conserver le dépôt

Lizzy

New member
Καλησπέρα σας,

έχω την παρακάτω πρόταση, και όσον και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω το conserver le dépôt!! Καμιά ιδέα;

Les notaires sont des officiers publics, établis pour recevoir tous les actes et contrats auxquels les parties doivent ou veulent faire donner le caractère d’authenticité attaché aux actes de l’autorité publique et pour en assurer la date, en conserver le dépôt, en délivrer des grosses et des expéditions » (article 1er de l’ordonnance du 2 novembre 1945).

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

nevergrown

New member
Καλησπέρα σας,

έχω την παρακάτω πρόταση, και όσον και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω το conserver le depot.!! Καμιά ιδέα;

Les notaires sont des officiers publics, établis par recevoir tous les actes et contrats auxquels les parties doivent ou veulent faire donner le caractère d’authenticité attaché aux actes de l’autorité publique et pour en assurer la date, en conserver le dépôt, en délivrer des grosses et des expéditions » (article 1er de l’ordonnance du 2 novembre 1945

Ευχαριστώ

Mήπως είναι établis pour recevoir; Γιατί δεν υπάρχει σύνταξη ανάλογη (εκτός από το commencer ή το finir par + infinitif)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θα έλεγα «να διασφαλίζουν τη φύλαξη» ή, απλούστερα, «να φυλάσσουν». Σωστή η παρατήρηση του αποπάνω κυρίου, διορθώνω αμέσως, ωστόσο να ξαναμαναπαρακαλέσω τον προαναφερθέντα αποπάνω κύριο να μη χρησιμοποιεί αγγλικό ερωτηματικό, αλλά ελληνικό. Μιλμερσί :)

Edit: Επιβεβαίωση και από τον κώδικα συμβολαιογράφων.
Άρθρο 1
Καθήκοντα συμβολαιογράφων.

1. Ο Συμβολαιογράφος είναι άμισθος δημόσιος λειτουργός με καθήκοντα:
α. Να συντάσσει και να φυλάσσει έγγραφα συστατικά ή αποδεικτικά δικαιοπραξιών και δηλώσεων των ενδιαφερομένων όταν η σύνταξη των εγγράφων αυτών είναι υποχρεωτική σύμφωνα με το νόμο ή όταν οι ενδιαφερόμενοι επιθυμούν να προσδώσουν σε αυτά κύρος δημοσίου εγγράφου.
 

nevergrown

New member
Ντεριέν! Σωστές οι παρατηρήσεις της αποπάνω κυρίας;)

Α προπό, τo "? " είναι ερωτηματικό που είναι αποκλειστικά αγγλικό;
 
Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω: ότι πρόκειται για τήρηση κάποιου συμβολαιογραφικού αρχείου.
 
Top