atmo-terroriste

Les bombardements aériens systématiques contre les villes et les populations civiles, amorcés en 1940 et achevés en aout 1945 avec la destruction atomique de Hiroshima et Nagasaki illustrent l'introduction d'un nouveau paradigme de la guerre que Peter Sloterdijk a qualifié d' "atmo-terroriste".

Δεν βρήκα κάτι σχετικό στα ελληνικά για τον Σλότερντικ (ή Σλότερνταϊκ, όπως εμφανίζεται κυρίως στο διαδίκτυο -εσφαλμένα, νομίζω). Μήπως γνωρίζετε αν έχει αποδοθεί κάπως; Αλλιώς, ας νεολογίσουμε.
 
Με μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα ότι έπλασε τον όρο για τη χρήση των χημικών αερίων στον πόλεμο.
Δεν βρήκα τίποτα στα ελληνικά, και το μόνο που θα μπορούσα να σου προτείνω είναι το αεριοτρομοκρατία.
 
Αεροτρομοκρατία και αεριοτρομοκρατία είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Η μεν αναφέρεται στις επιθέσεις από αέρος, η δε στις επιθέσεις με χημικά αέρια. Το ζήτημα είναι ότι εδώ ουσιαστικά συνδυάζονται αυτά τα δύο είδη τρομοκρατίας (βομβαρδισμοί από αέρος και χημικός πόλεμος).
 
Το παραπάνω απόσπασμα, πάντως, δεν κάνει καμία αναφορά στη χρήση αερίων.
Επίσης, αν δεν απατώμαι, ο χημικός πόλεμος δεν διεξάγεται από αέρος. Γιατί πρέπει να τα συνδυάσουμε αυτά τα δύο;
 
Εγώ νομίζω ότι αναφέρεται στην χημική τρομοκρατία, που ίσως είναι πιο γενικό και περιλαμβάνει και αυτές τις ουσίες. Όταν μιλάμε για χημική τρομοκρατία, συνήθως δεν εννοούμε με αέριο;

Μαντεψιά κάνω μόνο...
 
Βλ.
IOHA Newsletter 14:1
- [ Μετάφραση αυτής της σελίδας ]
Gas war or the atmoterrorist model, Peter Sloterdijk. The Centrality of Feminism in American Political History, 1776-2000, Kathryn Kish Sklar. ...
www.ioha.fgv.br/ioha/english/boletin_in14_2.htm - 122k -
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συγγνώμη που μιλώ χωρίς ουσιαστικά να προσθέτω κάτι χρήσιμο, αλλά διάβασα προσεκτικά το κείμενο του Ζεφ και φρονώ ότι ο όρος atmoterroriste είναι μακράν ατυχέστατος. Απ' αέρος βομβαρδισμοί, χρήση ατομικών βομβών (που με το ατομ- ενδεχομένως παρηχούν στο ατμο- ή απλά δεν ήξερε ο άνθρωπος τι έλεγε), χημικά αέρια, ενδεχομένως κι η απ' αέρος διενεργούμενη προπαγάνδα κλπ συνθέτουν έναν όντως τρομακτικότατο αεροαχταρμά. :rolleyes:
 
In this situation, as Bruckner points out, a climate based in a relationship of mutual distrust is created, in which there is always the certainty that someone is conspiring against us. This atmosphere of generalised suspicion produces a retreat, an entrenchment, which does not permit to define even the most minimal collective project. The phenomenon of suspicion towards everything and everyone has been defined by Peter Sloterdijk as atmoterrorism.

Δεν πάμε καλά...
 
Μήπως τελικά είναι καλύτερα, Ζεφ, να το αφήσεις όπως είναι και να βάλεις Σ.τ.Μ, αν σε παίρνει;
 
Δεν θα το ήθελα, να πω την αλήθεια. Ούτως ή άλλως, αποφεύγω τις (υπο)σημειώσεις όπως ο καλοφαγάς το Salero. Κάτι θα βρούμε!
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα πετάξω γρήγορα-γρήγορα το «ατμοτρομοκράτης» και θα φύγω πριν μου έρθει τίποτα από αέρος.
 
Top