Στο Google.com κοιτώντας αριστερά...

nickel

Administrator
Staff member
...βλέπουμε πια μια πρόσθετη φάσα που γράφει Everything και διάφορα άλλα αποκάτω. Και είναι πολύ ενοχλητικό αν θέλεις τα ευρήματά σου κολλητά στο αριστερό μέρος της οθόνης. Και δεν μπορεί, λέει, να αλλάξει, σύμφωνα με το άρθρο στο BBC και όχι μόνο:

http://www.bbc.co.uk/blogs/thereporters/maggieshiels/2010/05/google_search_redesign.html
"It is a nice interface and makes a lot of sense. The only downside is if someone doesn't like this, they are stuck because there is no way to turn it off."



Κάπως έτσι είναι η εικόνα στο google.com.

Αφού επί διήμερο έπαιζε το νευρικό μου σύστημα, την τρίτη μέρα ενεργοποίησα το google.gr, που ακόμα δεν κάνει τέτοια κόλπα. Στην εργαλειογραμμή του Google, αριστερά, πάνω στο Google. κάντε δεξί κλικ, επιλέξτε Options και, στην καρτέλα Search, επιλέξτε Greece (.gr ) στο Use Google site.
 
Πάντως, το να βλέπεις αποτελέσματα όπως θα εμφανίζονταν σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο είναι κάτι που πολλές φορές είχα σκεφτεί... όχι από ανάγκη, αλλά από περιέργεια (π.χ. μπορώ επιτέλους να δω τι προκύπτει από την αναζήτηση 911 πριν το 2001).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πολύ χρήσιμο το αριστερό γκουγκλόπανο (από το google + pane :D) για μένα, πάντως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Βοηθήστε με γιατί νιώθω σαν κάτι να έχω χάσει. Αν προστεθεί Books στην πάνω γραμμή, γιατί χρειάζεται η επανάληψη στο αριστερό περιθώριο;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το αριστερό παράθυρο δίνει περισσότερα εργαλεία / επιλογές αναζήτησης — και δεν αναφέρομαι στο Books, που υπάρχει και στην πάνω φάσα (όπως σωστά σημειώνεις).
 

Zazula

Administrator
Staff member
...Παρέλειψα όμως να προσθέσω τούτο: Όταν επιλέγεις μια συγκεκριμένη κατηγορία (π.χ. Books, Images, Videos κ.ο.κ.), τότε οι πρόσθετες επιλογές / εργαλεία αναζήτησης από κάτω αριστερά προσαρμόζονται ανάλογα, ώστε να μπορείς να περιορίσεις κατάλληλα την αναζήτησή σου με επιπλέον τελεστές.
 
http://www.bbc.co.uk/blogs/thereporters/maggieshiels/2010/05/google_search_redesign.html
"It is a nice interface and makes a lot of sense. The only downside is if someone doesn't like this, they are stuck because there is no way to turn it off."


Προς το παρόν υπάρχει λύση, η οποία βρίσκεται στην παρακάτω διεύθυνση:

http://www.google.com/webhp?hl=all

Είναι, βέβαια, πολύ πιθανό στο άμεσο μέλλον να σταματήσει η σελίδα αυτή να λειτουργεί.
 
Αφού επί διήμερο έπαιζε το νευρικό μου σύστημα, την τρίτη μέρα ενεργοποίησα το google.gr, που ακόμα δεν κάνει τέτοια κόλπα.

Δε σε ενοχλεί που το .gr δίνει διαφορετικά αποτελέσματα από το .com;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δε σε ενοχλεί που το .gr δίνει διαφορετικά αποτελέσματα από το .com;
Πρώτο και κύριο: δεν είχα αντιληφθεί ότι μου δίνει διαφορετικά αποτελέσματα. Δεν έχω κάνει σύγκριση, και το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι το .gr μού έδινε περισσότερα ευρήματα!

Για σωστή δουλειά, βάζω διάφορα φίλτρα, έτσι κι αλλιώς, π.χ. site:uk, ή πηγαίνω στα βιβλία.

Δώσε μας πάντως κάποιο παράδειγμα, για να ξέρουμε πόσο να ανησυχούμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα που η φάσα επεκτάθηκε και στο .gr υπάρχει και αυτή η δυνατότητα.
Ήμουν σίγουρος ότι θα βρεθεί κάποιος καλός άνθρωπος να φτιάξει την επέκταση / το πρόσθετο, να μας φέρει στα ίσα μας. Κι ένας καλός άνθρωπος να μας το γνωστοποιήσει!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κατερίνα, πόσο σε ευχαριστώ κανείς δεν ξέρει :D
 
Ταχύτης-ποιότης-εξυπηρέτησις!
Πέρα απ' την πλάκα, κι εγώ σήμερα το πρωί το ανακάλυψα από μία αγγλίδα συνάδελφο. Και είπα ν' ανακουφίσω και τον υπόλοιπο κοσμάκη.
 
Δεν αντέχω άλλο Google, θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο... Σαν να μην έφτανε η αντιλειτουργική μπάρα αριστερά, τώρα του βάζω συγκεκριμένο όρο αναζήτησης κι αυτό αυτόματα και υποχρεωτικά μού εμφανίζει αποτελέσματα από άλλον όρο που αυτό θεωρεί ότι εγώ πραγματικά εννοώ. Ανεπίδεκτο μαθήσεως, με βλέπω σύντομα να την κάνω για άλλο search engine.
 
Top