Η ανανεωμένη αναζήτηση

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ένα από τα καλά που απολαμβάνουν οι πρωινοί στο φόρουμ είναι τα συνήθως πλούσια καμώματα της νυχτερινής παρέας. Και το πρώτο πρώτο σημερινό ήταν η επίσκεψη στην ανανεωμένη αναζήτηση, στη δουλειά του αρμόδιου επί των μαγικών κλπ τεχνικών του φόρουμ, του lexx.

Με ένα πάτημα στην επιλογή [Search] στη γραμμή επιλογών, στην επάνω δεξιά γωνία της οθόνης, ανοίγει πια ένα νέο παράθυρο, που προσφέρει στα μέλη τη δυνατότητα να αναζητήσουν απευθείας σε σημαντικούς ιστότοπους τους όρους που τους ενδιαφέρουν:



Ο σχεδιασμός είναι χρηστικός και μινιμαλιστικός· για να εγκαταλείψετε τη λειτουργία αναζήτησης, απλώς πατήστε με το δείκτη του ποντικιού οπουδήποτε έξω από το παράθυρο των επιλογών.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Η δυνατότητα υπάρχει εδώ και αρκετούς μήνες αλλά τώρα προστέθηκαν κάποιες δυνατότητες (που δεν τις βλέπω όλες...) και έγινε τρίστηλο από μονόστηλο. Υπάρχουν λαθάκια που θέλουν διόρθωση. Μόλις είμαστε ευχαριστημένοι ότι δουλεύει κανονικά σε όλες τις λεπτομέρειες, θα γίνει και μια αναλυτική παρουσίαση. Στο μεταξύ, όσοι έχετε χρησιμοποιήσει την αναζήτηση όλο αυτό τον καιρό ή τη δοκιμάσετε τώρα, σημειώστε εδώ παρατηρήσεις που θα την έκαναν πιο εύχρηστη και πιο χρήσιμη.

Σημειώνω ότι η αναζήτηση ελληνικών λέξεων στο φόρουμ πρέπει να είναι με πεζά γράμματα, π.χ. ελλάδα.

LOL: σε πρώτη ευκαιρία και μόλις βρούμε τον σχεδιαστή, θα διορθωθεί και το σφάλμα αναζήτησης στο ίδιο το φόρουμ! Προσωρινά λειτουργεί το Advanced.
 
Last edited:
Εμένα πάντως σήμερα δεν μου λειτουργεί. Βγάζει μήνυμα "Your submission could not be processed because a security token was invalid."
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εμένα πάντως σήμερα δεν μου λειτουργεί. Βγ'άζει μήνυμα "Your submission could not be processed because a security token was invalid."

Προσωρινά, παρακαλούμε για την αναζήτηση μέσα στο φόρουμ (αφού καταχωρίσετε τον όρο) να πατάτε στο [Advanced Search] (όχι στο κουμπί [Go]). Στο παράθυρο που εμφανίζεται, καταχωρίστε ξανά τον ζητούμενο όρο (στο πλαίσιο [Keywords]) και πατήστε στο κουμπί [Search Now], και η αναζήτηση θα λειτουργήσει.
 

SBE

¥
Το ίδιο μήνυμα με τον Αμβρόσιο παίρνω εδώ και μερες όταν προσπαθώ να στείλω μηνύματα.
 

LostVerse

Member
Κάτι ανεξήγητο: Προσπάθησα να κάνω αναζήτηση το λήμμα Μπαμπινιώτης στην advanced search, αλλά η ανταπόκριση ήταν...

1. Sorry - no matches. Please try some different terms.

Παραδόξως όμως, όταν έκανα αναζήτηση με μικρό "μ", ήτοι "μπαμπινιώτης" μου εμφάνισε κανονικά αρκετά αποτελέσματα.

Κατά τα άλλα να πω και εδώ ότι η λειτουργία της αναζήτησης όρων από πολλαπλές πηγές είναι το λιγότερο εντυπωσιακή. Thumbs up!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κάτι ανεξήγητο: Προσπάθησα να κάνω αναζήτηση το λήμμα Μπαμπινιώτης στην advanced search, αλλά η ανταπόκριση ήταν...

1. Sorry - no matches. Please try some different terms.

Παραδόξως όμως, όταν έκανα αναζήτηση με μικρό "μ", ήτοι "μπαμπινιώτης" μου εμφάνισε κανονικά αρκετά αποτελέσματα.

Κατά τα άλλα να πω και εδώ ότι η λειτουργία της αναζήτησης όρων από πολλαπλές πηγές είναι το λιγότερο εντυπωσιακή. Thumbs up!
Σημειώνω ότι η αναζήτηση ελληνικών λέξεων στο φόρουμ πρέπει να είναι με πεζά γράμματα, π.χ. ελλάδα.
Δεν είναι και τόσο ανεξήγητο... :) Καλωσόρισες κι από εμένα.
 

LostVerse

Member
Μμμμμμ... μάλιστα! Ομολογώ ότι είναι κάτι καινούριο για μένα, αλλά it's ok; it's cool; αν δουλεύει το αφήνουμε ήσυχο!
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε πρώτη ευκαιρία και μόλις βρούμε τον σχεδιαστή, θα διορθωθεί και το σφάλμα αναζήτησης στο ίδιο το φόρουμ! Προσωρινά λειτουργεί το Advanced.
Τον βρήκαμε! (Παρακαλείται ο Ερυθρός Σταυρός να σταματήσει την αναζήτηση.) Και το διόρθωσε.
 
Top