

Σπουδές/μελέτες γίνονται και με νεκρές φύσεις, ενώ life drawing μπορείς να κάνει και με sketches των 30 δευτερολέπτων. Δεν είναι απαραιτήτως σπουδή.

Όταν λέμε ότι κάτι είναι drawn from life, νοείται εκ του φυσικού ή από παρατήρηση.

Αντί για σχεδίαση, θα έλεγα "σχέδιο".

Τώρα παίζει ανάλογα με το συγκείμενο. Αυτά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγγνώμη, Ambrose, νόμιζα ότι ήμουν στο άλλο νήμα, με τα stick figures.
Η πρόταση ολόκληρη είναι ότι ο Tim Burton πήγαινε σ' ένα Κέντρο Επιμόρφωσης Ενηλίκων στο Burbank "which happened to have a life drawing class".
 
Συγγνώμη, Ambrose, νόμιζα ότι ήμουν στο άλλο νήμα, με τα stick figures.
Η πρόταση ολόκληρη είναι ότι ο Tim Burton πήγαινε σ' ένα Κέντρο Επιμόρφωσης Ενηλίκων στο Burbank "which happened to have a life drawing class".


"...κι έκανε μαθήματα γυμνού/μοντέλου" ή "όπου γίνονταν μαθήματα μοντέλου/γυμνού".
 
Top