Κάτι ψήνεται (και δεν είναι... η γούνα μας)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η δική μου αντίδραση είναι να αποφεύγω να βλέπω στην τηλεόραση δελτία ειδήσεων. Την ώρα που αρχιζουν τα κανάλια τις ειδήσεις των οχτώ, εγώ το γυρίζω στον Άλφα και βλέπω μαγειρική και πισώπλατα μαχαιρώματα κυριών, που για 1500 ευρώ πετάνε την αξιοπρέπειά τους στα σκουπίδια και βαθμολογούν με τεσσάρι και πεντάρι τον συμπαίκτη τους.



Συνέχεια από εδώ.
 
Last edited by a moderator:
...που για 1500 ευρώ πετάνε την αξιοπρέπειά τους στα σκουπίδια και βαθμολογούν με τεσσάρι και πεντάρι τον συμπαίκτη τους.
Αυτή την εκπομπή δεν την καταλαβαίνω. Από τα σπίτια που βλέπω να μένουν πολλοί, δεν δείχνουν να έχουν ανάγκη τα 1500 ευρώ. Πρέπει να ενθουσιάζονται με την ιδέα να βγαίνουν στο γυαλί.
 
Από τα σπίτια που βλέπω να μένουν πολλοί, δεν δείχνουν να έχουν ανάγκη τα 1500 ευρώ
Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι μένουν στα σπίτια των γονιών τους (δεν μπορώ να φανταστώ τέτοια επίπλωση και τόσα μπιμπελό στο σπίτι ενός 25άρη ή 30άρη...).
Ποικίλης ύλης το κάναμε το νήμα! :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, όταν πρόκειται για μια κυρία άνω των 40, με δικό της σπίτι, δεν μένει στο σπίτι των γονιών της. Αλλά η ευκολία απεμπόλησης της αξιοπρέπειας δεν σχετίζεται με την οικονομική κατάσταση. Μια νεαρή κυρία στη Θεσσαλονίκη, αφού αποκοίμιζε όλους τους συμπαίκτες της εμφανίζοντας ένα γλυκύτατο πρόσωπο, έβαζε σε όλους βαθμολογία 3. Φυσικό ήταν στο τέλος να νικήσει αυτή, αφού οι άλλοι δεν είχαν το ίδιο σατανικό σχέδιο και έβαζαν φυσιολογικούς βαθμούς.
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια και μας μετακίνησαν εδώ, μπορούμε να το συζητήσουμε όσο τραβάει η ψυχή μας:

Βλέπω αυτή την εκπομπή επειδή γενικά μ' αρέσουν οι εκπομπές μαγειρικής. Βλέπω, λοιπόν, κοινούς ανθρώπους να μαγειρεύουν, και πολλές φορές το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Κλέβω και συνταγές. Συγχρόνως, βέβαια, βλέπουμε και ανθρώπινους τύπους, που εκθέτουν τις ιδιοτροπίες τους, τις αδυναμίες τους και τις αναξιοπρέπειές τους. Βλέπεις π.χ. νεαρά άτομα που δηλώνουν ότι δεν τρώνε ψάρι, δεν τρώνε μαϊντανό, δεν τρώνε σκόρδο, δεν τρώνε κρεμμύδι, δεν τρώνε χοιρινό, δεν τρώνε αρνί, δεν τρώνε γλυκά (!), και αναρωτιέσαι τι δουλειά έχουν να συμμετέχουν σε παιχνίδι μαγειρικής και να βαθμολογούν (με χαμηλούς βαθμούς, φυσικά) τους συμπαίκτες τους. Από την άλλη, βλέπεις ανθρώπους ζεστούς και γενναιόδωρους, όπως μια κοπέλα που ήταν vegan, δηλαδή δεν έτρωγε τίποτα ζωικής προέλευσης, αλλά με μεγάλη γενναιοδωρία βαθμολογούσε τους συνδαιτυμόνες της.
 

