Επιτέλους, το Trados δούλεψε σε περιβάλλον Linux!

YannisMark, καιρός να βάλουμε τα "παράθυρα" σε ένα μικρό partition!

Εγκατέστησα σήμερα στο laptop τη νέα έκδοση του Ubuntu (8.04). Αν θυμάστε από το άλλο φόρουμ, είχα κάνει κάποιες ανεπιτυχείς δοκιμές να εγκαταστήσω το Trados σε παλιότερες εκδόσεις του Ubuntu και του Suse Linux. Η SDL με είχε διαβεβαιώσει ότι δεν τίθεται καν θέμα συμβατότητας μεταξύ Trados και Linux, ούτε καν μέσω του VMware (πρόγραμμα προσομοίωσης των Windows σε περιβάλλον Linux). Ξαναδοκίμασα, όμως, σήμερα, και ιδού το αποτέλεσμα:

 
Θα γράψω αναλυτικές οδηγίες, για όποιον ενδιαφέρεται, μόλις βρω χρόνο μέσα στις επόμενες ημέρες. Μετά, θα αρχίσω να το δοκιμάζω και για τα υπόλοιπα εργαλεία σιγά-σιγά. Για την ιστορία, χρησιμοποίησα την έκδοση Trados 7 Freelance.
 
Σε κερνάω ό,τι θέλεις, αναλαμβάνω την αποκατάστασή σου και το σταματάω εδώ για να μην πω και άλλα χαζά.
Πώς το 'κανες / σκέφτηκες αυτό, βρε θηρίο; Ανέβασε ό,τι οδηγίες μπορέσεις και όποτε μπορέσεις (για αρχάριους, ε; ). Θα στήσω και γω τον αφρικάνο (είμαι φρέσκος από φορμάτ) σε dual boot και πάμε γι' άλλες πολιτείες!

Προσθήκη: φαίνεται ότι διάβασα βιαστικά - τώρα είδα το VMware από πίσω. Έστω και έτσι, μια χαρά θα είναι (αρκεί να μην σέρνεται βέβαια).
Χιπ - χιπ, χουρέι!
 
Γιάννη, θα τα γράψω αναλυτικά μέσα στις επόμενες μέρες. Απλώς ακολούθησα το ένστικτό μου σήμερα, γιατί με τρώει καιρό το θέμα και με είχαν απογοητεύσει οι προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες (χώρια η απάντηση της SDL!). Ξέρω ότι σίγουρα λειτουργεί και το Wordfast, αλλά θα το δοκιμάσω άλλη μέρα. Γενικώς, βλέπω ότι το Vmware έχει ανέβει επίπεδο. Επιπλέον, στο Ubuntu έχεις τη δυνατότητα πολλαπλών desktop. Έτσι, χρησιμοποιείς Windows στο ένα desktop και Linux στο άλλο. Όσο για την ταχύτητα: σε laptop Toshiba Satellite με έτος κατασκευής το (τέλη 2004, αρχές) 2005, το λειτουργικό σύστημα πάει σφαίρα, ενώ το VMware ικανοποιητικά.
 
Top