Vakuumieren und Flügelglätten des Betons

N10

¥
"Vakuumieren und Flügelglätten des Betons"

Για το "Flügelglätten des Betons" είμαι σχεδόν βέβαιη για το "εξομάλυνση και επιπέδωση του σκυροδέματος". Το "Vakuumieren" με απασχολεί περισσότερο.

:eek:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το Vakuumieren είναι η διαδικασία που δημιουργεί Vakuumbeton ή vacuum concrete. Δες και τις εικόνες, εδώ. Με αντλίες κενού αφαιρούνται φυσαλίδες αέρα και περίσσιο νερό από το φρέσκο σκυρόδεμα.

Δεν ξέρω αν πρέπει να αναζητήσεις ορολογία «με επεξεργασία εν κενώ» ή ορολογία με «σκούπες απορρόφησης» (υπάρχουν κάποια ευρήματα, αλλά δεν μου φαίνονται ασφαλή).
 

nickel

Administrator
Staff member
Προτείνεις δηλαδή "επεξεργασία σκυροδέματος με αντλίες κενού";
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα,

Εδώ είναι η σχετική ιστοσελίδα του εφευρέτη του συστήματος και εδώ το πιντιέφι όπου περιγράφει τη διαδικασία. (Οι Suction Mats είναι προφανώς οι Saugmatten του γερμανικού λήμματος που έδωσα πιο πάνω.)

Η «επεξεργασία σκυροδέματος με αντλίες κενού» μοιάζει σωστή περιγραφή, αλλά μου φαίνεται πολύ γενικόλογη. Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι δεν μπορώ να βρω κάτι παρεμφερές σε ελληνικές ιστοσελίδες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νομίζω ότι αυτή που βρήκες είναι εντελώς διαφορετική διεργασία. Είναι μια στεγανοποίηση με τη βοήθεια των συγκεκριμένων μεμβρανών που παραμένουν, επιχωματώνονται κλπ.

Η διαδικασία που ζητάς επιταχύνει την πήξη του σκυροδέματος και βελτιώνει τη συνάφειά του.
 

N10

¥
Tο ζητούμενο ευτυχώς ευρέθη σε συναφές κείμενο:
"Επεξεργασία με κενό"
ec.europa.eu/enterprise/tris/pisa/cfcontent.cfm?vFile=120040201EL.DOC

Και το γερμανικό:
ec.europa.eu/enterprise/tris/pisa/cfcontent.cfm?vFile=120040201DE.DOC
 
Top