Αλλαγή σκληρού δίσκου

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ας υποθέσουμε ότι θέλω να αλλάξω τον σκληρό δίσκο του desktop υπολογιστή μου με άλλον μεγαλύτερης χωρητικότητας. Πριν αφαιρέσω τον παλιό δίσκο, μπορώ να κρατήσω πλήρες αντίγραφό του σε έναν εξωτερικό δίσκο. Θα μπορούσα μετά την εγκατάσταση και το φορμάτ του καινούριου δίσκου να αντιγράψω σ' αυτόν όλο το περιεχόμενο του παλιού (προσοχή, μιλάω για προγράμματα), και να λειτουργήσουν τα πάντα ή πρέπει να τα ξαναεγκαταστήσω ένα-ένα τα προγράμματα από την αρχή;

Edit: Ανακάλυψα αυτό, αλλά υπάρχει περίπτωση να γίνει χωρίς κάτι τέτοιο;
 

SBE

¥
Αν ο υπολογιστής σου έχει χώρο για δύο δίσκους μπορείς να βάλεις και τους δύο, να φορμάρεις τον καινούργιο και να κάνεις την αντιγραφή πριν βγάλεις τον παλιό. Έτσι γλιτώνεις την αντιγραφή σε τρίτο σκληρό δίσκο. Έτσι είχα κάνει εγώ μία φορα που άλλαξα σκληρό. Δε θυμάμαι όμως αν χρειαζόταν αν εγκαταστήσω πάλι όλα τα προγράμματα.
 

SBE

¥
Α, και κάτι ακόμα, αντί να κρατησεις αντίγραφο του δίσκου, παρε μια θήκη, βάλτον εκεί και θα λειτουργεί πλεόν σαν εξωτερικός. Το έχω κάνει και αυτό. Disk enclosure αγγλιστί.
 

daeman

Administrator
Staff member
Για να φτιάξεις ακριβές αντίγραφο του παλιού δίσκο στον καινούργιο, έτσι ώστε να μη χρειαστεί να εγκαταστήσεις τίποτε και να λειτουργεί το πισί σου ακριβώς όπως πριν (δεν χρειάζεται ούτε καν να φορμάρεις διαμορφώσεις τον καινούργιο πριν την αντιγραφή), απ' ό,τι ξέρω πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο τέτοιο λογισμικό, όπως αυτό που βρήκες ή το Norton Ghost.
Τους βάζεις και τους δύο μαζί, τρέχεις το πρόγραμμα (προσοχή όταν θα επιλέξεις σε ποιον δίσκο θα γίνει η αντιγραφή) και μετά από κάμποση ώρα, ανάλογα με τη χωρητικότητα και τα περιεχόμενα του παλιού, έχεις έτοιμο το αντίγραφο. Αφαιρείς τον παλιό και έχεις πλέον τον καινούργιο στο πισί, πανέτοιμο. Αν θες να αξιοποιήσεις τον παλιό, πρέπει μετά την αντιγραφή να τον φορμάρεις πριν τον βάλεις μαζί με τον καινούργιο (ώστε να μην τρελαθούν τα Windows και δεν ξέρουν από πού να μπουτάρουν) και μετά μπορείς να τον τοποθετήσεις ως δεύτερο εσωτερικό ή εξωτερικό (μ' ένα κουτί, όπως λέει η SBE).
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμείς που κάνουμε το ρέτζιστρι σαν τα πνευμόνια του καπνιστή, με όλα τα άχρηστα και βλαβερά που του προσθέτουμε με το πέρασμα του χρόνου, θεωρούμε μοναδική ευκαιρία την αγορά καινούργιου υπολογιστή / καινούργιου κεντρικού δίσκου, για να ξαναστήσουμε τα προγράμματα, να κάνουμε μια καινούργια αρχή, «on a clean slate» που λένε οι άλλοι, κι ας σημαίνει αυτό μία βδομάδα εγκαταστάσεις και μικρορυθμίσεις. Παίρνουμε όρκο ότι δεν πρόκειται να αφήσουμε ξανά το ρέτζιστρι να γίνει στα ίδια χάλια. Σαν τον καπνιστή που λέει: «Είναι πολύ εύκολο να κόψεις το κάπνισμα. Ξέρεις πόσες φορές το έχω κόψει εγώ;»

Αλλά ο υπολογιστής μου είναι σαν το γραφείο μου. Αν ο δικός σου υπολογιστής είναι σαν το δικό σου γραφείο, αγνόησε τα παραπάνω.
 

SBE

¥
Αν θες να αξιοποιήσεις τον παλιό, πρέπει μετά την αντιγραφή να τον φορμάρεις πριν τον βάλεις μαζί με τον καινούργιο (ώστε να μην τρελαθούν τα Windows και δεν ξέρουν από πού να μπουτάρουν) και μετά μπορείς να τον τοποθετήσεις ως δεύτερο εσωτερικό ή εξωτερικό (μ' ένα κουτί, όπως λέει η SBE).

Μα τα παράθυρα δεν έχουν πρόβλημα από πού να μπουτάρουν, αν δεν κάνεις καμία ρύθμιση σου βγάζουν επιλογή κι αν δεν επιλέξεις σε Χ δευτερόλεπτα μπουτάρουν από το C. Αν το ρυθμίσεις, ξεκινάνε κατευθείαν από εκεί που τους λες χωρίς να ρωτάνε.
Δηλαδή, καλό το φορμάρισμα, αλλά αν απλά θέλεις να κρατήσεις αρχείο και να μη χρησιμοποιείς τον παλιό σκληρό, βαλτον σε ένα κουτί και φύλαξέ τον.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θα κάνεις έναν κλώνο τού υπάρχοντος σκληρού σου δίσκου (αυτό που ελληνιστί καλείται hard-disk imaging) με κάποιο από τα ακόλουθα προγράμματα, και κατόπιν θα τον απλώσεις (σαν φύλλο για πίτα — καταραμένο deploy) στον καινούργιο σκληρό δίσκο:
  • Αν τα έχεις ήδη (καθότι εμπορικά), με το Acronis True Image ή το Norton Ghost. Προσωπικά χρησιμοποιώ το πρώτο, αλλά αμφότερα είναι εξαιρετικά. Στο Acronis η μεταφορά ολόκληρης της δομής ενός δίσκου (ή συγκεκριμένων κατατμήσεων) σε νέο υλικό είναι πάναπλη (ένα κουμπί και κάτι ΟΚ πατάς).
  • Αν δεν έχεις ήδη κάποιο σχετικό εμπορικό πρόγραμμα, ένα από τα ελεύθερα DriveImage XML ή Clonezilla Live. Αμφότερα δουλεύουν εγγυημένα.
 
Top