Taming the mule

Hello,

There’s a hellishly frustrating program (solely appealing to incurable nerds suffering from acute e-necrophilia, I'd guess), by the name of emule ($%##$%$%^$%@).

Did you ever happen to go through this hell? I’d like some advice, in case you did. Unfortunately, only the mule has a certain movie I simply must have.

Thank you,
 
Το χρησιμοποιούσα παλιά, αλλά μετά ανακάλυψα τα τόρεντ και σώθηκα. Τι θες να μάθεις;
 
Βασικά, θα ήθελα μια ώρα μόνος μου με τους δημιουργούς του σε μια αίθουσα «αναψυχής» στο Γκουαντανάμο.

Πέραν τούτου, βρίσκω φοβερά ενοχλητικό το ότι χρειάζεται να κάνει κανείς port forwarding, να φτιάξει static IP και γενικά να αναθεωρήσει τη ζωή του έως σήμερα, να ξεχάσει το παρελθόν και να ορκιστεί αιώνια πίστη και αφοσίωση στο χαρισματικό τετράποδο του διαδικτύου.

Ο μ ο ν α δ ι κ ό ς λόγος που το παλεύω είναι ότι ψάχνω μια ταινία της κυρίας Bergman που δεν φαίνεται να υπάρχει πουθενά αλλού. Η ταινία λέγεται From the Mixed-Up Files of Mrs. Basil E. Frankweiler (Hideaways) και είναι του 1973 (τηλεοπτική παραγωγή). Όχι ότι ξεχωρίζει από τις άλλες, απλώς αποφάσισα να βρω όλες τις ταινίες της, ακόμη και τις Σουηδικές που έκανε μικρούλα. Και φωτογραφίες και συνεντεύξεις και τα πάντα. Ακόμη και αν πρέπει να συγχρωτιστώ με μουλάρια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το σωστό είδος μπεργκμανολόγου — ξεκινώντας από τον σωστό Μπέργκμαν: την Ίνγκριντ.

Για τέτοιες ταινίες θα έπρεπε να έχει υπάρχει request area στο YouTube. Κατά τ' άλλα, τώρα ταξιδεύουμε με αεροπλάνα· πάνε τα μουλάρια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member



Ο σωστός μπεργκμανολόγος μπορεί ν' αναγκαστεί να πληρώσει:
http://www.amazon.com/Hideaways-Ingrid-Bergman/dp/B00005JA8F



Εδώ πιο φτηνά:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200361538619

Κι εδώ, σχεδόν τζάμπα, αλλά είναι κασέτα, και πρέπει να έχεις στο σπίτι βίντεο. Αν δεν έχεις, τη φέρνεις στο σπίτι μου, να σου τη μετατρέψω σε ψηφιακό αρχείο:
http://catalog.ebay.com/Hideaways-VHS-1991-/3155391

Εγώ πάντως αν είχα τέτοιο πάθος, θα πλήρωνα.
 
Να πληρώσεις για να αγοράσεις μια ταινία χωρίς Ελληνικούς υπότιτλους γιατί; Jgleni, μου κάνει εντύπωση που τα βρίσκεις μπαστούνια με το μουλάρι, γιατί γενικά είναι εύχρηστο και εύκολο πρόγραμμα. Ίσως να πρέπει απλά να ρυθμίσεις το router σου να μην βάζει εμπόδια στο μουλάρι.
 
Ο σωστός μπεργκμανολόγος μπορεί ν' αναγκαστεί να πληρώσει

Εννοείται! Και για όσους δεν μπορούν, αν είχα τράπεζα θα πρότεινα στο κοινό μεγάλη γκάμα δανείων Μπέργκμαν: στεγαστικό (Casablanca), αυτοκινήτου (The Yellow Rolls-Royce), αγροτικό (Cactus Flower) κλπ...

Εγώ πάντως αν είχα τέτοιο πάθος, θα πλήρωνα

Έχω κάθε τέτοια διάθεση (η πρώτη μου σκέψη ήταν να πληρώσω κάποιον να το κατεβάσει από το emule, απλώς είναι ολίγον άκομψο). Ο βασικός λόγος που δεν κοίταξα DVD ή VHS είναι ότι το θέλω σε μορφή αρχείου, αλλά απ'ότι φαίνεται υπάρχει λύση και γιαυτό.

Να πληρώσεις για να αγοράσεις μια ταινία χωρίς Ελληνικούς υπότιτλους γιατί;

Δεν χρειάζομαι υποτίτλους στην περίπτωση, απλώς κοιτάω την Ίνγκριντ μες τα μάτια και τα χείλη όσο διαρκεί η ταινία. Και τις Σουηδικές αν βρω χωρίς υποτίτλους δεν με πειράζει καθόλου.

