Neuminute

N10

¥
"die Neuminute (c) = 1/100 Neugrad"
(Το "c" ως εκθέτης)
Μονάδα μέτρησης επίπεδης γωνίας
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Οι γωνίες στον κύκλο μετριούνται σε μοίρες, ακτίνια ή βαθμούς. Ένας πλήρης κύκλος έχει 360 μοίρες, 2π (6,28) ακτίνια ή 400 βαθμούς. Οι βαθμοί (που σήμερα ονομάζονται επίσημα gon) έχουν δεκαδικές υποδιαιρέσεις (1/100ό είναι ένα centigon ή cgon). Το cgon λεγόταν παλιά στη Γερμανία Neuminute, αλλά η ονομασία αυτή έχει καταργηθεί και δεν επιτρέπεται πια (περισσότερα εδώ).

Ανάλογα με τη χρήση σου, θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το centigon ή το «εκατοστό του κυκλικού βαθμού» ή να κάνεις μετατροπή σε μοίρες. Αν χρειάζεσαι μετατροπή, δες πχ εδώ.
 

daeman

Administrator
Staff member
Με ξανάστειλες στα γυμνασιακά θρανία, να ρίχνω κλεφτές ματιές στην ανοιξιάτικη μέρα από τα παράθυρα της αίθουσας, ακούγοντας τον μαθηματικό να μπαμπαλίζει για τις μονάδες μέτρησης γωνιών - μοίρες, ακτίνια και βαθμούς (grad) - και ανυπομονώντας πότε θα χτυπήσει το κουδούνι...

Αν θυμάμαι καλά, το Neuminute που ψάχνεις το λέγαμε εκατοστό του βαθμού (Zentigon ή centigrad).

Κι ένα σχετικό ψιχίο ασήμαντης (για τους περισσότερους) πληροφορίας:
Additionally, 1 gon of arc along the Earth's surface was equal to 100 kilometers of distance at the equator, furthermore 1 centigrad equals to 1 kilometer, while 1 myriograd equals to 10 meters.


Edit: Ε, βέβαια! Ο Γερμανός θέλει τον Δρ7χ του ;) κι εγώ δεύτερο καφέ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εσύ τα είπες όμως λυρικά και ελληνικά κι εγώ άγρια γερμανικά... :)
μπαμπαλίζει :confused:
 

N10

¥
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο! Διαφωτίστε με, όμως, για κάτι ακόμη: το mgon (Neusekunde) πώς το λέμε ακριβώς;;;
Ευτυχώς, αυτά με προβληματίζουν όλα κι όλα στο κείμενό μου...όπως καταλάβατε τελείως άσχετη με μαθηματικά, φυσική κ.λπ. Daeman μπορεί να έριχνες κλεφτές ματιές απ' τα παράθυρα της τάξης, κάτι σου έμεινε όμως. Εμένα πάλι τίποτα!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο! Διαφωτίστε με, όμως, για κάτι ακόμη: το mgon (Neusekunde) πώς το λέμε ακριβώς;;;
Δεν το λέμε! Γενικά, πολύ σπάνια χρησιμοποιούμε βαθμούς για μετρήσεις σε κύκλους. Αν το χρειάζεσαι οπωσδήποτε, χιλιοστά του βαθμού γωνίας ή μιλιγκόν...
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Διαφωτίστε με, όμως, για κάτι ακόμη: το mgon (Neusekunde) πώς το λέμε ακριβώς;;;
[...]

Από τον ορισμό του [Eine Neusekunde (früher schrieb man dafür 1cc) entspricht 1/10.000 gon = 0,1 mgon.], θα το έλεγα δεκάκις χιλιοστό του βαθμού. Μυριοστό, μάλλον όχι, για να μην μπλέξουμε πάλι. Μα σε ποιο νήμα συζητούσαμε για τα million και millard;:confused:

Εσύ τα είπες όμως λυρικά και ελληνικά κι εγώ άγρια γερμανικά... :)
μπαμπαλίζει :confused:

Έτσι όπως πάμε, το λυρικά οδεύει προς νέα σημασία. :p Βρε μανία με τη λύρα, μαϊντανό θα την καταντήσουν!
Μπαμπαλίζω: φλυαρώ χαμηλόφωνα, μουρμουρίζω. Τοπικό (θεσσαλικό) συνώνυμο του babble. ;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από τον ορισμό του [Eine Neusekunde (früher schrieb man dafür 1cc) entspricht 1/10.000 gon = 0,1 mgon.], θα το έλεγα δεκάκις χιλιοστό του βαθμού. Μυριοστό, μάλλον όχι, για να μην μπλέξουμε πάλι.
Ε, χμμ, αγκχχ, ναι... :eek:
 

daeman

Administrator
Staff member
Θενκς, Παλάβρα. :)
Έκανα κι εγώ αναζήτηση για "δισεκατομμύρια" μέσω γκουγκλ, αλλά δεν το βρήκα. Παραξενιά του γκούγκλη ή μήπως θέλω και τρίτο καφέ σήμερα, Τσαγκαροδευτέρα...
Αγνοήστε το *millard στο #7, παρακαλώ· το έγραψα πριν δράσει ο δεύτερος καφές.:eek:
 

SBE

¥
Εγώ γιατί θυμάμαι ότι οι γωνίες είναι σε μοίρες, λεπτά και δεύτερα; Ή τα έχω μπερδέψει;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ γιατί θυμάμαι ότι οι γωνίες είναι σε μοίρες, λεπτά και δεύτερα; Ή τα έχω μπερδέψει;
Γιατί δεν μου δίνεις σημασία....:p
Οι γωνίες στον κύκλο μετριούνται σε μοίρες, ακτίνια ή βαθμούς. Ένας πλήρης κύκλος έχει 360 μοίρες, 2π (6,28) ακτίνια ή 400 βαθμούς. Οι βαθμοί (που σήμερα ονομάζονται επίσημα gon) έχουν δεκαδικές υποδιαιρέσεις (1/100ό είναι ένα centigon ή cgon).
 
Top