Διακοπές στο Πήλιο

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο παραθαλάσσιο χωριό του Πηλίου -και συγκεκριμένο κατάλυμα, ακόμα καλύτερα- για διακοπές;
 

daeman

Administrator
Staff member
Δώστε μας δεδομένα, να σας δώκουμε πληροφορία, καλέ κυρία.
Εξίσωση με πολλούς αγνώστους δεν λύνεται.
Πόσα άτομα, τι ηλικίας, τι προτιμάνε (δραστηριότητες ή χαλάρωση, στην πλαγιά ή στο κύμα) και ενδεικτική κατηγορία τιμής, για αρχή. Στο Αιγαίο εννοείται, τον Παγασητικό δεν θα τον πρότεινα.
Φορολογική ενημερότητα και πιστοποιητικά γέννησης να έχετε πρόχειρα, γιατί θα σας τα ζητήσω αργότερα. :D
 
Επειδή η δική μας υπηρεσία έχει παρακάμψει τη γραφειοκρατία, ενώ ο δαεμάνος χρησιμοποιεί ακόμα το πρωτόκολλο για τα αιτήματά του... απαντάμε άμεσα, σίγουρα και χωρίς πολλή σκέψη. :D

Ένα όνομα να βρίσκεται είναι η Μηλίνα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τα άτομα είναι δύο και πάνε για 3-4 μέρες χαλάρωση ΔΙΠΛΑ στο κύμα!
Για τα οικονομικά, θα αντέξουμε υποθέτω γύρω στα 60 ευρώ τη βραδιά. Εκτός αν το κράτος έχει κηρύξει στάση πληρωμών μέχρι το τέλος Αυγούστου.
Όσο για τη Μηλίνα, την είδα κι εγώ. Δεν την είχα ξανακούσει ποτέ, αλλά έπεσα πάνω σ' αυτό και μου άρεσε.
Αλλά η Μηλίνα είναι στον Παγασητικό, σωστά;
Ξέχασα να πω και κάτι άλλο: Δεν μας αρέσουν οι παγωμένες θάλασσες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είμαι σίγουρη πως όλες οι θάλασσες στο Ανατολικό Πήλιο θα είναι παγωμένες, οπότε λέω να μην πάω προς τα εκεί.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όλες οι θάλασσες στο Πήλιο είναι παγωμένες. Οι εσωτερικές που είναι στον Παγασητικό δεν είναι και τόσο ωραίες, οι εξωτερικές είναι φανταστικές.

Προσωπικά, μου αρέσει πάρα πολύ η Νταμούχαρη, που έχει τουριστικό χωριουδάκι σχεδόν πάνω στην παραλία. Η παραλία έχει σκέτο βότσαλο, ωστόσο τα νερά είναι σαν πισίνα.

Η Μηλίνα είναι καλή, αλλά έχει το κακό ότι είναι πολύ μακριά από το Βόλο, επομένως αν θέλεις εξόδους κτλ πιο βραδινές θα δυσκολευτείς.

Παίζει επίσης Ξινόβρυση (πολύ ωραία) και Άγιοι Σαράντα.
Να αποφύγετε τον Άη Γιάννη, είναι η πιο τουριστική παραλία και έχει πολύ κόσμο, φασαρία και κίνηση.

Επίσης, αν θέλεις, έχω κι άλλες προτάσεις για φαγητό/ποτό και δραστηριότητες προς τα εκεί πάνω. Στη διάθεσή σας, επομένως!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δεν ενδιαφέρομαι για βραδινές βόλτες στον Βόλο.

Η εναλλακτική μου περιοχή της Ελλάδας για διακοπές θα ήταν η Στούπα, που απέχει 40 χιλιόμετρα από την Καλαμάτα, και ούτε εκεί είχα σκοπό να κάνω βόλτες στην Καλαμάτα. Απλώς έχω πάει στη Στούπα ήδη τρεις φορές, και φοβάμαι μήπως βαρεθώ λίγο.
 
Η Μηλίνα είναι πολύ όμορφο μέρος. Όλα τα δωμάτια σχεδόν είναι πάνω στο κύμα και οι τιμές λογικές. Δεν έχει σημασία που είναι στον Παγασητικό. Δίπλα της έχει ένα πολύ ωραίο λιμανάκι (5 λεπτά by car. Σκέψου Στούπα-Καλογριά ας πούμε) που έχει μια ταβέρνα πάνω στο κύμα και από κάτω μια όμορφη και καθαρή θάλασσα. Η ταβέρνα έχει καλό ψάρι και μεζέδες. Στη Μηλίνα έχει ωραία εστιατόρια και καφέ για χαλάρωση και περατζάδα (αλά Στούπα πάλι) για βόλτα. Επίσης, για πιο γραφική βραδινή βόλτα υπάρχουν οι Μηλιές στο βουνό από πάνω με ωραίες ταβέρνες, βόλτες και παραδοσιακά προϊόντα.

