metafrasi banner

possibility

The physical objects that are localized in time and space are composed of atoms, which are mostly empty space. The subatomic particles that make up atoms are not things. Rather they are oscillating possibilities of energy and information.

We believe that human beings can also be oscillating possibilities. Further, this field of possibilities from which form and phenomena arise has an essential uncertainty.....

Βοήθειαααα!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πιθανότητες, σύμφωνα με την αρχή της αβεβαιότητας του Heisenberg.

Αλλά όταν το πάει αλλού και μιλάει για τους ανθρώπους ως oscillating possibilities, εδώ μάλλον μιλάει για δυνατότητες και όχι πιθανότητες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια σειρά από δικές μου απορίες:
Το πιθανό (probable) είναι πιθανό επειδή είναι και δυνατό, εφικτό (possible).
Το possibility έχει ήδη μεταφραστεί πιθανότητα, όχι δυνατότητα, σε σχέση με την αρχή της αβεβαιότητας ή της απροσδιοριστίας.
Γιατί να μην κρατήσουμε την «πιθανότητα» και στη μετατόπιση της συζήτησης;

Και το oscillating πώς μεταφράζεται σ' αυτό το πλαίσιο; Ταλαντούμενες;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, ίσως ταιριάζει ο όρος "πιθανότητες" και στους ανθρώπους. Βλέπω πιο κάτω στο συγκείμενο ότι όντως μιλάει για "uncertainty", όπως ακριβώς στην αρχή της αβεβαιότητας.

Όσο για το oscillating, τι να πω; Αφού κάνει πλήρη παραλληλισμό με την αρχή της αβεβαιότητας, ταλαντούμενες θα είναι. Ή ταλαντευόμενες, καλύτερα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια γρήγορη ματιά στο διαδίκτυο (γρήγορη, ωστόσο) έδειξε να κρατάνε ακόμα τον λόγιο τύπο στη φυσική. Ίσως να ταλαντεύονται ακόμα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
they are oscillating possibilities of energy and information

Εγώ πάλι, διαβάζοντας τη βασική έκφραση της αρχής της απροσδιοριστίας, καταλαβαίνω ότι στην ουσία μιλά για το ότι τα δύο μεγέθη είναι αντίστροφα - όσο μεγαλώνει η ακρίβεια της πληροφορίας, τόσο μικραίνει η ακρίβεια στην έκφραση της ενέργειας:

Εάν μετράμε τη θέση ενός σωματίου με αβεβαιότητα Δx και ταυτόχρονα μετράμε την ορμή του με αβεβαιότητα Δp, τότε το γινόμενο των δύο μεγεθών δεν μπορεί να είναι μικρότερο από έναν αριθμό της τάξης του ħ (όπου ħ = h/2π).

Επομένως δεν μπορούν και οι δύο πιθανότητες (θέση και ορμή, πληροφορία και ενέργεια) να κινηθούν ταυτόχρονα προς την ίδια κατεύθυνση (εκείνη της μικρότερης αβεβαιότητας, δηλαδή της μεγαλύτερης ακρίβειας). Μήπως πρέπει να δηλώνεται και αυτή η σχέση στην απόδοση του oscillating; Ένα πρόθημα αλληλο- μπορεί να το πετύχει αυτό;

ΥΓ Μήπως δε, πέραν του ταλαντούμαι (κι αφού σε λέξεις λόγιες πρωτίστως στοχεύουμε), να συζητήσουμε και τα παλινδρομώ, διακυμαίνομαι, αμφιρρέπω και παρανεύω;
 
The physical objects that are localized in time and space are composed of atoms, which are mostly empty space. The subatomic particles that make up atoms are not things. Rather they are oscillating possibilities of energy and information.

We believe that human beings can also be oscillating possibilities. Further, this field of possibilities from which form and phenomena arise has an essential uncertainty.....

Εφόσον μιλάει για κβαντική θεωρία, από τα λίγα που ξέρω, μιλάμε για πεδίο δυνατοτήτων και δυνατότητες. Όπως λέει ο nickel παραπάνω δεν μπορεί να είναι πιθανότητες (probabilities) γιατί αυτές έρχονται μετά από τη δυνατότητα.

