Ο λαβύρινθος της επιλογής νέου υπολογιστή

Καλησπέρες.
Εδώ και κανένα μήνα ψάχνομαι να αλλάξω τον υπολογιστή μου με έναν εντελώς καινούριο (όχι αναβαθμίσεις και τσιρότα, πλέον έχει κλείσει τα έξι χρόνια).
Ρωτάω από εδώ, ρωτάω από εκεί, ρωτάω φίλους που ψιλοασχολούνται, αλλά κανείς δεν μου δίνει μια σαφή απάντηση. Πού είναι καλό να κινηθώ αναφορικά με τον επεξεργαστή; Τώρα έχω Athlon, να το γυρίσω σε επεξεργαστή της Intel; Πόση RAM είναι αρκετή; Τώρα έχω 2 giga. Τι γίνεται με τα υπόλοιπα; Κάρτα γραφικών; Μητρική; Ο ένας μου λέει Asus, ο άλλος Gigabyte. Αξίζει τον κόπο να πάρω σκληρό πάνω από 1 tera;
Επίσης, έχει χρησιμοποιήσει κανείς αρκετά τα Windows 7 Ultimate (32 bit) να μου πει μια γνώμη; Εδώ και χρόνια έχω μουλαρώσει με τα ΧΡ, αλλά πολλοί προσπαθούν να με πείσουν να βάλω τα 7 Ultimate. Έχουν, λέει, τη σταθερότητα των ΧΡ και τη λειτουργικότητα των Premium.
Τέλος, είπα ν' αλλάξω τη 17'' οθόνη μου με μια widescreen 23'' και διάφοροι συνάδελφοι υποστηρίζουν ότι με παίρνει και πρέπει να πάρω μεγαλύτερη. Έχει κανείς εργασιακή εμπειρία με οθόνη μεγαλύτερη των 23''; Κάποιοι φτάσανε να λένε 30''. Τι, home cinema θα το κάνω το γραφείο;
Υπάρχει κανείς καλός άνθρωπος να μου δώσει έναν μπούσουλα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η καλύτερη συμβουλή που έχω ακούσει ποτέ μου, είναι να μην πληρώνω δεκάρα περισσότερο από ό,τι χρειάζομαι συνήθως. Βάλε κάτι λίγο περισσότερο και είσαι μια χαρά. Οπότε...

...εκτός από το συντονισμό του πολέμου εναντίον των Αρειανών σε τρεις ηπείρους, πώς ακριβώς χρησιμοποιείς τον υπολογιστή; Και πόσα από αυτά που σκόπευες να κάνεις όταν αγόρασες το προηγούμενο «θηριάκι» σου έκανες τελικά; :)
 