SBE

¥
Είναι αυτή η εκπομπή που η ομάδα κάθε βράδυ πηγαίνει για φαγητό σε διαφορετικό σπίτι παίκτη και αλληλοβαθμολογούνται;
Αστεία- αστεία, την είχα πρωτοδεί πρόπερσι στην Ισπανία και μάλιστα είχα πετύχει επεισόδιο με ελληνίδα μαγείρισσα, η οποία είχε φτιάξει μουσακά και μου έμεινε το σχόλιο ενός ο οποίος είπε ότι σα λαζάνια ήτανε ο μουσακάς.
Γιατί συμμετέχει κανείς σε τέτοια; Γιατί συμμετέχουν σε όλα τα παιχνίδια; Κάποτε σε ένα σχετικό πρόγραμμα έλεγε ένας παρουσιαστής τηλεπαιχνιδιών ότι το σημαντικότερο για τους παίκτες ήταν το ότι πέρασαν μια μέρα ασυνήθιστη, στο στούντιο, με κάμερες, με κόσμο να χειροκροτάει, με τον παρουσιαστή και την ωραία βοηθό του κλπ. Και δεν τους ένοιαζε και τόσο αν θα κερδίσουν κάτι. Επίσης, τουλάχιστον μέχρι να πιάσει ένα παιχνίδι, πολλοί από τους διαγωνιζόμενους είναι γνωστοί των συντελεστών. Βάλανε π.χ. τη γραμματέα του σταθμού να τηλεφωνήσει σε όλους τους φίλους της και να τους πείσει να παίξουν.

Δεν είναι και τόσο παράξενο να έχει κάποιος σχετικά νέος σπίτι με μπιμπελό και μπιχλιμπίδια. έχω φίλους που κληρονόμησαν το σπίτι των γονιών τους όπως ήταν, με όλα τα έπιπλα και τα μπιχλιμπίδια.
 
Last edited by a moderator:
Χαχα, κι εγώ βλέπω το αντίστοιχο γερμανικό παιχνίδι κάπου 4 χρόνια τώρα και ήμουν πολύ περίεργη για το αν θα διατηρούσαν τις φοβερές ατάκες του αφηγητή και στην ελληνική βερσιόν (το αγγλικό πρωτότυπο δεν το έχω δει αλλά, απ' ό,τι διαβάζω, η χιουμοριστική αφήγηση είναι στοιχείο του παιχνιδιού). Δυστυχώς δεν κατάφερα να διακρίνω το χιούμορ αυτό στην ελληνική βερσιόν (στα λίγα επεισόδια που πρόλαβα να δω) και είναι κρίμα, γιατί αυτό ακριβώς το στοιχείο έκανε τη διαφορά.
Έχω να σχολιάσω, λοιπόν, τα εξής:

1) Η καφρίλα που χαρακτηρίζει τους γερμανούς παίκτες είναι τεραστίων διαστάσεων: Κάνουν το σπίτι του εκάστοτε οικοδεσπότη φύλλο και φτερό χωρίς ίχνος αιδούς -μέχρι και τα συρτάρια με τις κάλτσες ψάχνουν για να σχολιάσουν μετά τις ανακαλύψεις τους (και ναι, ομολογουμένως έχει πλάκα)...
2) Εβδομάδα χωρίς κατίνα στην ομάδα δεν έχει ενδιαφέρον.
3) Τα σπίτια των παικτών δεν θυμίζουν σειρά του Παπακαλιάτη αλλά ανήκουν σε κοινούς θνητούς. Έχει τύχει να δω επεισόδιο που παίκτης έμενε σε γκαρσονιέρα (αλλά ήταν τόσο όμορφα διακοσμημένη που έτρωγε και τις μεγαλύτερες βίλες).
4) Εδώ, τις Κυριακές, κάνουν το παιχνίδι με "σελέμπριτις", όπου παρατηρώ ότι οι 9 στους 10 με το ζόρι καταφέρνουν να βράσουν αυγό αλλά όμως το παίζουν μεγάλοι μάγειροι...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κι εδώ ψάχνουν τα δωμάτια και τις ντουλάπες, ίσως λίγο πιο διακριτικά απ' ό,τι περιγράφεις. Προφανώς είναι μέσα στα κόλπα της παραγωγής, δεν νομίζω να το έκαναν ποτέ από μόνοι τους.

Αυτό που δεν είναι στα κόλπα της παραγωγής είναι, όταν έπαιξε η πιο παλαβή γυναίκα που πέρασε ποτέ από το παιχνίδι, που βαθμολογήθηκε με το ρεκόρ χαμηλής βαθμολογίας, της έβαλαν όλοι οι συμπαίκτες της τεσσάρια. Η κυρία αυτή, μια σαραντάρα με σκέρτσα μπέμπας, ακολούθησε μέσα στην τουαλέτα έναν νεαρό συμπαίκτη της, ο οποίος την πρόγκηξε για να τον αφήσει ήσυχο. Φυσικά την ακολούθησε και η κάμερα και το στιγμιότυπο καταγράφηκε και προβλήθηκε.
 
