metafrasi banner

Ευχάριστη επαφή με εκδοτικό οίκο

FunkSoulBrother

New member
Φίλοι, γεια σας. Σας διαβάζω καιρό και βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το φόρουμ.
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια πρόσφατη επαφή μου με εκδοτικό οίκο.

ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ 1
- Γεια σας. Μπορώ να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο από τις εκδόσεις ΡίζοναμπλιΊντερεστινγκΜπουκς;
- Τι ακριβώς θέλετε;
- Είμαι μεταφραστής και θέλω να ρωτήσω αν χρειάζεστε καινούριους συνεργάτες.
- Υπάρχει ένα ιμέιλ, αν θέλετε να στείλετε εκεί το βιογραφικό [με ύφος: το στείλεις δεν το στείλεις, δεν αλλάζει τίποτα].
- Ναι, το έχω στείλει, ήθελα απλώς να επιβεβαιώσω ότι το έχετε λάβει.
- ...
- Μπορώ να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο;
- Ξέρετε, σήμερα είναι ελάχιστα άτομα εδώ [ήταν μέρα γενικής απεργίας].
- Καλά, να πάρω αύριο. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τον οποίο θα πρέπει να ζητήσω;
- Τι να σας πω…
- Καλά, αν είναι κρυφό το όνομα του υπεύθυνου, πάω πάσο!
- Υπάρχουν διάφοροι επιμελητές, για διάφορες σειρές, και επικοινωνούν αυτοί όταν χρειαστεί.
Καταλήξαμε να στείλω το βιογραφικό και σε μια άλλη ιμέιλ διεύθυνση, καλού-κακού. Ο υπεύθυνος παραμένει στο Πρόγραμμα Προστασίας Μαρτύρων του FBI. Πιθανότερο είναι να μάθω το όνομα του Man In Black και τι τραγούδια τραγουδούσαν οι σειρήνες. Η κοπέλα με την οποία μίλησα είχε ένα ύφος γενικότερης αβεβαιότητας και ασάφειας, που μπορεί να ήταν τυχαία («μέρα απεργίας, οι άλλοι κάνουν βόλτες στο σύνταγμα κι εγώ δουλεύω»). Δεν βαριέσαι, μετά από μια βδομάδα τρεξιμάτων σε δημόσιες υπηρεσίες για προσωπικό θέμα, η όλη συνομιλία είχε και την ψυχαγωγική της διάσταση.

ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ 2
Folow up, που λέμε και στο χωριό μου.
- Σας έστειλα το βιογραφικό μου.
- Θα επικοινωνήσουμε εμείς αν χρειαστούμε κάποιον.
- Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος;
- Όχι, δεν υπάρχει. Δεν μπορείτε να μιλήσετε με κάποιον.
- Ευχαριστώ. Γεια σας.
Αυτή τη φορά ο τόνος της ήταν από ενοχλημένος έως επιθετικός.
Το "Όχι, δεν υπάρχει. Δεν μπορείτε να μιλήσετε με κάποιον" είναι αυτολεξεί η φράση της. Με έστειλε. Ένιωσα σαν fed που ψάχνει τον Τόνι Σοπράνο.
Τι λέτε, υπάρχει πιθανότητα να πάρω δουλειά από αυτόν τον εκδοτικό οίκο;
(Λέμε και κανένα αστειάκι να περνά η ώρα.) Δεν ξέρω καν αν έχουν λάβει το βιογραφικό μου, αν το έχει κοιτάξει κάποιος αρμόδιος.
Βεβαίως, η πιο βασική ερώτηση έχει απαντηθεί εκ των πραγμάτων, δηλαδή αν ενδιαφέρονται για καινούριους συνεργάτες: όχι.
Τουλάχιστον γέλασα λιγάκι!
 
Last edited by a moderator:
Καλημέρα FunkSoulBrother και καλώς ήρθες.