Καλησπέρα Χερ Ντοκτόρ.
Βασικά, δεν έχω ψώνιο με τους υπολογιστές, γι' αυτό άλλωστε πέρασαν και έξι χρόνια από την τελευταία μου ουσιαστική ενασχόληση με το μηχανάκι μου. Δεν μετράω το ότι στο μεσοδιάστημα άλλαξα κάρτα γραφικών και έβαλα RAM.
Το κακό είναι ότι δεν ακολουθώ ούτε υποτυπωδώς τις εξελίξεις στο χώρο του υλισμικού οπότε δεν έχω ιδέα τι είναι καλό να πάρω. Το μόνο που μπορώ να πω ότι ότι δεν παίζω κανενός είδους παιχνίδια στον υπολογιστή (ούτε ναρκαλιευτή, που λέει ο λόγος) και δεν τον χρησιμοποιώ για να βλέπω ταινίες, κ.λπ.
Παρ' όλα αυτά, του έχω αλλάξει τα φώτα αναφορικά με το λογισμικό: του έχω φορέσει εννέα (ναι εννέα) εργαλεία υποβοηθούμενης μετάφρασης, τα οποία λειτουργούν ταυτόχρονα και οι μνήμες τους κάνουν πλέον κάμποση ώρα να φορτώσουν, τον Acrobat Professional, τέσσερα προγράμματα περιήγησης ιστού, δύο προγράμματα διαχείρισης ftp, δύο προγράμματα διαχείρισης και επεξεργασίας φωτογραφιών (κανένα από τα δύο δεν είναι όμως το Photoshop), εργαλειάκια από εδώ, γκατζετάκια από εκεί, προγράμματα καθαρισμού του registry, κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Οπότε τα έχει ψιλοπαίξει το μηχανάκι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ προτείνω να τους δείξεις τον υπολογιστή που έχεις και να τους ζητήσεις να σου κάνουν υποβάθμιση. Έχει κουραστεί από τη χρήση, όχι από προδιαγραφές.
Σκληρός: χρειάζεσαι εξωτερικό για τα μπακάπ. Για τις νορμάλ χρήσεις ξέρεις πόσα μπάιτ σού χρειάζονται. Για κάποιους όσα και να βάλουν δεν είναι αρκετά. Για σένα, το αντίθετο.
Εγώ χρησιμοποιώ Ίντελ από συστάσεως της εταιρείας. Για κάρτες γραφικών θα σου πουν οι ειδικοί, αλλά το κύριο είναι ότι δεν παίζεις παιχνίδια και δεν κάνεις επεξεργασία στο Φοτοσόπ για περιοδικό.
Βάλε το Windows 7 Ultimate (είναι εντάξει, λέει η προγραμματίστρια που ξέρω). 2 γίγα μνήμη βλέπουν τα XP, τώρα κάν' τα τέσσερα. Διπλασιάζεις τη μνήμη, τριπλασιάζεις τη διαφορά στην ταχύτητα.
Η φαρδιά η 23άρα οθόνη είναι ό,τι πρέπει (και δεν βλέπεις και σινεμά!). Βάλ' της δεξιά παρέα την παλιά τη 17άρα, να έχεις δύο οθόνες. Απόλαυση λειτουργικότητας. Άλλο τίποτα; Μπα. Το ποντίκι να είναι λειτουργικό και το πληκτρολόγιο (εμένα πέφτει η ταχύτητα στο 1/3 σε λάθος πληκτρολόγιο.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σόρι για τη διακοπή συζήτησης, είχα διακοπή ινερνετίου.

Οπότε, βασικά, χρειάζεσαι μνήμη. Μπόλικη RAM· μεγάλος και γρήγορος σκληρός προφανώς δεν βλάφτει. (Τέσσερα ιστοπλοϊκά ταυτόχρονα! Γιατί ;!). Και κάποιον που να ξέρει πώς δουλεύουν τεχνικά τα προγράμματα που χρησιμοποιείς για να σου βελτιστοποιήσει τη χρήση μνήμης που κάνουν. Αν πάρεις καινούργιο μηχάνημα, προφανώς με Win7 (κάποια στιγμή η ΜS θα εγκαταλείψει τα ΧΡ).

Η μεγάλη οθόνη είναι θέμα χώρου και προοπτικής στο γραφείο σου. 30άρα είναι μάλλον υπερβολή τώρα, αλλά και οι 17άρες ήταν υπερβολή πριν 6-7 χρόνια. 23άρες είναι στη σημερινή αιχμή.

Δεν είναι εύκολο. Κι εμένα το μηχανάκι μου είναι περίπου συνομήλικο με το δικό σου και έχω αποφασίσει "οριστικά" τι θα κάνω ίσαμε οχτώ φορές το τελευταίο εξάμηνο. Έχω και το πρόβλημα να έχω τρία σημεία τακτικής εργασίας, που ζητάνε φορητό. Στο μεταξύ, δουλεύω ακόμη στο παλιό.

Με λίγα λόγια, σε καταλαβαίνω απόλυτα. :)

Edit: Είδα και του νίκελ, συμφωνώ σε όλα!
 

daeman

Administrator
Staff member
Από πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω δεν ξέρω, σ' αυτόν τον λαβύρινθο! Πιάνω τον μίτο, που σίγουρα θα συνεχίσουν άλλοι.

