Δίσκοι 45 στροφών και λίμνες 78 πεστροφών

Zazula

Administrator
Staff member
Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι τούτο που πρόκειται να πω δεν αφορά το ΛΣΓ, το οποίο όλα τα προπαροξύτονα θηλυκά σε -α τα κατατάσσει στο κλιτικό υπόδειγμα Ο5, με οξύτονη γενική πληθυντικού σε -ών.

Όμως το ΛΚΝ και το ΛΝΕΓ (1998) ορίζουν κλιτική υποκατηγορία στα προπαροξύτονα θηλυκά σε -α (Ο27α την αποκαλεί το ΛΚΝ, "χωρίς γεν. πληθ." αναφέρει το ΛΝΕΓ), στην οποία δεν υφίσταται γενική πληθυντικού. Κι έτσι έχουμε μεν τη βιντεοκάμερα να δίνει βιντεοκαμερών, αλλά την κάμερα να μην (!) έχει καμερών - τη δε πέστροφα να μην διαθέτει πεστροφών.

Ειδικά για το "καμερών", γράφεται και λέγεται τόσο συχνά (σχεδόν 60.000 γκουγκλεύσεις), που νομίζω ότι δεν τίθεται καν θέμα. Εμένα προσωπικά ούτε το "πεστροφών" με χαλάει - για την ακρίβεια, είμαι 100% με το ΛΣΓ που ενοποιεί στην κλιτική κατηγορία Ο5 όλα τα προπαροξύτονα θηλυκά σε -α, και θα προτιμούσα να δω την Ο27α του ΛΚΝ να αφομοιώνεται στην Ο27.
 
Last edited by a moderator:
Σας βλέπω μέρες τώρα να ασχολείστε με γενικές πληθυντικού θηλυκών και θέλω να φωνάξω: "Έτσι κι αλλιώς είναι ΦΡΙΚΤΕΣ στην όψη και στο άκουσμα και κάνω ό,τι περνά από το χέρι μου για να τις σφάζω στο γόνατο όπου τις συναντάω!"
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξέρουμε τι παθαίνεις από τότε που... γέμιθε η γλώθθα θου θπυριά. Ωστόσο, σας υπόσχομαι να το εξαντλήσουμε εδώ το θέμα (ή να εξαντληθούμε εμείς τόσο που να μη θέλουμε να το ξαναδούμε).
 
Ζαζ, ο κανόνας πράγματι θέλει πεστροφών, αλλά πολλές φορές το παροξύτονο (ή προπαροξύτονο) είναι κάπως λιγότερο αχώνευτο.
Ετσι φαντάζομαι θα σκέφτηκε κι ο άλλος που έγραψε το φρικαλέο "ζελεδομπουκίτσων" στον κοινοτικό τελωνειακό κώδικα (αν υποθέσουμε πως δεν μπορούσε ναποφύγει τη γενική, γιατί να μην τις πει ζελεδομπουκιές;).

Να αποφύγει, λέω, αλλά διαβάζω το εξής:
Έτυχε παλιός καλός μου φίλος, εν ενεργεία υπουργός της δικτατορίας, να (φιλοφροσύνης ένεκα) με επισκεφτεί στο σπίτι μου, και μετά τις ανοστίλες των πρώτων τσιριμόνιων με ρώτησε:

Ελεγα να βάλω κουίζ, ποιος είναι, αλλά η ιδιόρρυθμη παρένθεση το μαρτυράει. Σκαρίμπας, έστω και στα γεράματά του. Τα μπολντ δικά μου, φυσικά. Απορία έχω, γιατί δεν απόφυγε τη γενική, αλλά αφού δεν την απόφυγε, εμένα το "τσιριμονιών" μου ακούγεται ακόμα φριχτότερο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Απορία έχω, γιατί δεν απόφυγε τη γενική, αλλά αφού δεν την απόφυγε, εμένα το "τσιριμονιών" μου ακούγεται ακόμα φριχτότερο.
Κινδυνεύουμε δηλαδή να διαβάσουμε καμιά μέρα στα γραφτά σου «κολόνιων» αντί για το τόσο εύηχο :p «κολονιών»;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όλα ήταν μέρος τακτικών, πιέσεων, μπλοφών και διαπραγματευτικών ελιγμών των πολιτικών ώστε να αποσπάσουν την συναίνεση των τραπεζιτών οι οποίοι είχαν οριοθετήσει το haircut που θα αποδέχονταν στο 42%.
Επειδή υποθέτω ότι ο cougr έγραψε το παραπάνω θεωρώντας ότι η λ. μπλόφα δεν πρέπει να έχει γενική πληθυντικού, ας πω γι' άλλη μια φορά ότι στο χέρι (και, κυρίως, στο στόμα) μας είναι το να αρχίσουμε να συνηθίζουμε ακούσματα όπως η γενική «των μπλοφών». Το δε ΛΚΝ μάς επιτρέπει να λέμε των σκροφών και των στοφών, αλλά το πιάνουν οι ντροπές στο μπλοφών!
 
Top