Θράσος χωρίς όρια ή αλλιώς: η εκκλησία κάνει έκκληση στους έχοντες

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έκκληση στους έχοντες να φροντίσουν εκείνους που έχουν ανάγκη, σ΄αυτή τη δύσκολη συγκυρία, απευθύνει η Εκκλησία της Ελλάδας, σε εγκύκλιο η οποία θα διαβαστεί την Κυριακή στους ναούς όλης της χώρας.
http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=141566

Πόσα είπαμε βγάζουν κάθε χρόνο ΜΟΝΟ από τα αφιερώματα σε εκκλησίες όπως, π.χ., της Τήνου; Πόσα;
 

SBE

¥
Βεβαίως το τι κάνει η εκκλησία με τα λεφτά της είναι άσχετο ζήτημα με το ότι καλό θα ήταν να κάνουν κάτι οι λεφτάδες και όσοι έχουν επωφεληθεί από την οικονομία.
Γιατί αν ξεχάσουμε την προϊστορία και την αντίληψη που έχει ο καθένας για την εκκλησία και δούμε ένα άλλο παράδειγμα, τη Νάνα Μούσχουρη, η οποία δώρισε την ευρω-σύνταξή της στο κράτος, θα μπορούσε κάποιος να πει ότι βρε Νάνα, τόσα χρόνια ζεις στο εξωτερικό για να μην πληρώνεις φόρους στην Ελλάδα, έχεις βγάλει εκατομμύρια, δεν έχεις να προσφέρεις τίποτα υλικό στη χώρα και τώρα μας δίνεις τα ψίχουλα, που ούτε θα καταλάβεις ότι τα δίνεις, ενώ φοροδιαφεύγεις κλπκλπκλπ.
 
Last edited by a moderator:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Βεβαίως το τι κανει η εκκλησία με τα λεφτά της είναι ασχετο ζήτημα με το ότι καλό θα ήταν να κάνουν κάτι οι λεφτάδες και όσοι έχουν επωφεληθεί από την οικονομία.
Διαφωνώ κάθετα. Από τη στιγμή που οι ιερείς παίρνουν μισθό από το κράτος, δηλαδή από τους φόρους ΜΑΣ, από τη στιγμή που η εκκλησία βγάζει χρήματα χρησιμοποιώντας την αμύθητη περιουσία της δραστηριοποιούμενη σε αυτήν εδώ τη χώρα και θεωρεί αναφαίρετο δικαίωμά της α) να μη φορολογείται (αισθάνεται κανείς ηλίθιος; Εγώ πάντως, ναι), β) να κουνάει το δάχτυλο στους υπόλοιπους καταδικάζοντας τη συμπεριφορά τους και γ) να απειλεί το ποίμνιό της με τις φωτιές της κόλασης (όχι όμως και τον εαυτό της), δεν είναι καθόλου μα καθόλου μα καθόλου άσχετο ζήτημα.

Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί. Ας καθίσει λοιπόν η εκκλησία στ' αβγά της ή ας φορολογηθεί. Τότε, κι εγώ μαζί της: ας τους καταδικάσει όλους.
 
Last edited by a moderator:
Έλα ντε! Ποια λεφτά της; Ας φύγει πρώτα από τη δημόσια μισθοδοσία και ας φορολογηθεί όπως της αρμόζει και μετά τα λέμε! Και τα νεώτερα:

Σοκ προκαλούν στα στελέχη της Εκκλησίας τα σχέδια της Κυβέρνησης για την φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας. Σύμφωνα με πληροφορίες ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος συγκάλεσε ήδη, έκτακτη σύσκεψη που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη με την συμμετοχή ειδικών προκειμένου να αξιολογήσουν τα μέτρα.