Πρόχειρα λόγω έλλειψης χρόνου, αν και θα 'ρθει και ο Ζαζ που είμαι βέβαιος ότι ξέρει καλύτερα από μένα, σίγουρα στο θέμα του των Βίντοουζ που ρωτάς.

Πρώτη απόφαση: επιτραπέζιο ή φορητό; Αφού δεν του σκαλίζεις τα σωθικά, το φορητό παίζει μια χαρά και χωρίς μεγάλη διαφορά τιμής. Με ασύρματο πληκτρολόγιο να το χτυπάς όσο θέλεις, και όταν γράφεις και όταν εκνευρίζεσαι μ' εκείνη τη λέξη που γυροφέρνεις, αλλά δεν σου κάνει τη χάρη. :rolleyes:

Από τις δουλειές που το βάζεις να κάνει, συμπεραίνω ότι δεν χρειάζεσαι και κάνα σουπερντούπερ μηχανάκι. Με ένα μέσων δυνατοτήτων θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Μόνο να έχει άφθονη μνήμη (από 2 έως 4 GB, αναλόγως το λειτουργικό που θα επιλέξεις· τα 7 θέλουν περισσότερη από τα ΧΡ). Αφού δεν παίζεις παιχνίδια και δεν επεξεργάζεσαι βίντεο ή μεγάλες φωτογραφίες (για απαιτητικές φωτοσοπιές), και για την κάρτα γραφικών σού κάνει μια μέση λύση. Άρα πας για όποιον επεξεργαστή και κάρτα γραφικών αντέχει η τσέπη σου. Μην μπαίνεις στην κόντρα Intel-AMD, οι διαφορές τους γίνονται αντιληπτές από εκείνους που ξεζουμίζουν και την τελευταία σταγόνα επεξεργαστικής ισχύος, και πάλι είναι μικρές για τα μέτρα του απλού (έως έμπειρου) χρήστη.

Τι μητρική; Δεν θα σου πω μάρκα, οι δυο που αναφέρεις θεωρούνται καλές. Θέλεις μια μητρική αξιόπιστη, γιατί η αλλαγή της είναι ο μεγαλύτερος μπελάς στο μηχανάκι, αφού πολλές φορές απαιτεί και επανεγκατάσταση των Windows και όλου του λογισμικού σου. Χωρίς πολλά πρόσθετα, που συνήθως δεν τα χρησιμοποιούμε.

Για την οθόνη: οι 30 ίντσες δεν παλεύονται σε γραφείο, εκτός αν το γραφείο σου έχει βάθος πάνω από 1,5 μέτρο. Αλλιώς έχεις πολύ κοντά σου την οθόνη, τόσο κοντά ώστε να υπερκαλύπτει το κύριο οπτικό σου πεδίο, άρα δεν τη βλέπεις ολόκληρη, άρα μπελάς παρά βολή. Μπορείς να το διαπιστώσεις, αν καθίσεις μπροστά σε μια τηλεόραση 32". Μέτρα σε ποια απόσταση βλέπεις άνετα όλη την οθόνη και θυμήσου ότι δεν κρίνεις τηλεόραση αλλά οθόνη υπολογιστή, όπου χρησιμοποιείς όλη την έκταση, ακόμα (και συχνά) και τις γωνίες. Στα συνηθισμένα γραφεία βάθους 80-100 εκ., μια 22" ή 23" αρκεί.
(Να μη σου πω την άλλη περίπτωση που ζαχαρώνω: Κανονική οθόνη στο γραφείο + μια μεγάλη τηλεόραση TFT, συνδεδεμένη με το πισί, στον απέναντι τοίχο. Εμένα θα με βόλευε στον υποτιτλισμό. Εσένα, δεν ξέρω.)
Για τον δίσκο, η απόφαση είναι σχετικά εύκολη: Αν δεν ασχολείσαι πολύ με ταινίες και μουσική, το 1 τέρα φτάνει και περισσεύει. Θα προτιμούσα 2 δίσκους, ίδιας χωρητικότητας, ώστε να έχεις τη δυνατότητα RAID (πολλές μητρικές τώρα πια έχουν ενσωματωμένο τον κατάλληλο ελεγκτή), ρυθμισμένη να δημιουργεί αντίγραφο του κύριου στον εφεδρικό δίσκο, ώστε να μπορείς να δουλεύεις με τον δεύτερο, ακόμα κι αν ο πρώτος παρουσιάσει πρόβλημα. Κι έναν μικρό φορητό εξωτερικό, για επιπλέον μπακάπ και μεταφορές σε άλλο πισί.

