Διορθωτής Word 2007

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γεια σας, πάλι!

Έχω ένα πρόβλημα με το διορθωτή στο Word: ενώ μεταφράζω, επιλέγω κάποιες λέξεις οι οποίες θέλω να αγνοηθούν, όπως τα ονόματα. Κάθε φορά που ξανανοίγω το αρχείο μου όμως, τσουπ! να τες πάλι, όπως πριν. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να λαμβάνω το μήνυμα «υπάρχει υπερβολικός αριθμός λαθών στο κείμενο και ο ορθογραφικός έλεγχος δεν μπορεί να συνεχιστεί», πράγμα που με εκνευρίζει γιατί το πρόγραμμα σταματά τον αυτόματο εντοπισμό λαθών και έτσι δε βλέπω λαθάκια όπως αναγραμματισμούς και τόνους που ξεφεύγουν.

Θυμάμαι ότι στην έκδοση 2003 όταν επέλεγα να αγνοηθεί κάτι, το word θυμόταν την επιλογή μου όταν ξανάνοιγα το αρχείο που μετέφραζα. Εδώ όμως όχι.

Μήπως κάνω κάτι λάθος;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι έτσι ακριβώς λειτουργεί ο διορθωτής μου, αλλά δεν ήξερα ότι υπήρχε και η δυνατότητα που περιγράφεις. Αν θέλω να θυμάται μια επιλογή μου, κάνω add to dictionary.
 
Θυμάμαι ότι στην έκδοση 2003 όταν επέλεγα να αγνοηθεί κάτι, το word θυμόταν την επιλογή μου όταν ξανάνοιγα το αρχείο που μετέφραζα.
Είσαι σίγουρη;

Αν μιλάμε για ignore και όχι add, θα πρέπει να παραμένει ανοιχτό το Word για να "θυμάται" ο διορθωτής την επιλογή σου. Δηλαδή ανοίγεις ένα αρχείο, κάνεις ορθογραφικό έλεγχο με τις όποιες επιλογές, κλείνεις το έγγραφο (και όχι το ίδιο το πρόγραμμα του Word), ανοίγεις το επόμενο αρχείο, κ.ο.κ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κοίτα, δε θυμόταν τις λέξεις που είχα κάνει ignore σε όλα τα κείμενα. Τις θυμόταν όμως στο ίδιο κείμενο, τουλάχιστον ως το σημείο όπου είχα σταματήσει τη μετάφραση. Έτσι δε χρειαζόταν να ξανακάνω ορθογραφικό έλεγχο από την αρχή του κειμένου, αλλά από εκεί όπου είχα μείνει.

Τώρα όμως, τζίφος! Και το πρόβλημα είναι ότι δε θέλω να προσθέσω στο λεξικό ονόματα και ηχομιμητικές λέξεις όπως «μπρρρ», «κρατς» κτλ. (Πω, πω, ακούγεται σα να μεταφράζω επεισόδιο του Μπαγκς Μπάνι :))
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Λοιπόν, το βρήκα (Nikel, δεν έχω λόγια :)): στην εντολή «Εργαλεία ελέγχου» αποεπιλέγουμε το κουτάκι που γράφει «Γραμματικός και ορθογραφικός έλεγχος». Έτσι, ελέγχονται όλα τα λάθη κατά την πληκτρολόγηση, όχι όμως όλα τα λάθη απ' την αρχή.

Αν θέλουμε να τα ξαναδεί το Word από την αρχή, πηγαίνουμε «εργαλεία ελέγχου» και επιλέγουμε «επανέλεγχος εγγράφου». Έτσι, σβήνεται η λίστα με τα σημεία για τα οποία είχαμε επιλέξει ignore και ελέγχεται από την αρχή η ορθογραφία του κειμένου.

Να θυμίσω ότι όλα αυτά ισχύουν για το Word 2007 στο οποίο και δουλεύω, δεν ξέρω για τις παλιότερες εκδοχές αν η εντολή βρίσκεται εκεί ή είναι κρυμμένη κάπου αλλού.

Ευχαριστώ όλους!
 
Top