Φόρουμ: Καθυστερήσεις, μετακόμιση, προσωρινή διακοπή

nickel

Administrator
Staff member
Πολλοί χρήστες θα έχουν διαπιστώσει τις τελευταίες βδομάδες σημαντικές (και επιδεινούμενες) καθυστερήσεις στη λειτουργία του φόρουμ, ιδιαίτερα τις μεσημεριανές ώρες.

Για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα μεταφέρουμε ήδη τα αρχεία του φόρουμ σε διαφορετικό διακομιστή (σέρβερ) και ελπίζουμε ότι από αύριο δεν θα έχουμε πια καθυστερήσεις.

Κάποια στιγμή το βράδυ θα σταματήσει η κανονική λειτουργία του φόρουμ και δεν θα μπορείτε να δημοσιεύσετε μηνύματα. Παρασκευή βράδυ είναι, κάτι καλύτερο θα βρούμε να κάνουμε.

Ευχαριστούμε τους χρήστες για την υπομονή που κάνατε αυτές τις μέρες (και που δεν μας στέλνατε διαμαρτυρίες). Γιά να δούμε τι θα δούμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το υπερατλαντικό ταξίδι κρατάει περισσότερο απ’ όσο νομίζαμε. Υπάρχει μια διαδικασία που εγώ τουλάχιστον δεν γνώριζα για να σας προειδοποιήσω σωστά. Όπως μας είπε ο νέος οικοδεσπότης και διαβάζω και εδώ:
http://www.netmechanic.com/news/vol4/hosting_no5.htm

5. Wait Patiently
Once you confirm the domain transfer request, DNS servers around the world will start mapping www.lexilogia.gr to your new IP address, and traffic will begin moving from the old site to the new site.
However, for some period of time after the transfer starts, your Web site will get hits at both its new and old locations. For the first 48 hours most of the traffic will go to your old site. After that traffic will quickly shift to your new site, though the old site will still get some traffic for the next week. In fact, a tiny amount of traffic will still go to your old site for as long as a month.’

Υπομονή, μάς είπε, αλλά εξάρτηση είναι αυτή, οπότε:
withdrawal symptoms
 

merlin

New member
Και στις πτήσεις εσωτερικού το ίδιο συμβαίνει, μην ανησυχείς -:)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η αίσθησή μου είναι ότι υπάρχει σαφής βελτίωση στην ταχύτητα πλοήγησης των σελίδων. Για παράδειγμα, επειδή έχω ρυθμίσει να έχω στις σελίδες μου τον μέγιστο αριθμό απαντήσεων, σαράντα, το ανεβοκατέβασμα στις σελίδες στο γιουτιουμπακιόνημα ήταν, να το πω ευγενικά, χτικιό. Τώρα πηγαίνουν σφαίρα.

Ενημερώστε μας αν παρατηρείτε κι εσείς ανάλογη βελτίωση (και δεν πήγε στράφι κοτζάμ μετακόμιση).
 
Κι εγώ την ίδια αίσθηση έχω, αν και εσχάτως μπαίνω μόνο βράδυ και νύχτα.
 
Top