Για τα 7 σε σχέση με τα ΧΡ, τέτοιες γνώμες ακούω κι εγώ, αλλά πριν τα δουλέψω αρκετά και τα σκαλίσω λίγο, δεν μπορώ να σχηματίσω γνώμη.

Ξέχασα τίποτα;

Α, ναι, να σου πω ποιο μηχανάκι θα έκανα δώρο εγώ στον εαυτό μου, αν έκοβα το κάπνισμα ;), που λέει ο λόγος. Όλα μέσα σε μια οθόνη αφής, αθόρυβο και κομψό. Ποντίκι, στην τρύπα σου! Θα βγαίνεις μόνο για σχέδιο, να ξεκουράσω λίγο το δεξί χέρι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
  1. Όχι αναβάθμιση σε μηχανάκι εξαετίας. Ούτε καν σε τριετίας.
  2. Windows 7 Ultimate 64bit. Επαναλαμβάνω: εξηντατετράμπιτα. Εξηκοντατετραδίφυα. Οπωσδήποτε!
  3. UPS. To πρώτο πράγμα που θα βάλεις στον προϋπολογισμό σου, θα είναι το UPS.
  4. Οθόνη 1920 Χ 1080 στις 21,5" ή 22" αν βλέπεις καλά (δηλ. τα μικρά γράμματα, εικονίδια κλπ), και στις 23" 'ή 24" αν όχι.
  5. Άσε τις κατασκευάστριες εταιρείες των μητρικών — το πρώτο που διαλέγει κάποιος είναι chipset, με βάση τον ποιο επεξεργαστή θέλει.
    1. Τη δουλειά σου την κάνεις μια χαρά και με επεξεργαστή Intel Core i3-530 ή i3-540. Ωστόσο, αν θέλεις το αυτόματο overclocking (που, με απλά λόγια, ανεβάζει τη συχνότητα ενός πυρήνα αν δεν χρησιμοποιούνται οι άλλοι), θα πρέπει να πας σε i5. Η υπόθεσή μου είναι ότι κάνεις multitasking, οπότε όλοι οι πυρήνες κατά κανόνα θα έχουν κάποιο φόρτο — αλλιώς η λύση τού i5-650 ή i5-661 είναι κομψότερη.
    2. Επομένως το socket είναι s1156 και το chipset Ρ55 ή Η55 / Η57. Το Ρ55 είναι παλιότερο και δεν έχει onboard graphics όπως τα Η55/Η57, πράγμα που σημαίνει ότι με τα Η55/Η57 μπορείς να στήσεις το μηχάνημά σου και χωρίς κάρτα γραφικών (αφού άλλωστε δεν κάνεις και καμιά βαριά δουλειά στα γραφικά) και να πάρεις κάποια κάρτα γραφικών αργότερα, αν θέλεις. Η μόνη διαφορά τού Η57 είναι ότι έχει software RAID 0, 1, 5 & 10 — ενώ το Η55 όχι. Οπότε ψάχνεις για μητρική s1156 & H55 ή Η57 (ανάλογα με το αν χρειάζεσαι το RAID). Σε κάθε περίπτωση, πάντως, οι διαφορές στις τιμές είναι μικρές.
    3. Οι μνήμες θα είναι ένα ζευγάρι (θα πάρεις matched set, όχι δύο ίδιες) 2Χ2GB DDR3 1333MHz.
    4. Η κάρτα γραφικών, όπως είπα στην §5.2, δεν είναι απαραίτητη εφόσον έχεις onboard graphics, αλλά αν την πάρεις σήμερα θα πρέπει να είναι κάποια 5750.
    5. Οι σκληροί δίσκοι στο 1ΤΒ είναι πια πάμφθηνοι, δεν αξίζει τον κόπο να το συζητάμε. Το ότι θα έχεις πολιτική και μέσα backup είναι άλλο θέμα — δεν θα βασιστείς στον εσωτερικό σκληρό.
    6. Τροφοδοτικό ποιοτικό, κατηγορίας 80+ όπως και δήποτε.
  6. Φιλική συμβουλή: Μην χρησιμοποιείς registry cleaners.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Α, ναι, να σου πω ποιο μηχανάκι θα έκανα δώρο εγώ στον εαυτό μου, αν έκοβα το κάπνισμα ;), που λέει ο λόγος. Όλα μέσα σε μια οθόνη αφής, αθόρυβο και κομψό. Ποντίκι, στην τρύπα σου! Θα βγαίνεις μόνο για σχέδιο, να ξεκουράσω λίγο το δεξί χέρι.
Καταπληκτικό το touchsmart και πραγματικά θα ήθελα να το δοκίμαζα. Έχω μόνο δυο απορίες-ενστάσεις:
1) Σε ποια απόσταση θα πρέπει να έχω στήσει την οθόνη ώστε να τη φτάνω με το χέρι μου. Στην απόσταση που έχω τώρα την οθόνη μου δεν φτάνει το χέρι μου. Αν βάλω ακόμα μεγαλύτερη οθόνη -έχω 17άρα- είναι σωστό να τη βάλω ακόμα πιο κοντά;
2) Τι γίνεται όταν τα χέρια μου δεν είναι εντελώς "καθαρά"; Γκουχ-γκουχ-αμηχανία, ναι, πολλές φορές τρώω την ώρα που χαζεύω στο διαδίκτυο. Το μόνο που μπορεί να λαδωθεί λίγο είναι το ποντίκι και το καθαρίζω εύκολα. Είναι τώρα ν' ανοίξουμε δουλειές με λερωμένη οθόνη;
 
