Πρόβλημα με το Firefox

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από χθες, όταν πατάω μια αναζήτηση στο ΛΚΝ , κάνει γύρω στα πέντε λεπτά για να μου ανοίξει το μικρό παραθυράκι με τους ορισμούς. Κάνει και σ' εσάς το ίδιο;
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πού να ψάξω τώρα την αιτία αυτής της δυσλειτουργίας; Μέχρι και ιούς υποπτεύθηκα και έκανα scan, αλλά τίποτα. Νομίζω ότι φταίει η αναβάθμιση του Firefox που έκανα. Πώς μπορώ να επανέλθω σε προηγούμενη έκδοση του Firefox, τη στιγμή που δεν εμφανίζεται στο System Restore; Η αναβάθμιση γίνεται online, δεν εγκαθιστάς ο ίδιος τα αρχεία, γι' αυτό, υποθέτω, δεν εμφανίζεται στο Restore.

Και, ναι, στο Firefox οφείλεται, τώρα δοκίμασα και το άνοιξα με Internet Explorer.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Update:
1) Πρόσθεσα τον Κόμβο στις σελίδες από τις οποίες μπορεί να δέχεται pop-ups.
2) Απεγκατέστησα την τελευταία έκδοση του Firefox και ξανάβαλα αυτή που είχα πέρυσι.

Καμία διαφορά, εξακολουθεί το ίδιο χάλι.
 
Αλεξάνδρα γιατί χρησιμοποιείς το ΛΚΝ από τον Κόμβο και όχι από την Πύλη; Στην Πύλη έχει καλύτερη διεπαφή. Δοκίμαστε την ιστοσελίδα εδώ. Πάντως δοκίμασα και τον Κόμβο και δεν έχω καθυστερήσεις...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η Πύλη έχει μια μικρή, αλλά σημαντική, διαφορά από τον Κόμβο: όταν ζητάς λέξεις που περιέχουν συγκεκριμένες συλλαβές, έχουν κάποια κατάληξη κλπ., σου βγάζει ατελείωτες σελίδες όλων των λέξεων με τις σημασίες τους, ενώ ο Κόμβος βγάζει μόνο λίστα των λέξεων για να τις δεις όλες συνολικά. Αυτό με βολεύει υπερβολικά, επειδή χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά τέτοια αναζήτηση, δηλαδή με %.

Διαπιστώνω ότι και συνολικά το Firefox δυσκολεύεται πάρα πολύ ν' ανοίξει στον υπολογιστή μου. Προφανώς συγκρούεται με κάποιο άλλο πρόγραμμα, το οποίο δεν ξέρω ποιο είναι, παρά τα restore system που έχω κάνει σε προηγούμενες ημερομηνίες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με Firefox 3.6.3 κανένα πρόβλημα στο άνοιγμα του κόμβου, χωρίς καμία ιδιαίτερη ρύθμιση. Κάποιο άλλο πρόσθετο που εγκατέστησες πρόσφατα σου προκαλεί μάλλον κάποια διένεξη.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα.
Λαμβάνω την τιμή να αναφέρω ότι:
Firefox 3.6.3, ΙΕ8, Opera 10.00 Beta 3, Google Chrome 4.1.249.1064, Safari 4.02 δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα στον Κόμβο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Φαίνεται πως για μένα ο Firefox τα έχει φτύσει εντελώς. Μετά από αλλεπάλληλα restore σε προηγούμενες ημερομηνίες χωρίς αποτέλεσμα, εντόπισα ότι την Κυριακή εγκατέστησα το Vimeo Uploader με σκοπό να ανεβάσω ένα βίντεο στο Vimeo. Ενώ το πρόγραμμα εμφανίζεται στα program files, δεν εμφανίζεται στο add/remove programs, ούτε έχει επιλογή Uninstall. Τι κάνουμε για να απεγκαταστήσουμε ένα τέτοιο πρόγραμμα;
 