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με τα βασικά σημεία του φορολογικού νομοσχεδίου που κατέθεσε σήμερα η Κυβέρνηση στην αρμόδια διαρκή Επιτροπή της Βουλής προς διαβούλευση η ακίνητη περιουσία της Εκκλησίας θα φορολογείται πλέον όπως και των άλλων ΝΠΔΔ κοινωφελούς σκοπού. Συγκεκριμένα θα φορολογούνται με συντελεστή 20% τα έσοδα από την εκμετάλλευση της ακίνητης περιουσίας της Εκκλησίας και των Ιερών Μονών ενώ θα φορολογούνται με συντελεστή 5% οι δωρεές ακινήτων και με 10% οι δωρεές μετρητών.
 

daeman

Administrator
Staff member
Έλα ντε! Ποια λεφτά της; Ας φύγει πρώτα από τη δημόσια μισθοδοσία και ας φορολογηθεί όπως της αρμόζει και μετά τα λέμε! Και τα νεώτερα:

Σοκ προκαλούν στα στελέχη της Εκκλησίας τα σχέδια της Κυβέρνησης για την φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας. Σύμφωνα με πληροφορίες ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος συγκάλεσε ήδη, έκτακτη σύσκεψη που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη με την συμμετοχή ειδικών προκειμένου να αξιολογήσουν τα μέτρα.

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με τα βασικά σημεία του φορολογικού νομοσχεδίου που κατέθεσε σήμερα η Κυβέρνηση στην αρμόδια διαρκή Επιτροπή της Βουλής προς διαβούλευση η ακίνητη περιουσία της Εκκλησίας θα φορολογείται πλέον όπως και των άλλων ΝΠΔΔ κοινωφελούς σκοπού. Συγκεκριμένα θα φορολογούνται με συντελεστή 20% τα έσοδα από την εκμετάλλευση της ακίνητης περιουσίας της Εκκλησίας και των Ιερών Μονών ενώ θα φορολογούνται με συντελεστή 5% οι δωρεές ακινήτων και με 10% οι δωρεές μετρητών.

Σωστά!

Δυο βιαστικές παρατηρήσεις για το παράθεμα:
1η παράγραφος: Όπως πάντα στην ένδοξη, δισχιλιετή ιστορική διαδρομή της, η Εκκλησία θα πορευτεί στο πλευρό του λαού, σύμμαχος στους αγώνες του αυτή τη δύσκολη ώρα. Η ηγεσία της θα είναι μπροστάρης στο σημερινό συλλαλητήριο, όχι με πανό, αλλά με εξαπτέρυγα και λάβαρα. Ε ρε γλέντια! :D

2η παράγραφος: των άλλων ΝΠΔΔ κοινωφελούς σκοπού. Αυτό το κοινωφελούς, είναι δόκιμο στη συγκεκριμένη χρήση; Μήπως είναι λάθος του συντάκτη; Μοιάζει λίγο και με το ιδιοτελούς. Μάλλον τα μπέρδεψε ο άνθρωπος... :p

Τι περιμένατε από δαίμονα; Λαδί και φατσούλες. Γιατί, αν το δούμε σοβαρά: http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?p=60848#post60848 :mad:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και στα υπόψη: 20% των εσόδων από την ακίνητη περιουσία, όχι των κερδών» (αφού δεν νοούνται, βέβαια, «κέρδη»).
 
Αφού η Εκκλησία δεν θέλει να πληρώνει φόρους, θα μπορούσε να προτείνει αντί να φορολογηθεί η περιουσία της, να αρχίσει η ίδια να μισθοδοτεί τους παπάδες ώστε να πάψουν να είναι δημόσιοι υπάλληλοι και να αυξάνονται ανεξέλεγκτα. Στην Ελλάδα έχουμε 11.500 παπάδες δηλ. 1 ανά 1000 κατοίκους και απ΄ό,τι ξέρω τους περισσότερους στον κόσμο σε σχέση με τον πληθυσμό.
 

SBE

¥
θα φορολογούνται με συντελεστή 5% οι δωρεές ακινήτων και με 10% οι δωρεές μετρητών.
Καλά όλα τα άλλα, αλλά οι δωρεές γιατί να φορολογούνται για τον παραλήπτη;
Και μη μου πείτε επειδή είναι η εκκλησία. Σήμερα η εκκλησία, αύριο όλοι οι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλά όλα τα άλλα, αλλά οι δωρεές γιατί να φορολογούνται για τον παραλήπτη;
Και μη μου πείτε επειδή είναι η εκκλησία. Σήμερα η εκκλησία, αύριο όλοι οι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί.