  1. Όχι αναβάθμιση σε μηχανάκι εξαετίας. Ούτε καν σε τριετίας. Ναι αυτό το έχω καταλάβει.
  2. Windows 7 Ultimate 64bit. Επαναλαμβάνω: εξηντατετράμπιτα. Εξηκοντατετραδίφυα. Οπωσδήποτε! Όχι ότι ξέρω πολλά επ' αυτού, αλλά τα 64 bit δεν είναι για εκείνους που κάνουν βαριές δουλειές στο μηχανάκι; Πληροφοριακά ρωτάω, αν θεωρείται must τότε να πάρω αυτά.
  3. UPS. To πρώτο πράγμα που θα βάλεις στον προϋπολογισμό σου, θα είναι το UPS. Έχω! 200 ευρώ έσκασα πέρισι για να το πάρω!
  4. Οθόνη 1920 Χ 1080 στις 21,5" ή 22" αν βλέπεις καλά (δηλ. τα μικρά γράμματα, εικονίδια κλπ), και στις 23" 'ή 24" αν όχι. Ωραία. Θα πάρω τις 23''. Εγώ προτιμώ τις οθόνες της Philips αλλά πολλοί προσπαθούν να μου πλασάρουν τις LG. Έχει μεγάλη σημασία η μάρκα; :confused:
  5. Άσε τις κατασκευάστριες εταιρείες των μητρικών — το πρώτο που διαλέγει κάποιος είναι chipset, με βάση τον ποιο επεξεργαστή θέλει.
    1. Τη δουλειά σου την κάνεις μια χαρά και με επεξεργαστή Intel Core i3-530 ή i3-540. Ωστόσο, αν θέλεις το αυτόματο overclocking (που, με απλά λόγια, ανεβάζει τη συχνότητα ενός πυρήνα αν δεν χρησιμοποιούνται οι άλλοι), θα πρέπει να πας σε i5. Η υπόθεσή μου είναι ότι κάνεις multitasking, οπότε όλοι οι πυρήνες κατά κανόνα θα έχουν κάποιο φόρτο — αλλιώς η λύση τού i5-650 ή i5-661 είναι κομψότερη.
    2. Επομένως το socket είναι s1156 και το chipset Ρ55 ή Η55 / Η57. Το Ρ55 είναι παλιότερο και δεν έχει onboard graphics όπως τα Η55/Η57, πράγμα που σημαίνει ότι με τα Η55/Η57 μπορείς να στήσεις το μηχάνημά σου και χωρίς κάρτα γραφικών (αφού άλλωστε δεν κάνεις και καμιά βαριά δουλειά στα γραφικά) και να πάρεις κάποια κάρτα γραφικών αργότερα, αν θέλεις. Η μόνη διαφορά τού Η57 είναι ότι έχει software RAID 0, 1, 5 & 10 — ενώ το Η55 όχι. Οπότε ψάχνεις για μητρική s1156 & H55 ή Η57 (ανάλογα με το αν χρειάζεσαι το RAID). Σε κάθε περίπτωση, πάντως, οι διαφορές στις τιμές είναι μικρές.
    3. Οι μνήμες θα είναι ένα ζευγάρι (θα πάρεις matched set, όχι δύο ίδιες) 2Χ2GB DDR3 1333MHz.
    4. Η κάρτα γραφικών, όπως είπα στην §5.2, δεν είναι απαραίτητη εφόσον έχεις onboard graphics, αλλά αν την πάρεις σήμερα θα πρέπει να είναι κάποια 5750.
    5. Οι σκληροί δίσκοι στο 1ΤΒ είναι πια πάμφθηνοι, δεν αξίζει τον κόπο να το συζητάμε. Το ότι θα έχεις πολιτική και μέσα backup είναι άλλο θέμα — δεν θα βασιστείς στον εσωτερικό σκληρό. Έχω δύο εξωτερικούς σκληρούς, έναν 500άρη και έναν 350αρη. Μήπως να τους βάλω στην άκρη και να πάρω ένα τέρα(ς) για τα μπακάπ;
    6. Τροφοδοτικό ποιοτικό, κατηγορίας 80+ όπως και δήποτε.
  6. Φιλική συμβουλή: Μην χρησιμοποιείς registry cleaners. Συγγνώμη, μάστερ. Δεν θα το ξανακάνω!