Ίσως να πρέπει απλά να ρυθμίσεις το router σου

Το προσπάθησα (τρεις μέρες), δεν το κατέχω το θέμα

γιατί γενικά είναι εύχρηστο και εύκολο πρόγραμμα

Με κάθε ειλικρίνεια σάς λέω ότι εμένα μου φάνηκε άχρηστο και δύσκολο (κυρίως λόγω ρούτερ)

Το σωστό είδος μπεργκμανολόγου — ξεκινώντας από τον σωστό Μπέργκμαν: την Ίνγκριντ.

Ακριβώς! Έπειτα ακολούθησε και ο συνεπίθετός [;] της.
 
Με κάθε ειλικρίνεια σάς λέω ότι εμένα μου φάνηκε άχρηστο και δύσκολο (κυρίως λόγω ρούτερ)

Να υποθέσω ότι προσπαθήσατε να χρησιμοποιήσετε το UpnP και δεν πέτυχε...;
 
Σε κάποια φάση μάλλον το προσπάθησα και αυτό (πρέπει όντως να απλουστεύει πολύ τα πράγματα), νομίζω όμως ότι γίνεται μόνο με σχετικά καλά ρούτερ, ή όχι;
 
Μια προσπάθεια από εδώ ίσως;
Αν και δεν ξέρω πόσο άνετα νιώθω να μιλάμε ντεκλαρέ για μη νόμιμους τρόπους λήψης. Οι καιροί έχουν αυτιά και οι ρούτερ είναι πονηροί.
 
Το προσπάθησα και αυτό, είναι πολύ εύκολο και κατανοητό, αλλά προτείνει static IP και εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα.

Αναρωτιέμαι αν είναι υ π ο χ ρ ε ω τ ι κ ό να παρέμβει κανείς στο ρούτερ αν έχει την ατιμωτική ατυχία να χρειάζεται κάτι από το emule.

(Υπάρχουν και νόμιμοι τρόποι λήψης; - θα είναι για το σόι του κυρίου Gates φαντάζομαι)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αγόρασε την κασέτα από το Ebay και θα σου τη μετατρέψω.
 
Αν δεν ανοίξεις τις θύρες, θα κατεβάζεις με πάρα-πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα -- αν καταφέρεις να κατεβάσεις τίποτα δηλαδή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έπειτα ακολούθησε και ο συνεπίθετός [;] της.
Συνεπώνυμος. Μην αφήνουμε σε γλωσσικό φόρουμ αναπάντητες τις γλωσσικές απορίες! Για τον ρούτερ πάλι, που οι Αμερικανοί προφέρουν ράουτερ...
 
Αγόρασε την κασέτα από το Ebay και θα σου τη μετατρέψω.

Ευχαριστώ ήδη για την προσφορά - θα κοιτάξω εκεί μπας και βρω ακόμη μερικές που μου λείπουν, αλλά θα ψάξω λίγο και το software (η συνάντηση είναι καλή ιδέα, αλλά ακόμη καλύτερη χωρίς ηλεκτρονικές αγγαρείες, κάπου στην ΑΠ).

Αν δεν ανοίξεις τις θύρες, θα κατεβάζεις με πάρα-πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα

Όντως, αρχικά κατέβασα 2ΜΒ σε 15 περίπου ώρες, οπότε ολόκληρη η ταινία θα έπαιρνε κάπου 14 μήνες με 24/7 λειτουργία του υπολογιστή. Είναι κάτι σαν συνταξιοδοτικό πρόγραμμα δηλαδή, ξεκινάς να κατεβάζεις τώρα τις ταινίες που θέλεις να 'χεις για τα γεράματά σου.

Συνεπώνυμος. Μην αφήνουμε σε γλωσσικό φόρουμ αναπάντητες τις γλωσσικές απορίες! Για τον ρούτερ πάλι, που οι Αμερικανοί προφέρουν ράουτερ...

Σωστά! Ευχαριστώ και για το γλωσσικό κομμάτι...
 

daeman

Administrator
Staff member
Ωραίο νήμα. Good luck skinning the mule, jglenis! :) Δεν είναι τυχαίο το όνομά του.

Προειδοποίηση: οι αλλεργικοί στο γιόντελινγκ, καλύτερα να αποφύγουν την έκθεση στο παρακάτω. :p

Mule Skinner Blues - The Fendermen
http://www.youtube.com/watch?v=IExZKoC_EJE
 
Good luck skinning the mule, jglenis!

Thanks, I'll need it! (cute song, slightly high-pitched, but then again we have been warned)

Δεν είναι τυχαίο το όνομά του.

Does it really refer to the animal, or maybe to some appropriate acronym? (Electronic, masochistic, useless, laughable euphemism, for instance)
 
Top