Πολύ μεγάλο μέρος της αμύθητης περιουσίας του συγκεκριμένου παραλήπτη προέρχεται από τις δωρεές πιστών πολιτών, που παραχωρούσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στην εκκλησία για να μην το καρπωθούν οι εκάστοτε κατακτητές. Πού να 'ξεραν οι καημένοι ότι θα γλίτωναν από τον λύκο και θα 'πεφταν πάνω στην αρκούδα...
 

SBE

¥
Πολύ μεγάλο μέρος της αμύθητης περιουσίας του συγκεκριμένου παραλήπτη προέρχεται από τις δωρεές πιστών πολιτών, που παραχωρούσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στην εκκλησία για να μην το καρπωθούν οι εκάστοτε κατακτητές. Πού να 'ξεραν οι καημένοι ότι θα γλίτωναν από τον λύκο και θα 'πεφταν πάνω στην αρκούδα...

Μη μου αλλάζεις το θέμα. Η φορολόγηση των δωρεών δεν θα γίνει αναδρομικά, για τις δωρεές που έχουν γίνει από καταβολής κόσμου, θα γίνεται στις νέες δωρεές. Και λέω: φορολογούνται οι δωρεές όλων των φιλανθρωπικών οργανισμών και μη- κερδοσκοπικών ιδρυμάτων; Αν όχι, τότε γιατί η εκκλησία να είναι εξαίρεση; Ή υπάρχει ισονομία ή δεν υπάρχει.

ΥΓ Επίσης αυτό αφήνει παραθυράκι μεγάλο, αντί γι δωρεά στο Χ μοναστήρι, κάνεις δωρεά στο Υ ίδρυμα του μοναστηριού. Και είναι το ίδιο. Γιατί εδώ που τα λέμε πόσοι "τα αφήνουν στην εκκλησία" γενικώς και αορίστως;
Επίσης, αν εγώ κάνω δωρεά με συγκεκριμένο σκοπό, π.χ. δωρεά με όρο να χρησιμοποιηθεί εξ ολοκλήρου για τη συντήρηση των έργων τέχνης ενός μοναστηριού και τη λειτουργία μουσείου με δωρεάν είσοδο; Εκπαιδευτικός και πολιτιστικός σκοπός, γιατί να φορολογηθεί;
 

daeman

Administrator
Staff member
Η εκκλησία έχει πάψει να είναι φιλανθρωπικός και μη κερδοσκοπικός οργανισμός (στην ουσία, γιατί στα χαρτιά γίνομαι κι εγώ αστροναύτης) αιώνες τώρα. Το θεάρεστο έργο της φιλανθρωπίας και της κοινωνικής προσφοράς το επωμίζονται μόνο κάποιοι πραγματικά πιστοί ιερείς και μερικά εκκλησιαστικά ιδρύματα, στις συντριπτικά περισσότερες περιπτώσεις χωρίς καμιά ενίσχυση από την επίσημη εκκλησία, αποκλειστικά με τη συνδρομή των πιστών.
 

SBE

¥
Και θα επαναλάβω ότι δεν μπορεί, ούτε έχει νόημα, το κράτος να φορολογήσει κάποιον με βάση τη γνώμη μου, τη γνώμη σου, τη γνώμη κάποιου άλλου, αλλά με βάση τους νόμους. Το αν ουσιαστικά δεν είναι ένα φιλανθρωπικό ίδρυμα αυτό που λέει είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο :-) και υπάρχουν έλεγχοι.
Και μπορεί να ισχύει και για τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα, για τη Διεθνή Αμνηστία, για τον Ερυθρό Σταυρό κλπ. Και μια που είπα για Ερυθρό Σταυρό, τα οικονομικά τους δεν είναι και τόσο καθαρά, ούτε οι μέθοδοι εργασίας τους (βλ. νοσοκομείο Ερρίκος Ντυνάν), τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Άδικα κουράζεστε. Δεν γίνεται διάκριση σε βάρος της Εκκλησίας:
Επιβάλλεται φόρος 5% για τις δωρεές ακινήτων και 10% για τις δωρεές μετρητών προς ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και λοιπά πρόσωπα που έως σήμερα ήταν απαλλασσόμενα.
http://www.nooz.gr/economy/katate8ike-to-neo-forologiko-nomosxedio
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν το κουράζω άλλο, πού αντοχές;
Για τους περισσότερους, άλλωστε, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι σε καιρούς πλαστής ευημερίας μπορούσαν να κάνουν δωρεές, ποιες τρύπες να πρωτοβουλώσει τώρα πια το αντίτιμο του μόχθου τους, που χάσκουν ολόγυρα οι παλιές και δώσ' του ανοίγουνε καινούργιες, απειλητικές και αδηφάγες σαν τη φάουσα;
Τώρα που το σκέφτομαι, για δωρεές αφορολόγητες υπάρχει πάντα το παγκάρι. :rolleyes:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και θα επαναλάβω ότι δεν μπορεί, ούτε έχει νόημα, το κράτος να φορολογήσει κάποιον με βάση τη γνώμη μου, τη γνώμη σου, τη γνώμη κάποιου άλλου, αλλά με βάση τους νόμους.
Φυσικά. Γι' αυτό κανονικά η εκκλησία, που επωφελείται από δεκάδες εξαιρέσεις, θα έπρεπε να φορολογείται με ειδικούς νόμους που θα αφορούν συγκεκριμένα εκείνη.