Τα κόκκινα δικά μου. Όπου δεν έχω βάλει σχόλιο σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνω Χριστό οπότε θα τα κάνω μια εκτύπωση, θα τα πάω στον τύπο που θα στήσει το μηχάνημα με την οδηγία να τα ακολουθήσει κατά γράμμα. Θερμές ευχαριστίες, αγαπητέ Ζάζουλα!
 
Πρώτη απόφαση: επιτραπέζιο ή φορητό; Αφού δεν του σκαλίζεις τα σωθικά, το φορητό παίζει μια χαρά και χωρίς μεγάλη διαφορά τιμής.

Είμαι περισσότερο του επιτραπέζιου. Σκέφτομαι όμως να πάρω ένα netbook για τις μετακινήσεις. Δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.

Μην μπαίνεις στην κόντρα Intel-AMD, οι διαφορές τους γίνονται αντιληπτές από εκείνους που ξεζουμίζουν και την τελευταία σταγόνα επεξεργαστικής ισχύος, και πάλι είναι μικρές για τα μέτρα του απλού (έως έμπειρου) χρήστη.

Το μόνο που θυμάμαι από τότε που πήρα τον υπολογιστή είναι ότι μου βάλανε δυο-τρία παραπάνω ανεμιστηράκια γιατί, λέει, ο Athlon ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Κατά τα άλλα, παράπονο δεν έχω από τον επεξεργαστή. Μια χαρά την έκανε τη δουλειά του.