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση, ελπίζω να σου πάνε καλά τα πράγματα. Απ' ό,τι φαίνεται, παρά τα ψίχουλα που πληρώνουνε οι εκδοτικοί οίκοι, έχουνε μεγάλη προσφορά συνεργατών (εξ ου και το υφάκι). Καλή τύχη!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλώς όρισες, FunkSoulBrother.
Όπως λέει και ο Αμβρόσιος, δυστυχώς η προσφορά υπηρεσιών μετάφρασης (από σχετικούς και μη) είναι τόσο τεράστια, που οι εργοδότες αρνούνται ακόμα και να φερθούν κόσμια. Ίσως θεωρούν ότι δεν χρειάζεται να φέρονται κόσμια σε ανθρώπους που δέχονται να αμείβονται με τόσο χαμηλές αμοιβές. Και δεν παίζει κανένα ρόλο η οικονομική κρίση, γιατί αυτή η μάστιγα της διαρκούς υποβάθμισης των αμοιβών των μεταφραστών στην Ελλάδα έχει ξεκινήσει εδώ και πολλά χρόνια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η δική μου εμπειρία πάντως λέει το εξής: υπάρχει υπερπροσφορά επίδοξων μεταφραστών λογοτεχνίας, στους οποίους συγκαταλέγονται και παντελώς άσχετοι άνθρωποι (τύπου: «πάντα μου άρεσε να διαβάζω βιβλία, νομίζω ότι θα γινόμουν πολύ καλή μεταφράστρια»). Οι εκδοτικοί οίκοι λοιπόν δεν έχουν το περιθώριο να απασχολούν έναν άνθρωπο που να ασχολείται με το ξεσκαρτάρισμα (καλώς ή κακώς δεν κρίνω, λέω μόνο τι συμβαίνει), καθότι η διόρθωση ενός δοκιμαστικού παίρνει πολλή ώρα όταν γίνεται ενδελεχώς, όπως επίσης και επειδή συχνά είναι δύσκολο να μιλάς καθημερινά με ανθρώπους στους οποίους να προσπαθείς να εξηγήσεις ότι ναι, πρέπει να μεταφράζονται τα πάντα από το πρωτότυπο, ότι όχι, ελεύθερη μετάφραση δε σημαίνει μεταφράζουμε αυτό που καταλάβαμε κτλ κτλ.

Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ, FunkSoulBrother, ότι εσύ συγκαταλέγεσαι σε αυτήν την κατηγορία, μην παρεξηγηθώ. Ωστόσο, συχνά υπάρχει εξήγηση για το φαινόμενο «δεν ξέρω, δεν είδα».

Για την αγένεια όχι, βέβαια...
 
Εγώ έχω την εντύπωση όταν αν το δοκιμαστικό είναι από κείμενο με το οποίο είναι εξοικειωμένος ο υπεύθυνος, είναι σχετικά εύκολο να δει αν το άτομο κάνει ή δεν κάνει. Τα χοντρά λάθη και το γενικό ύφος της μετάφρασης κάνουν μπαμ. Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα όταν πρόκειται για καλή μετάφραση, όπου εκεί ο έλεγχος θέλει περισσότερη προσοχή.
 

FunkSoulBrother

New member
(Την πρώτη απάντηση την έφαγε ο δαίμων του Firefox, οπότε
ξαναπροσπαθώ εν συντομία).

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, παιδιά.

Αυτοί ξέρουν αν χρειάζονται συνεργάτες, δεν γκρινιάζω γι' αυτό. Βρήκα ευτράπελη την αντιμετώπιση στυλ ΔΟΥ. Δεν ζήτησα σεμινάριο περί δοκιμαστικών, μόνο να μου πουν αν έφτασε το ιμέιλ μου. Πριν φτάσουμε να μιλήσουμε για τιμές τυπογραφικού κι αν θα με πληρώσετε με εξάμηνη επιταγή, πείτε μου αν έφτασε το ιμέιλ κι αν διαβάζονται τα ελληνικά ή βγήκαν αλαμπουρνέζικα!
Αλλά είπαμε, είναι εποχή μειωμένων προσδοκιών.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλώς όρισες δε σου είπα :) Πρόσεχε όταν μπαίνεις στο φόρουμ, να τσεκάρεις το κουτάκι που γράφει keep me signed in (ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι, και θέλω και οφίτσια, τρομάρα μου), αλλιώς η Αλεπού σε πετά έξω.
 