Νομίζω πώς δεν μπορεί να γίνει αυτόματη απεγκατάσταση. Θα πρέπει εσύ να σβήσεις με το χεράκι σου τα αρχεία στο program files folder και όπου αλλού στον υπολογιστή σου (κάνε ένα search). Υπάρχουν βέβαια και προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά για σένα, αλλά τελευταία φορά που τα χρησιμοποίησα ήταν αμφιβόλου αποτελεσματικότητας. Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει κάτι παραπάνω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Υποψιάζομαι ότι δεν αρκεί να σβήσεις το πρόγραμμα από το program files για να γίνει πλήρες uninstall.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Δες τι φορτώνεται και φρόντισε να μη φορτώνεται. Κάνε Programs > Run > msconfig. Στην καρτέλα Startup δες ποια προγράμματα φορτώνουν τα Windows στο ξεκίνημα. Ξετσέκαρε τα ενοχλητικά. Αν ξέρει κανείς τι κάνει, μπορεί να ξετσεκάρει αρκετά. Ριστάρτ.
 
Υποψιάζομαι ότι δεν αρκεί να σβήσεις το πρόγραμμα από το program files για να γίνει πλήρες uninstall.

Όχι, δεν αρκεί. Εξαρτάται και σε ποιο βαθμό είχε προχωρήσει η εγκατάσταση. Είχε γίνει πλήρης εγκατάσταση; Γιατί φαίνεται σαν κάτι να πήγε στραβά και γι' αυτό σου δημιουργεί τα προβλήματα και δεν εμφανίζεται και στη λίστα add/remove. Αλλά ακόμα κι αν έκανες uninstall κανονικά από τη λίστα, και πάλι μένουν κατάλοιπα στο σύστημα και γι' αυτό οι σκληροί δίσκοι θέλουν φορμάρισμα σε τακτά χρονικά διαστήματα (για όποιον αντέχει).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλημέρα. Δες τι φορτώνεται και φρόντισε να μη φορτώνεται. Κάνε Programs > Run > msconfig. Στην καρτέλα Startup δες ποια προγράμματα φορτώνουν τα Windows στο ξεκίνημα. Ξετσέκαρε τα ενοχλητικά. Αν ξέρει κανείς τι κάνει, μπορεί να ξετσεκάρει αρκετά. Ριστάρτ.
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν εμφανίζεται με το όνομά του μέσα στο startup, δεν ξέρω αν εμφανίζεται με άλλο όνομα. Με την ευκαιρία, διαπίστωσα ότι είχε εγκατασταθεί στο startup ένα malware με όνομα emmon.exe, το οποίο φυσικά ξετσέκαρα — όπως και άλλο ένα αντικείμενο με περίεργο όνομα που φαινόταν ύποπτο. Έκανα ριστάρτ, αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δες κάποιες πληροφορίες εδώ:
http://branch.vimeo.com/forums/topic:24002

Δες μήπως μπορείς να ξαναφορτώσεις κανονικά το Vimeo Uploader. Και μετά αν θα λειτουργεί κανονικά και μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση — αν χρειάζεται.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Διέγραψα το Vimeo, εξαφάνισα κάτι άλλα που έδειχναν ενοχλητικά. Έχω κάνει ό,τι κατέβασε η κούτρα μου, πλην του να κάνω format και να ξαναεγκαταστήσω όλα μου τα προγράμματα. Το πρόβλημα με το Firefox συνεχίζεται: πατάω το shortcut για να μπω και ανοίγει μετά από κανά πεντάλεπτο. Κάτι το ενοχλεί, αλλά είναι αδύνατο να το βρω.

Σε ένα φόρουμ βρήκα τη συμβουλή να βάλω ως target στο shortcut το εξής:
"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" /Prefetch:1
Το εφάρμοσα, κανένα αποτέλεσμα.
 
Απεγκατάσταση και εγκατάσταση του Firefox είπες πως έκανες. Με άλλο browser κάνει τα ίδια;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπες στο Tools > Add-ons και κάνε Disable ένα-ένα όλα τα πρόσθετα. Κάθε φορά κλείνε και ξανάνοιγε μήπως και συλλάβεις κάποιον ένοχο. (Για να βγάζουμε ένα ένα τα προβλήματα από τη μέση. Αν και υπάρχει και η λύση Chrome.)
 
Top