(Να μη σου πω την άλλη περίπτωση που ζαχαρώνω: Κανονική οθόνη στο γραφείο + μια μεγάλη τηλεόραση TFT, συνδεδεμένη με το πισί, στον απέναντι τοίχο. Εμένα θα με βόλευε στον υποτιτλισμό. Εσένα, δεν ξέρω.)

Κι εμένα μου αρέσει ως ιδέα αυτό, αλλά δεν μου χρειάζεται καθόλου...

Για τα 7 σε σχέση με τα ΧΡ, τέτοιες γνώμες ακούω κι εγώ, αλλά πριν τα δουλέψω αρκετά και τα σκαλίσω λίγο, δεν μπορώ να σχηματίσω γνώμη.

Ο μάστερ Ζάζουλας λέει να βάλω 7 Ultimate 64μπιτα. Η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη, οπότε λέω να τον ακούσω.

Α, ναι, να σου πω ποιο μηχανάκι θα έκανα δώρο εγώ στον εαυτό μου, αν έκοβα το κάπνισμα ;), που λέει ο λόγος. Όλα μέσα σε μια οθόνη αφής, αθόρυβο και κομψό. Ποντίκι, στην τρύπα σου! Θα βγαίνεις μόνο για σχέδιο, να ξεκουράσω λίγο το δεξί χέρι.

Εσένα σ' αρέσει αυτός, εμένα μ' αρέσει αυτός. Τα κλάματα μου έρχεται να βάλω που δεν μπορώ να τον αποκτήσω!
 

Zazula

Administrator
Staff member
  1. Πλέον 64μπιτα 7άρια βάζουν οι ΟΕΜ ακόμη και σε λάπτοπ με 2GB RAM. Αυτό είναι το σήμερα. Κι εφόσον θα είναι Ultimate, θα έχουν τέλειο XP Mode.
  2. Να πάρεις μια καλή 23άρα LG με backlit. Θα σου πω ακριβώς ποιο μοντέλο όταν γυρίσω σπίτι.
  3. Τον καινούργιο δίσκο να βάλεις εσωτερικό, για να μην αρχίσεις με το καλημέρα να μετράς αντίστροφα για το πότε θα σου αστοχήσει.
 
Πω πω που φτάσαμε! Να μιλάμε για σκληρούς 1 terra. Ο δικός μου είναι μόλις 80GB και έχω πιάσει μόνο τα μισά. Κι έχει ένα σωρό πράγματα μέσα και πολύ έγγραφο και html. Αλλά δεν κατεβάζω ταινίες και μουσική. Νομίζω ότι το 1 terra είναι κυρίως για μηντιομανείς.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως έγω γεμίσει γύρω στα τρία τέρα(τα), και δεν έχω κατεβάσει ούτε λεπτό από τόρεντ. Αλλά έχω πολύ μιντιοϋλικό εκεί μέσα, μαζί και με ολόκληρα (ψηφιοποιημένα) γραφεία. Άσε που δεν έχει πια νόημα να ψάξεις για αγορά σκληρό 3,5" κάτω από τα 320 GB. Μόνον SSD στα 80 GB, κι αυτοί ακόμα θα διαβούν σύντομα τον δρόμο τής λησμονιάς...
 
  1. Πλέον 64μπιτα 7άρια βάζουν οι ΟΕΜ ακόμη και σε λάπτοπ με 2GB RAM. Αυτό είναι το σήμερα. Κι εφόσον θα είναι Ultimate, θα έχουν τέλειο XP Mode. Αχμ! Πάλι δεν καταλαβαίνω, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα. Θα τα σκάσω που θα τα σκάσω για να τ' αγοράσω, τα λίγα ευρώ παραπάνω δεν θα κάνουν τόσο τη διαφορά. 64 bit it is!
  2. Να πάρεις μια καλή 23άρα LG με backlit. Θα σου πω ακριβώς ποιο μοντέλο όταν γυρίσω σπίτι. Ωραία! Θα περιμένω!
  3. Τον καινούργιο δίσκο να βάλεις εσωτερικό, για να μην αρχίσεις με το καλημέρα να μετράς αντίστροφα για το πότε θα σου αστοχήσει. Εντάξει. Θα πάρω σκληρό ένα τέρα για εσωτερικό και θα κρατήσω τους εξωτερικούς που έχω για τα μπακάπ.

