σχέση ταύτισης

Αυτό που η μεταδομιστική φεμινιστική θεωρία επιδιώκει να θέσει στο επίκεντρο της ανάλυσης είναι το ότι η «ταυτότητα» δεν βρίσκεται σε σχέση ταύτισης με τον εαυτό της κι επομένως δεν πρέπει να συγχέεται αναγκαστικά με την ουσία.

Heeeeelp! Still this text on feminism that is doing my head in.
 

nickel

Administrator
Staff member
Λέει (ακολουθεί μηχανική μετάφραση): "identity" is not in a relationship of identification with itself. Δεν νομίζω ότι μπορώ να το κάνω self-identification. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει σε καμιά από τις δύο γλώσσες. Από τον καιρό του Σόκαλ έχω mental block σε σχέση με αυτά τα κείμενα.
 
Νομίζω δεν ξέρει ο ίδιος ο συγγραφέας τι θέλει να πει... Ευχαριστώ!
 
ταυτότητα

Αυτό που θέλει να πει με απλά λόγια είναι ότι η ταυτότητα (τα στοιχεία τα οποία νομίζουμε ότι είμαστε δηλ. άντρας, γυναίκα, νέος, γέρος, ψηλός, κοντός, ωραίος, μεταφραστής, καφετζής κλπ.) δεν ταυτίζονται απαραιτήτως με το υποκείμενο, δηλ. δεν είμαστε αυτά. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Με επιφύλαξη, βέβαια.
 
Συμφωνώ σε όλα με τον αμβρόσιο. Οι ταυτότητες (γυναίκα, άντρας, κλπ) δεν ορίζονται ουσιοκρατικά, κοινώς δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο οντολογικό στοιχείο που ορίζει πχ τον άντρα. Έτσι ένα υποκείμενο μπορεί να έχει την ταυτότητα άντρας αλλά να φορά φούξια στρινγκάκι, κάτι που δημιουργεί σχέση διαφοράς και όχι ταύτισης μεταξύ του υποκειμένου και της ταυτότητας. Αυτό, βέβαια, με αρκετή δόση απλοποίησης.
 
Κάποιες προτάσεις: "Identity" is not identical to itself/is in a relation of non-identity to itself (και αυτή που θα προτιμούσα)/is in difference with itself. Όσοι σκαμπάζουν από μεταδομισμό θα καταλάβουν σε κάθε περίπτωση.
 
Top