Όλα αυτά με την επιφύλαξη των 4 χρόνων που έχω να πάω. Μπορεί τώρα να είναι όλα χάλια και να μοιάζει με την Αθήνα... :(
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Προσωπικά, μου αρέσει πάρα πολύ η Νταμούχαρη, που έχει τουριστικό χωριουδάκι σχεδόν πάνω στην παραλία. Η παραλία έχει σκέτο βότσαλο, ωστόσο τα νερά είναι σαν πισίνα.
[...]Να αποφύγετε τον Άη Γιάννη, είναι η πιο τουριστική παραλία και έχει πολύ κόσμο, φασαρία και κίνηση.
[...]

Καλημέρα.
+1 για την Νταμούχαρη. Ωραία νερά, ηρεμία και όχι μακριά από άλλα όμορφα μέρη.

Για τον Άη Γιάννη, έχει δίκιο η Παλάβρα, αλλά μια βόλτα για μπάνιο στην Πλάκα, τη βόρεια παραλία του χωριού (βοτσαλάκι και Αιγαίο, χωρίς ομπρελοκαρέκλες πριν 3 χρόνια που πήγα τελευταία φορά) και μετά ψαράκι στο χωριό δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα.

Επίσης, ένα μπανάκι στον Μυλοπόταμο επιβάλλεται, αρκεί να μην είναι ΣΚ Ιουλίου-Αυγούστου, που γίνεται χαμός από ταπεράκια, γκαρίλες, Μιχαλάκη-όχι-στα-βαθιά-παιδί-μου και όλες τις υπόλοιπες "αρετές" του ελληναρά αχταρμά γκρεκ. Αυτό ισχύει για όλες τις παραλίες του Πηλίου που έχουν εύκολη πρόσβαση.

Υπάρχει όμως ο κίνδυνος να σας επισκεφτεί ο δαεμάνος. ;)
 

Ulkomaalainen

New member
Ως εν μέρει Πηλιορείτισσα, θα σύστηνα Τρίκερι. Είναι τέρμα Θεού (θεωρητικά και κυριολεκτικά), θυμίζει νησί και -αν και δεν το έχω ψάξει- θα έχει παραλίες κι απ' τις δύο μεριές.

Αυτό που ξέρω σίγουρα ότι είναι ωραίο κι ερημικό (προς Παγασητικό) είναι ο Πλατανιάς, σαν λιμανάκι και μπορείς να περάσεις στη Σκιάθο με καΐκι για μια ημερήσια εκδρομή, ή ο Κατηγιώργης (προς Αιγαίο) που είναι μια σταλιά μέρος.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα το Τρίκερι το χωριό δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Είναι ψηλά, μακριά από τη θάλασσα και ερημικό, αν και έχει ταβέρνες και διάφορα μαγαζάκια για διασκέδαση. Το νησάκι απέναντι από το Τρίκερι έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραίο, αλλά είναι πολύ απομονωμένο και πολύ μακριά.
 

Ulkomaalainen

New member
Εμένα το Τρίκερι το χωριό δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Είναι ψηλά, μακριά από τη θάλασσα και ερημικό, αν και έχει ταβέρνες και διάφορα μαγαζάκια για διασκέδαση. Το νησάκι απέναντι από το Τρίκερι έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραίο, αλλά είναι πολύ απομονωμένο και πολύ μακριά.

Το Τρίκερι είναι παραθαλάσσιο καλέ, εσείς πού πήγατε κι ήσασταν ψηλά;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το Τρίκερι είναι παραθαλάσσιο καλέ, εσείς πού πήγατε κι ήσασταν ψηλά;
Με πρόλαβε ο Ζαζ :) Το Τρίκερι το χωριό είναι ψηλά. Το νησάκι δε λέγεται έτσι. Συνηθισμένο το λάθος, ακόμα και οι Βολιώτες το κάνουν συχνότατα.
 

Ulkomaalainen

New member
Στο νησάκι δεν έχω πάει ποτέ. Η Αγ. Κυριακή είναι επίνειό του, θεωρείται συνέχεια του Τρίκερι κι είναι παραθαλάσσια. Κρίμα που δεν έχω τραβήξει φωτογραφίες να δείτε ομορφιά και με τα μάτια σας.
 
Top