matrice lipidique

Kat

¥

Μήπως γνωρίζει κανείς τι σημαίνει ο όρος "matrice lipidique";
Εμφανίζεται στην εξής πρόταση:

La matrice lipidique se résorbe au cours du temps

Πρόκειται για φάρμακο που χορηγείται υπό τη μορφή εμφυτεύματος και εδώ περιγράφει τον τρόπο με τον οποίο απελευθερώνεται η δραστική του ουσία. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ακριβώς το matrice lipidique....
άλλη μια πρόταση στην οποία εμφανίζεται είναι η εξής:

Biodegradation complete de la matrice
 
Αν και δεν έχω ιδέα από ιατρικά, μήπως το matrice είναι με την έννοια του καλουπιού/της μήτρας (όχι αυτής που έχουν οι γυναίκες, της άλλης);
 

Elena

¥
Βάσει του κειμένου, νομίζω ότι το «πλέγμα» μπορεί να χρησιμοποιηθεί. (SLNs -Solid Lipid Nanoparticles, e.g. Drug-loaded Dynasan 114.)


(Ενδεικτικά για το ρόλο που παίζει το... «πλέγμα» -αν και το παρακάτω κείμενο πιο βαρύ:

Partitioning Nature of Olanzapine Between Lipids and pH 7.4 PB

OL is a hydrophobic drug with a log P value of 2.199. The PC was in the order of GTS (2.77) > PRE (2.31) > WE 85 (2.23) > GMS (1.91). GTS is the most lipophilic of the 4 lipids and had a higher affinity for OL. PRE, being a mixture of mono-, di-, and triglycerides, is suspected of having more space, that is, more imperfections in its lipid matrix to accommodate the drug.

http://www.aapspharmscitech.org/view.asp?art=pt0804083)

Το «μήτρα» οκέι (στο τηλέφωνο ο Νίκος -βλ. μιτοχονδριακή μήτρα), αλλά εδώ δεν βλέπω λόγο.
 
Last edited:

Kat

¥
Ευχαριστώ πολύ, νομίζω θα καταλήξω στον όρο "μήτρα", αν και αρχικά είχα πει να τον αποφύγω..
 
Top