Εγώ έχω στείλει το βιογραφικό μου σε γνωστό εκδοτικό οίκο τουλάχιστον τρεις φορές τα τελευταία δυο χρόνια, και ακόμα δεν μου έχουν πει αν το έχουν λάβει διότι η υπεύθυνη απουσιάζει με άδεια τοκετού, με άδεια διακοπών ή ό,τι άλλη άδεια μπορείτε να φανταστείτε. Ούτε το όνομά της δεν μου λένε! Πάντως από τότε που το έστειλα, την ημέρα των γενεθλίων μου και της ονομαστικής μου εορτής, λαμβάνω από τον εκδοτικό οίκο e-mail με πολύ θερμές ευχές. Δεν έχω παράπονο! Αν φτάναμε στο σημείο να συνεργαστούμε κιόλας, μπορεί να μου έστελναν και καλαθάκι με ποτά...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλωσήρθες, αδέλφι. Εδώ, δεν έχεις παράπονο, οι απαντήσεις έπεσαν βροχή. Αλλά τώρα θα καταπιαστώ με κάτι πρακτικό:

(Την πρώτη απάντηση την έφαγε ο δαίμων του Firefox, οπότε ξαναπροσπαθώ εν συντομία).

Lazarus: Form Recovery
Never lose anything you type into a web form again! Lazarus securely auto-saves all forms as you type, so after a crash, server timeout, or whatever, you can go back to the form, right click, "recover form", and breathe a sigh of relief.

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/6984/

Έτσι όπως το λέει. Δεν έχω χάσει κανένα γραφτό μου στον Firefox από τότε που το έβαλα. Όχι πως θα έχανε η Βενετιά βελόνι, αλλά έναν εκνευρισμό τον γλίτωσα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Υπάρχει υπερπροσφορά επίδοξων μεταφραστών λογοτεχνίας, στους οποίους συγκαταλέγονται και παντελώς άσχετοι άνθρωποι (τύπου: «πάντα μου άρεσε να διαβάζω βιβλία, νομίζω ότι θα γινόμουν πολύ καλή μεταφράστρια»).
Ααααχ, τι πόνος είναι αυτός στον υποτιτλισμό... "Βλέπω τηλεόραση, ξέρω ελληνικά, έχω πάρει και Λόουερ. Και ως γνωστόν :eek: ο υποτιτλισμός είναι κάτι εύκολο, αφού μιλάω φαρσί κιόλας με τους ξένους στις διακοπές μου. Θα γίνω υποτιτλιστής."

Αλλά άνευ πλάκας, ούτε οι εταιρείες διανομής ταινιών και υποτιτλισμού έχουν διάθεση να δοκιμάζουν νέους συνεργάτες, ακόμα κι αν κάποιοι από τους ήδη συνεργάτες τους είναι κάτω του μετρίου. Πιστεύω ότι ενώ κάθε εταιρεία δίνει σε κάποιους υπαλλήλους την ευθύνη της ποιότητας της παραγωγή της, αυτοί οι υπάλληλοι λειτουργώντας δημοσιοϋπαλληλικά αρνούνται να καταβάλουν τον κόπο που απαιτείται για να εντοπίζουν και να χρησιμοποιούν τους καλύτερους μεταφραστές.
 

SBE

¥
Εγώ αυτό που συγκράτησα, και που είναι κλασσικό γνώρισμα ελληνικής επιχείρησης, είναι το ότι πουθενά κανένας δεν πρόκειται να σου δώσει ένα όνομα.
Ποιός ασχολείται με το Χ;
Δεν είναι εδώ τώρα.
ΟΚ, το κατάλαβα αυτό, πώς τον λένε ώστε την επόμενη φορά να μη σας ενοχλώ και να ζητάω κατευθείαν αυτόν;
Κι εκεί αρχίζουν οι αγένειες και οι αοριστολογίες.
 