Οι ιερείς που πληρώνονται από το κράτος για τους οποίους μιλά η StellaP θα μπορούσαν κάλλιστα να δώσουν τη θέση τους σε νοσηλευτές και να μην ψάχνουν οι ασθενείς με το τουφέκι άνθρωπο να τους εξυπηρετήσει στα νοσοκομεία. Ένα παράδειγμα.

Και το πιο σημαντικό απ' όλα είναι ότι κανένα άλλο φιλανθρωπικό ίδρυμα δεν έχει την απαίτηση να ανακατεύεται στην παιδεία και στην εξωτερική και εσωτερική πολιτική της Ελλάδας. Δύο μέτρα και δύο σταθμά;
 
Οι ιερείς που πληρώνονται από το κράτος για τους οποίους μιλά η StellaP θα μπορούσαν κάλλιστα να δώσουν τη θέση τους σε νοσηλευτές και να μην ψάχνουν οι ασθενείς με το τουφέκι άνθρωπο να τους εξυπηρετήσει στα νοσοκομεία.

Και τα κρεβάτια στα νοσοκομεία που έχουν καταληφθεί μονίμως από διάφορα τάματα σε αγίους.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άδικα κουράζεστε. Δεν γίνεται διάκριση σε βάρος της Εκκλησίας:
Επιβάλλεται φόρος 5% για τις δωρεές ακινήτων και 10% για τις δωρεές μετρητών προς ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και λοιπά πρόσωπα που έως σήμερα ήταν απαλλασσόμενα.
Και, για να γνωρίζουμε ποιοι απαλλάσσονται μέχρι τώρα: Ν. 2961/2001 (Κώδικας Διατάξεων Φορολογίας Κληρονομιών, Δωρεών, Γονικών Παροχών, Προικών και Κερδών από Λαχεία), ενημερωμένος μέχρι και τον Ν. 3610/2007, άρθρο 25 «Απαλλαγές από το φόρο», παράγραφος 1. Απαλλάσσονται από το φόρο οι κτήσεις, εφόσον δικαιούχοι είναι:
α) Το Δημόσιο, οι δήμοι, οι κοινότητες, οι ιεροί ναοί, οι ιερές μονές, το ιερό κοινό του Πανάγιου Τάφου, η Ιερή Μονή του όρους Σινά, η Ορθόδοξη Εκκλησία της Αλβανίας και τα Ν.Π.Δ.Δ. Επίσης, οι νομαρχιακές αυτοδιοικήσεις, τα ιδρύματα και λοιπά νομικά πρόσωπα των άρθρων 73 και 74 και οι αμιγείς επιχειρήσεις των περιπτώσεων α' και β' της παραγράφου 1 του Άρθρου 75 του Π.Δ. 30/1996 (ΦΕΚ 21 Α') καθώς και τα δημοτικά και κοινοτικά ιδρύματα και τα λοιπά δημοτικά και κοινοτικά νομικά πρόσωπα, οι σύνδεσμοι δήμων και κοινοτήτων, οι αποκλειστικά αμιγείς δημοτικές ή κοινοτικές επιχειρήσεις, η Κεντρική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων της Ελλάδας, οι τοπικές ενώσεις δήμων και κοινοτήτων, οι δημοτικές και κοινοτικές εταιρίες λαϊκής βάσης για την πρώτη διετία της λειτουργίας τους, οι δημοτικές ή κοινοτικές επιχειρήσεις συνεταιριστικού χαρακτήρα για την πρώτη πενταετία της λειτουργίας τους, οι ανώνυμες εταιρίες που συνιστώνται από οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και τοπικές ενώσεις δήμων και κοινοτήτων με συνεταιρισμούς για την πρώτη πενταετία της λειτουργίας τους με τις προϋποθέσεις της παραγράφου 2 του Άρθρου 289 του Π.Δ. 410/1995 (ΦΕΚ 231 Α').
β) Τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα, τα οποία υπάρχουν ή συνιστώνται νόμιμα στην Ελλάδα, καθώς και οι περιουσίες του Άρθρου 96 του Α.Ν. 2039/1939 (ΦΕΚ 455 Α'), εφόσον επιδιώκουν αποδειγμένα σκοπούς εθνωφελείς ή θρησκευτικούς ή σε ευρύτερο κύκλο φιλανθρωπικούς ή εκπαιδευτικούς ή καλλιτεχνικούς ή κοινωφελείς κατά την έννοια του Άρθρου 1 του Α.Ν. 2039/1939. Απαλλάσσονται ομοίως και τα αλλοδαπά νομικά πρόσωπα με τον όρο της αμοιβαιότητας. Επίσης απαλλάσσονται και τα αλληλοβοηθητικά ταμεία περίθαλψης των εργατοϋπαλλήλων (Ταμεία Υγείας).
γ) Τα πολιτικά κόμματα, που έχουν νόμιμα συσταθεί στην Ελλάδα και είναι αναγνωρισμένα από τον Κανονισμό της Βουλής.
δ) Οι αλλοδαποί με τον όρο της αμοιβαιότητας, εφόσον προβλέπεται απαλλαγή τους από το φόρο με διεθνείς συμβάσεις. Αν στη νομοθεσία του αλλοδαπού κράτους δεν προβλέπεται πλήρης απαλλαγή, αλλά υπαγωγή σε ελαφρύτερη φορολογία με τον όρο της αμοιβαιότητας, η φορολογητέα στην Ελλάδα κληρονομική μερίδα ή κληροδοσία φυσικού ή νομικού προσώπου, που έχει την ιθαγένεια του ξένου τούτου κράτους, υπόκειται σε ελαφρύτερο φόρο αντίστοιχο προς εκείνο που επιβάλλεται από το ξένο τούτο κράτος.
ε) Τα αθλητικά σωματεία του Άρθρου 47 του Ν. 75/1975 (ΦΕΚ 138 Α').
στ) Τα ολυμπιακά, εθνικά, δημοτικά και κοινοτικά γυμναστήρια, λόγω του κοινωφελούς σκοπού τον οποίο επιδιώκουν.
ζ) Τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα ως και τα δημόσια νοσηλευτικά ιδρύματα στα οποία εγκαθίστανται και λειτουργούν εκπαιδευτικά παραρτήματα για την εκπλήρωση του σκοπού τους.
η) Η κληρονομία η οποία περιέρχεται σε σύζυγο, τέκνα, γονείς ή αδέλφια στρατιωτικού, κατά τον ορισμό της παραγράφου 2 του άρθρου 7 του Ν. 2084/1992 (ΦΕΚ 165 Α΄), που απεβίωσε κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας, σε εκτέλεση υπηρεσίας και εξαιτίας αυτής. (Το εδάφιο προστέθηκε με την παρ. 1 του άρθ. 25 του Ν. 3610/2007.)
Για να δούμε, λοιπόν, ποιοι θα εξαιρεθούν από τα νέα μέτρα.
 

SBE

¥
Ένα-ένα ρε παιδιά, γιατί έχετε αρχίσει να γίνεστε σουρεαλιστές και να μην το έχετε καταλάβει. :p
Αμβρόσιε, τα τάματα ξαπλώνουν στα κρεββάτια; :eek: Δεν έχω πάει ποτέ μου νοσοκομείο στην Ελλάδα και δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται απίθανο.