Αν τα 64μπιτα τα βάζουν παντού γιατί βγάλανε τα 32μπιτα; Για μπούγιο;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ούτως ή άλλως το δισκάκι των Ultimate έχει πάνω του και τις δύο εκδόσεις (32μπιτα και 64μπιτα), και δέχεται και on the fly αλλαγή τού language interface. Απίστευτα πρακτικό!
 
Πρώτα ήρθαν τα 32 μπιτ και μετά τα 64. Εμένα το πρώτο μου κομπιούτερ ήταν μόλις 8 μπιτ και είχε τα καλύτερα παιχνίδια!
 

SBE

¥
Για την οθόνη: Αλεξάνδρα, οι εργονόμοι λένε ότι η οθόνη πρέπει να βρίσκεται στην απόσταση του τεντωμένου χεριού μας, δηλαδή και πάλι μακρυά για να την ακουμπάς, εκτός αν θέλεις να συνδυάσεις γυμναστική με σερφάρισμα.

Για κανονικούς υπολογιστές δεν έχω να πω τίποτα. Τον πρώτο μου υπολογιστή τον αγόρασα τέσσερεις φορές απάνω απ' όσο έχουν σήμερα και δεν ήταν τελευταίας τεχνολογίας. Τον επόμενο τον συναρμολόγησα μόνη μου και ήταν και φτηνός και τελευταίας τεχνολογίας για κάνα μήνα. Οπότε το παίρνεις απόφαση ότι πάντα θα υπάρχουν καλύτεροι και δεν προσπαθείς. Με τα χρόνια το γύρισα και στη νομιμότητα στο λογισμικό (πού καταντήσαμε!).

Για τα νετμπουκ, πήρα ένα μικρό και φτηνό της Acer πριν τα Χριστούγεννα. Ήταν φτηνότερο γιατί είναι το μοντέλο σακούρα, ήτοι άσπρο και ροζ μεταλλικό με λουλουδάκια, και κανένα αγόρι δεν το ήθελε. Παραλίγο να μην το θέλω κι εγώ, αλλά αποφάσισα ότι δεν έχω διάθεση να πληρώσω παραπάνω για κάτι που δεν ήξερα αν θα μου αρέσει. Τελικά μου άρεσε. Έχει σκληρό δίσκο yatabaza αλλά μου φτάνει για σερφάρισμα και ημέλιασμα, για φωτσοπιασμα, για το Οpen Office , για λεξικά και μερικά άλλα παιχνίδια. Το μόνο του μειονέκτημα είναι τα μικροσκοπικά πλήκτρα, αλλά δεν είναι για να στρώνεσαι με τις ώρες να δουλεύεις, ούτως ή άλλως. Το έχω χρησιμοποιήσει για δουλειά, για παρουσιάσεις και τελικά, επειδή φορτώνει αμέσως, για να δω κάτι στα γρήγορα όταν έχω κλείσει τον υπολογιστή.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σε full HD ανάλυση στις 23"-24" συστήνω:
  • Την LG Flatron W2486L-PF στην υψηλή κατηγορία τιμών, με LED backlight.
  • Την LG Flatron W2361V-PF στη χαμηλή κατηγορία τιμών.
 
Για οθόνη, Samsung ή LG, στις 22 με 24 ίντσες, προσέχοντας πάντα την εγγύηση των πίξελ (προτίμησε 0 pixel).
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Μια (περιττή; ) λεπτομέρεια που έμαθα χθες (στη δεξίωση ενός γάμου!) είναι ότι η Microsoft ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει το Office 2010 το καλοκαίρι, ίσως τον Ιούνιο. Όποιοι αγοράσουν το Office 2007 από 5 Μαρτίου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου 2010 θα έχουν δωρεάν δικαίωμα αναβάθμισης στην έκδοση 2010.
 
Top