Επειδή έχω δει όλα τα επεισόδια της σειράς, έχω πειστεί ότι πάρα πολλοί παίκτες παίρνουν μέρος στο παιχνίδι όχι για να επιδείξουν τις μαγειρικές τους ικανότητες, οι οποίες πιάνουν πάτο, αλλά για να επιδείξουν το σπίτι τους (σειράς του Παπακαλιάτη) ή για να βγουν οι ίδιοι στο γυαλί, να παίξουν στην τηλεόραση και να κερδίσουν τα 15 λεπτά δημοσιότητας που τους αναλογούν.
Είμαι επίσης σίγουρη ότι οι περισσότεροι νομίζουν ότι μαγειρεύουν καλά και υπερεκτιμούν τις ικανότητές τους. ΄Ενας πραγματικά καλός μάγειρας δεν πηγαίνει σε τέτοιες εκπομπές, γιατί αν δεν κερδίσει ή αν δεν αρέσει το φαγητό του σε μίζερους και δύσκολους καλεσμένους δεν το αντέχει.
 

cinestef

Banned
Εγώ πάλι, έδωσα 1500+ για να πάρω την τηλεόραση την οποία δεν ανοίγω ποτέ!
Άντε μια στο τρίμηνο να δω τις σοβαρές ειδήσεις στο ΣΤΑΡ γιατί πρέπει κανείς να ξέρει τι νούμερο σουτιέν έχει αγοράσει η Μπάρμπα, φορ εξάμπλ!
Όσο για την μαγειρική... ευτυχώς που δεν έχω πέσει στην βαθμολογία των κυριών των €1500. Ίουυυυ...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα τι πρόβλημα κι αυτό, να βαθμολογείς τον εαυτό σου με άριστα δέκα και οι άλλοι να σε βαθμολογούν με πεντάρια και τριάρια, και μάλιστα ένας απ' αυτούς να λέει πως όλα τα φαγητά σου ήταν "μετά συγχωρήσεως, φόλα"! Μετά από τόσον καιρό που προβάλλεται αυτό το ριάλιτι, πώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που νομίζουν ότι μπορούν να καλέσουν αγνώστους και να τους γοητεύσουν επειδή το πολυτελές σπίτι τους διαθέτει και τραπέζι πινγκ-πονγκ; Οι άγνωστοι δεν μασάνε, λέμε!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κλασικό πλέον σ' αυτή την εκπομπή:

Μια κυρία μαγειρεύει για τέσσερις αγνώστους και τους σερβίρει "αρνάκι γκαράμ μασάλα". Εγώ λατρεύω την ινδική κουζίνα, αλλά οι τέσσερις άγνωστοι αηδιάζουν. Μα πόση πείρα πια πρέπει να έχεις στη ζωή για να έχεις μάθει ότι αυτή η εξωτική γεύση που ξετρελαίνει εσένα είναι για τους άλλους αηδία;

Βέβαια, η ίδια κυρία τις προηγούμενες μέρες έχει βαθμολογήσει με τεσσάρια επειδή οι άλλοι οικοδεσπότες είχαν το θράσος να βάλουν κρεμμύδι (!) μέσα στο φαγητό, ενώ αυτή δηλώνει ότι είναι αλλεργική στο μαγειρεμένο κρεμμύδι — αλλά δεν έχει κανένα πρόβλημα με το ωμό. Αλλά καθόλου δεν ντρέπεται που δηλώνει συμμετοχή σ' έναν διαγωνισμό μαγειρικής και βαθμολογεί τους συμπαίκτες της μ' αυτό το κριτήριο.

Καλά, σταματάω τώρα. Είναι βλακεία μου που το βλέπω, αλλά το προτιμώ από τις ειδήσεις που έχει την ίδια ώρα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αναβίωση νήματος για κάτι σπαρταριστό:

Συμμετέχουσα στο Κάτι Ψήνεται, Σοφία, 28 ετών, φιλόλογος. Διαβάζει στο μενού "Σφιχταγκαλιαστή Όρνιθα" και προσπαθεί να μαντέψει τι είναι. Και ρωτάει: "Η όρνιθα είναι αρνί; Τι είναι όρνιθα;"
 

daeman

Administrator
Staff member
Ανάθεμα την όρνιθα απού 'ναι χοχλιδάτη
δίχως το αποφώλι τζη που δε γεννά· γινάτι
Σαν δεν κατές την όρνιθα, ίντα θες δα; σπολλάτη;
Φιλολογίνα, να χαρείς, μου το 'βγαλες το μάτι


Bar that barren barred rock hen! :p
 

SBE

¥
Φιλόλογος της γενιάς που χρειαζόταν διευκρίνιση για τη λέξη ψεγάδι ή παρωχημένος (εξετάσεις 2008).
 
Top