FunkSoulBrother

New member
Καλωσήρθες, αδέλφι. Εδώ, δεν έχεις παράπονο, οι απαντήσεις έπεσαν βροχή. Αλλά τώρα θα καταπιαστώ με κάτι πρακτικό:
...

Έτσι όπως το λέει. Δεν έχω χάσει κανένα γραφτό μου στον Firefox από τότε που το έβαλα. Όχι πως θα έχανε η Βενετιά βελόνι, αλλά έναν εκνευρισμό τον γλίτωσα.

Cool tip, ευχαριστώ. Με είχε σώσει και ένα παλαιότερο του φόρουμ, για το πώς αλλάζουμε τη σειρά με την οποία ανοίγουν τα tabs στο Firefox. Ο εκνευρισμός και το άγχος που γλιτώνουμε με τέτοια πρακτικά θέματα για μένα αξίζουν περισσότερο απ' όσο το βελόνι για τη Βενετιά.

Βροχή οι απαντήσεις, πράγματι.
 

FunkSoulBrother

New member
Daeman, το ψευδώνυμο δεν ήταν τυχαίο, όπως κατάλαβες.

Palavra, ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Να αναφέρω και μια πιο ευγενική στιγμή από άλλο εκδοτικό οίκο, όπου η υπάλληλος μου λέει, "Δεν έχουμε ανάγκη από μεταφραστές αυτή τη στιγμή αλλά καλού-κακού στείλτε το βιογραφικό σας υπ' όψν της κυρίας Τάδε". "Ευχαριστώ". "Και πάρτε τηλέφωνο μετά από μια δυο μέρες να ρωτήσετε". Το κατιτίς παραπάνω στην κόσμια αντιμετώπιση ενός αγνώστου. Μόνο νερό που δεν μου πρόσφερε.
 

bl00m

New member
Ίσως είναι ελαφρώς άσχετο, ίσως και όχι.

Τεχνικά υπάρχει η δυνατότητα να έχεις αναφορά παράδοσης στα email σου. Καταλαβαίνω ότι το τηλεφώνημα γίνεται και για να αποκτήσεις κάποια επαφή μαζί τους, αλλά αφού αυτό είναι μάλλον πολυτέλεια, μπορείς τουλάχιστον να γνωρίζεις αν το λάβανε.

(Αν γνώριζα περισσότερα για το πώς ακριβώς γίνεται, θα έλεγα)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Απ' όσο γνωρίζω, η αναφορά παράδοσης απαιτεί να πατήσει ο παραλήπτης το "ναι", όταν ερωτάται. Ξέρω πολλούς παραλήπτες που δεν θέλουν να δίνουν αυτές τις αναφορές.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχει πάντα και το ατιμούλικο το MSTAG, σε δωρεάν έκδοση, που σε ειδοποιεί ότι ο άλλος το άνοιξε το ρημάδι το ηλεμήνυμα.

  • Functions alongside your existing email client
  • Sends email notifications when your mail is opened
  • Works on almost all popular email clients

Δεν χρειάζεται να βάζουμε τον μπάτσο να παρακολουθεί κάθε ηλεμήνυμα. Ίσως όμως να είναι χρήσιμος σε κάποια καίρια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ανακάλυψα ότι το είχα κατεβάσει αυτό το προγραμματάκι, αλλά δεν το είχα εγκαταστήσει. Αλλά, για να πω την αλήθεια, απλώς ζητάω την απόδειξη και όποιος δεν θέλει δεν μου τη δίνει. Δεν βρίσκω τον λόγο να ξέρω ποιος διάβασε το μήνυμά μου, αν αυτός δεν θέλει να μου το αποκαλύψει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν βρίσκω τον λόγο να ξέρω ποιος διάβασε το μήνυμά μου, αν αυτός δεν θέλει να μου το αποκαλύψει.
Ένα σεμινάριο μιας εβδομάδας στο Λάνγκλεϊ και σας εγγυόμαστε ότι θα σκέφτεστε διαφορετικά.
 
Top