Μία χείρα βοηθείας για τις χήρες του ποδοσφαίρου, παρακαλώ!

Zazula

Administrator
Staff member
Ήδη γεμίζουν σιγά-σιγά τ' αφτιά και τα μάτια μας με τις "χήρες του ποδοσφαίρου" - μία λέξη προς λέξη μετάφραση του football widow. Εμένα προσωπικά μου ακούγεται άκομψος αυτός ο αγγλισμός, αλλά και -το κυριότερο- ανακριβής. Οι εν λόγω χήρες δεν είναι του ποδοσφαίρου (δεν το είχαν παντρευτεί, οι άμοιρες), αλλά χήρεψαν ένεκα αυτού. Καμία καλύτερη ιδέα για έναν δόκιμο νεολογισμό;

ΥΓ Προσωπικά σκέφτηκα το ποδοσφαιρόχηρες για δύο λόγους: παρήχηση με το ποδοσφαιρόφιλες, και αναβίβαση τόνου όπως τα απόχηρα/ες και ζωντόχηρος/οι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Καλόόό - κατά το χαροκαμένες! :)
Τώρα που το ξανασκέφτομαι (και κάνω quote στον εαυτό μου σαν άλλος Ιούλιος Καίσαρ :rolleyes:), το ποδοσφαιροκαμένες είναι μονοσήμαντα φορτισμένο αρνητικά (με θλίψη κλπ), ενώ το ποδοσφαιρόχηρες (όπως, άλλωστε, και στην πράξη πολλές football widows) όχι κατ' ανάγκην. Άλλωστε ουκ ολίγες είναι οι εύθυμες χήρες - κι ακόμη περισσότερες οι football widows που βρίσκουν ευκαιρία (των συζύγων τους μη διδόντων ουδεμία σημασία) να ξεπορτίσουν και άλλα τινά συναφή. ;) (Κι ο ζαζουλόλυκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται...)
 
Τώρα που το ξανασκέφτομαι (και κάνω quote στον εαυτό μου σαν άλλος Ιούλιος Καίσαρ :rolleyes:), το ποδοσφαιροκαμένες είναι μονοσήμαντα φορτισμένο αρνητικά (με θλίψη κλπ), ενώ το ποδοσφαιρόχηρες (όπως, άλλωστε, και στην πράξη πολλές football widows) όχι κατ' ανάγκην. Άλλωστε ουκ ολίγες είναι οι εύθυμες χήρες - κι ακόμη περισσότερες οι football widows που βρίσκουν ευκαιρία (των συζύγων τους μη διδόντων ουδεμία σημασία) να ξεπορτίσουν και άλλα τινά συναφή. ;) (Κι ο ζαζουλόλυκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται...)

Είναι αυτό που λέει το ανέκδοτο "σήμερα παίζει ο Μπανταλόφσκι", ε;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορούμε να ενημερωθούμε κι εμείς για το ανέκδοτο;
 
Οφτοπικίζω ασύστολα, αλλά τέλος πάντων...

Ήταν λέει κάτι φίλοι, οπότε ξαφνικά ο ένας άρχισε να αρνείται τις προσκλήσεις για βραδινή έξοδο λέγοντάς τους "δεν μπορώ, απόψε παίζει ο Μπανταλόφσκι".
- Θα σε δούμε το βράδι;
- Δεν μπορώ ρε παιδιά απόψε παίζει ο Μπανταλόφσκι.

Είδαν κι απόειδαν οι άλλοι, στο τέλος κάποιος δεν άντεξε και ρώτησε
- Καλά ρε, τόσο καλός είναι αυτός ο Μπανταλόφσκι; Και τι παίζει, επιτέλους;
- Να σου πω, δεν ξέρω αν παίζει μπάσκετ, σκάκι ή πιάνο. Το θέμα είναι πως όταν παίζει ο Μπανταλόφσκι, η γυναίκα του μένει μόνη της στο σπίτι.
 
Top