Παρεμπιπτόντως, θεωρώ απίθανο να προσλάβει το κράτος νοσοκόμες αν κόψει τους μισθούς των παπάδων ή οποιουδήποτε άλλου κλάδου. Το πρόβλημα της έλλειψης νοσηλευτών είναι τελείως διαφορετικό κι ευχαρίστως να το συζητήσουμε σε άλλο νήμα.

Παλάβρα, για δες την άλλη πλευρά- επειδή επωφελείσαι που γράφεις στη Λεξιλογία (μη ρωτάς γιατί, επωφελείσαι γιατί αυτό είναι παράδειγμα), προτείνω να φορολογηθείς έξτρα και διαφορετικά από τους άλλους πολίτες. Νόμος Παλάβρας. Θα λέει: Η Παλάβρα θα δίνει όσα προβλέπονται και άλλο ένα 40% (άμα είναι να φτιάχνουμε φανταστικούς νόμους, βάζουμε και φανταστικά νούμερα :D), γιατί επωφελείται. :cool:

Εννοείται ότι οι οικονομικές εξαιρέσεις και οι οικονομικές υποχρεώσεις μπορεί να γίνουν αντικείμενο διαπραγμάτευσης, αλλά αν για κάθε νόμο που ευνοεί κάποιον φτιάχνεται κι ένας νόμος που τον επιβαρύνει, τότε δεν πάμε καλά... δεν πάμε καθόλου καλά...

daeman, οι μικρές δωρεές δεν είναι το ζήτημα. Ναι μεν φασούλι το φασούλι, αλλά οι μεγάλες δωρεές είναι που κάνουν διαφορά. Πρόπερσι κάναμε μια δωρεά ένας σύλλογος που είμαι μέλος, σε ένα μικρό ίδρυμα φιλοξενίας άρρωστων παιδιών. Μας είχαν στείλει τον ισολογισμό τους και λίγο-πολύ αν δεν έβρισκαν λεφτά επειγόντως θα έβαζαν λουκέτο. Χρειάζονταν 75Κ, από τα οποία κατάφεραν τελικά να μαζέψουν 50Κ και να πάρουν μια ανάσα μέχρι την επόμενη. Αν αυτά φορολογούνταν, θα χρειάζονταν 55Κ. Εμείς τους δώσαμε 5Κ, δηλαδή στην ουσία μία δωρεά πάει τελείως χαμένη με τη φορολογία. Εννοείται ότι είμαι κατά της φορολόγησης των δωρεών.

Κι εδώ θα κάνω μια παρένθεση από το χιούμορ για να πω ότι μένω άφωνη με ορισμένες απόψεις που βλέπω να εκφράζονται εδώ κατά καιρούς, γιατί βλέπω ότι όσα μαθαίναμε στο σχολείο περί ισότητας και θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου κλπκλπ πέρασε και δεν κόλλησε, αφού κάνει κανείς εξαιρέσεις στις στοιχειώδεις αρχές με βάση το αν του αρέσει ο άλλος. Είναι σα να μου λες ότι στο λεωφορείο παραχωρούμε τη θέση μας σε ηλικιωμένους, αλλά άμα ξέρω ότι ο ηλικιωμένος έχει λεφτά για ταξί δεν του παραχωρώ τη θέση μου. Ή ότι μπορεί στο λεωφορείο οι μαθητές να πληρώνουν μισό εισιτήριο, αλλά άμα είμαι εισπράκτορας κι έρθει ένας μαθητής που ξέρω ότι έχει λεφτά ο πατέρας του απαιτώ να πληρώσει ολόκληρο εισιτήριο. Σοκάρομαι λοιπόν, κυρίως γιατί αναρωτιέμαι πόσοι Έλληνες έχουν τον ίδιο τρόπο σκέψης, σήμερα για το ένα θέμα, αύριο για κάποιο άλλο. Ίσως να είναι θέμα γενιάς. Κλείνει η παρένθεση, και για να αποφύγουμε άσκοπες συζητήσεις, να πω ότι δεν πρόκειται να καθίσω να γράψω αναλύσεις επί αναλύσεων για το τι εννοούσα και με παρεξήγησες και δεν ήθελα να σε προσβάλλω κλπ, ό,τι είχα να πω το έγραψα. :cool:
 
Top