Oscillating: δονούμενες δυνατότητες (;) Με επιφύλαξη...

http://www.acadimia.gr/content/view/71/76/lang,el/
 
Αρχή της αβεβαιότητας

Ο nickel πιο πάνω γράφει πως "Το possibility έχει ήδη μεταφραστεί πιθανότητα, όχι δυνατότητα, σε σχέση με την αρχή της αβεβαιότητας ή της απροσδιοριστίας."

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί. Στην κβαντομηχανική έχουμε να κάνουμε με "probabilities", γι' αυτό και η μετάφραση είναι "πιθανότητες". Ο όρος probability/πιθανότητα υπήρχε στα μαθηματικά πριν τη γέννηση της κβαντομηχανικής. Ο όρος possibility στα μαθηματικά είναι σχετικά πρόσφατος (2-3 δεκαετίες) και επομένως δεν έχει καμία σχέση με τον Χάιζενμπεργκ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο nickel πιο πάνω γράφει πως "Το possibility έχει ήδη μεταφραστεί πιθανότητα, όχι δυνατότητα, σε σχέση με την αρχή της αβεβαιότητας ή της απροσδιοριστίας.
Δεν «έγραφε», αντέγραφε, αυτό που είχε πει η Αλεξάνδρα. Δεν γνωρίζω την ελληνική βιβλιογραφία του είδους και τις λεπτές διακρίσεις που μπορεί να κάνει. Έχω μείνει στην αντιστοιχία probability - possibility, πιθανότητα - δυνατότητα. Γι' αυτό και οι απορίες μου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χωρίς να έχω εντοπίσει σε τι ακριβώς αναφέρεται το κείμενο, αυτό που κατάλαβα είναι ότι (μεταφορικά;) επιχειρεί έναν παραλληλισμό/επέκταση της αρχής της αβεβαιότητας, που αφορά σωματίδια υποατομικού μεγέθους, σε φυσικά σώματα, ακόμα και ανθρώπινα όντα.
 
Παλλόμενες/Δονούμενες Δυνατότητες

The physical objects that are localized in time and space are composed of atoms, which are mostly empty space. The subatomic particles that make up atoms are not things. Rather they are oscillating possibilities of energy and information.

We believe that human beings can also be oscillating possibilities. Further, this field of possibilities from which form and phenomena arise has an essential uncertainty.....

Βοήθειαααα!

Από τα λίγα που ξέρω:

τα αντικείμενα είναι φτιαγμένα από άτομα, τα οποία στο μεγαλύτερο μέρος τους αποτελούνται (αν μπορεί κανείς να το πει) από κενό (πυρήνας & ηλεκτρόνια, όπως ο ήλιος με τους πλανήτες στο διάστημα). Στο υποατομικό επίπεδο (κβάντα=πακέτα ενέργειας) είναι oscillating possibilities. Αυτό που σημαίνει εκεί -μεταξύ πολλών άλλων κι έτσι όπως το ξέρω εγώ- είναι ότι η ύλη δεν συμπεριφέρεται ως ύλη, αλλά ανάλογα με την παρατήρηση και τον παρατηρητή, άλλοτε συμπεριφέρεται ως κύμα κι άλλοτε ως σωματίδιο. Κάποια στιγμή αποκρυσταλλώνεται κι η δυνατότητα (ή καλύτερα πιθανότητα). Άρα, είναι ως δυνατότητα και τα δύο και ως πιθανότητα ποιός ξέρει.

http://www.evonymos.org/greek/viewarticle.asp?id=1572

Μια πολύ ωραία εξήγηση:
""The quantum physicist treats the atom as a wave of oscillating possibilities as long as it is not observed. But whenever it is looked at, the atom stops vibrating and objectifies into one of its many possibilities. Whenever someone chooses to look at it, the atom ceases its fuzzy dance and seems to "freeze" into a tiny object with definite attributes, only to dissolve once more into a quivering pool of possibilities as soon as the observer withdraws his attention from it.""

http://godsciencemanifesto.com/pages/the_cosmic_energy_web.html

Κι όταν μιλάει για field of possibilities, μιλάει για το πεδίο των δυνατοτήτων. Το κείμενο αυτό μου θυμίζει Deepak Chopra και τους σχετικούς, που χρησιμοποιούν την κβαντική θεωρία για να πουν ότι ο άνθρωπος ως ον με άπειρες δυνατότητες μπορεί να γίνει/κάνει ό,τι θέλει.
 
Top