Ignore lists

Διάβασα προσεκτικά τις οδηγίες σχετικά με το πώς λειτουργεί το ignore. Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: όταν βάζουμε κάποιον στη λίστα αυτή κρύβονται τα πάντα, όπως λέει το FAQ; Δεν είναι δυνατόν να επιλέξουμε ώστε να μη λαμβάνουμε τα π.μ. μόνο; Πρέπει να κρύβονται και τα ποστ;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτή την εντύπωση μού δίνει κι εμένα η διατύπωση σχετικά με το ignore list.

Βέβαια, υπάρχει μια έμμεση λύση, που δεν είναι και πολύ πρόσφορη, όμως, όταν π.χ. δεν έχεις αντίρρηση να λαμβάνεις pm από 150 άτομα και θέλεις να αποκλείσεις μόνο δύο:
You may limit the receipt of private messages to just moderators and your contacts. Other members who attempt to send messages to you will be told that you have disabled private messaging.

Κάνε μια δοκιμή. Βάλε κάποιον (π.χ. εμένα) στο ignore list και δες τι θα συμβεί.
 
Με σένα, καλή μου, δε γίνεται.

Sorry Alexandra is a moderator/admin and you are not allowed to ignore him or her.

Κάτσε να βάλω το ζάζουλα που ποστάρει πολύ
 

Zazula

Administrator
Staff member
*νιώθει κάτι σαν 7η αίσθηση ότι κάπου τον βάζουν και τον βγάζουν*

Ο αγνοούμενος μπορεί να γνωρίζει ποιοι είναι εκείνοι που τονέ σνομπάρουνε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτσε να σε κάνω εγώ ignore για να εξοικειωθώ με τη διαδικασία (που δεν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιήσω) και να σου/μας λυθεί και η τελευταία (πιο πρόσφατη) απορία.
 

nickel

Administrator
Staff member
ΟΚ, λειτούργησε το κόλπο και ο αγνοούμενος δεν παίρνει χαμπάρι το σνομπάρισμα (γιατί αλλιώς θα τρέχαμε στο vBulletin να ζητάμε τα έξοδα για τον ψυχίατρο). Ωστόσο, πολύ σταλινική η δυνατότητα αυτή. Αν μπορούσα (και μου το επιτρέπατε), θα την αφαιρούσα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όσον αφορά εμένα, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοια δυνατότητα, ούτε με ενδιαφέρει να υπάρχει. Ίσως είναι καλύτερα να το θέσεις σε poll.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως είναι καλύτερα να το θέσεις σε poll.
Σε πρώτη ευκαιρία. Έτσι, για να θυμηθούμε πώς λειτουργεί κι αυτό το πράμα. Πάω να μιλήσω στην ατζιμπί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κοιτάξτε, η δυνατότητα για ignore έχει νόημα στα μεγάλα φόρουμ όπου αρκετοί ενδεχομένως κινούνται στα όρια του τρολαρίσματος, αλλά και των προσωπικών αντιπαθειών που εκδηλώνονται ενίοτε ακόμη κι ως επιθέσεις. Επίσης, σε φόρουμ που είναι γεμάτα από νήματα ατερμόνων συζητήσεων όπου οι συμμετέχοντες απλώς σκοτώνουν την ώρα τους, κι όχι με αντικειμενοστρεφείς συζητήσεις όπως δωπέρα. Εκεί το να αγνοείς όσους σού την ή σου τα σπάνε, δεν υποβαθμίζει την ενδοφορουμική σου εμπειρία, αλλά μάλλον την αλλάζει προς το καλύτερο απαλλάσσοντάς σε από ένα διόλου ευκαταφρόνητο πρήξιμο. Εκεί δεν θες ούτε notification να λαμβάνεις όταν ποστάρει αυτός που σνομπάρεις (βλέπε 'δώ), ούτε καν να μπορεί να απαντήσει ο αγνοούμενος στα νήματα που εσύ ανοίγεις (καρακούλ hack). Η Λεξιλογία, όμως, -ευτυχώς- δεν είναι Ελιτοτοπία.
 
Εγώ θέλω να μπορώ να μη λαμβάνω π.μ. από όσους δεν θέλω να λαμβάνω από αυτούς π.μ. (Θεέ μου, τι έγραψα τώρα; Τέλος πάντων, μάλλον καταλάβατε), αλλά θέλω να βλέπω τα ποστ τους.
 
Εγώ θέλω να μπορώ να μη λαμβάνω π.μ. από όσους δεν θέλω να λαμβάνω από αυτούς π.μ. (Θεέ μου, τι έγραψα τώρα; Τέλος πάντων, μάλλον καταλάβατε), αλλά θέλω να βλέπω τα ποστ τους.
Ποια τεχνολογία και ποιες ευρεσιτεχνίες. Θα κινηθείς ως εξής: α) κάνε -στο καπάκι- reply προσθέτοντας μόνο ένα ξερό "Return to sender / Address unknown" και β) κάνε την πάπια! :-Ρ
 
Ποια τεχνολογία και ποιες ευρεσιτεχνίες. Θα κινηθείς ως εξής: α) κάνε -στο καπάκι- reply προσθέτοντας μόνο ένα ξερό "Return to sender / Address unknown" και β) κάνε την πάπια! :-Ρ

Κουραστικό. Είμαι των μαζικών λύσεων.
 
Τελικά η ιγκνόρ λιστ είναι μεγάλη υπόθεση! Τραβάς πεντε έξι άτομα εκεί μέσα, και δεν μπαίνεις καν στον πειρασμό να διαβάζεις όσα γράφουν και να γίνεσαι Τούρκος.

Ακόμα καλύτερο θα ήταν αν οι ιγκνορ-ημένοι εξαφανίζονταν εντελώς από τα μάτια σου. Αλλά είναι ένα κακό των φόρουμ αυτό: βλέπεις ότι έχουν ποστάρει κάτι, απλώς δεν βλέπεις τι.

Τι να γίνει... Έστω κι αυτό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι βρίσκεις την υγειά σου... ;)
 
Top