metafrasi banner

Raleigh

Περιοχή στη Βόρεια Καρολίνα των ΗΠΑ.
Βρίσκω λίγο απ' όλα. Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει επίσημη ονομασία;
 
Απ' όσο ξέρω, προφέρεται Ράλι. Το ζήτημα είναι ότι δεν βρίσκω τίποτα στο Παπυράκι, ούτε και κάπου αλλού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι από τις λέξεις που μπαίνεις στον πειρασμό να την αφήσεις στα αγγλικά, μαζί με τις ευλογίες σου στον αναγνώστη (πρόφερέ την όπως θέλεις, φίλτατε: Ράλεϊ, Ράλι — και γράφ' την όπως θες, επίσης). Τον ευνοούμενο της Ελισάβετ τον έχει Ράλη ο Πάπυρος (πάνω από τους άλλους με τα δύο λάμδα). Αλλά αυτός προφέρεται κανονικά Ρόλι (από εκείνο που γράφεται Ρώ). Τα ποδήλατα είναι Ράλι. Και οι πόλεις, φαντάζομαι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι η πρωτεύουσα της Βόρειας Καρολίνας. Δεν προφέρεται μόνο Ράλι, αλλά και Ρώ-λι, αλλά στα Ελληνικά συνήθως τη λένε Ράλεϊ:

Raleigh (pronounced IPA: /ˈrɔːliː/ raw-lee or IPA: /ˈrɑːliː/ rah-lee) is the capital of the State of North Carolina.
 

nickel

Administrator
Staff member
Άκουσα μερικά γιουτιουμπάκια και όλοι το πρόφεραν Ράλι (το δείγμα δεν έχει καμία στατιστική αξία). Ωστόσο, ο Πάπυρος (και το gnosinet.gr) το έχουν Ρόλι. Ο καλύτερος τρόπος να μη βρεις ποτέ πώς γράφεται στα αγγλικά.
 
Το κακό είναι ότι στο συγκεκριμένο κείμενο ΔΕΝ μπορώ να συμπεριλάβω την αγγλική ονομασία. Επέλεξα το "Ράλεϊ" με αποκλειστικό γνώμονα τη χρήση του από κάποιες αεροπορικές/ταξιδιωτικές εταιρείες.
 
Ευχαριστώ, θα χρησιμοποιήσω το "Ράλεϊ".
Νομίζω πως ναι. Έχει ένα μεγάλο lab εκεί η IBM και στο γραφείο άκουγα τακτικά να το λένε "Ράλεϊ", αλλά με κάπως "σβησμένο" το έψιλον...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μόλις τσακίσατε τα παιδικά μου χρόνια, αγαπητέ. Άκου Ράλι, τα Ράλεϊ.

LOL. (Μα δεν τα είχα δει ποτέ γραμμένα στα ελληνικά!)

Στα αγγλικά η λέξη δεν έχει κανένα «ε» στην προφορά της, καμιά εκδοχή της. Γράφεται μάλιστα και Ralegh. Ωστόσο, χαίρομαι που φαίνεται να συμφωνούμε ότι ο Μήτσος στα σύνορα θα την είχε γράψει Ράλεϊ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Xαίρομαι που φαίνεται να συμφωνούμε ότι ο Μήτσος στα σύνορα θα την είχε γράψει Ράλεϊ.
Μα ναι, Ράλεϊ θα την είχα γράψει - τι άλλο;
 
Top