Internet Provider...Which one?

KingGraham

New member
Με ενδιαφέρει μια καλή adsl σύνδεση μόνο. Ποιες εταιρίες προτείνετε να κοιτάξω και ποιες να αποφύγω;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω διαδοχικά συνδεθεί με Otenet, Forthnet, HOL, και έχω πάντα μόνο DSL. Είχα βάλει για ένα διάστημα και μια δεύτερη τηλεφωνική γραμμή ώστε να έχω και τηλέφωνο στη Forthnet, αλλά η ποιότητα των τηλεφωνημάτων δεν ήταν καλή. Τώρα έχω μόνο DSL και κάνω τα υπεραστικά μου μέσω VoiP.

Όλες ίδιες είναι. Κατά καιρούς έχω περάσει ώρες στο τηλέφωνο περιμένοντας να απαντήσει η τεχνική υποστήριξη των δύο τελευταίων. Ο ΟΤΕ ως γνωστόν έχει περισσότερο προσωπικό και απαντάει πιο εύκολα στα τηλέφωνα. Τα τελευταία τρία χρόνια έχω τη HOL με ικανοποιητική συμπεριφορά, δηλαδή όχι διακοπές ή πιο σωστά, σπανιότατες διακοπές. Αρκετά συχνά πάντως, ενώ η σύνδεση φαίνεται ενεργή, η ταχύτητα πέφτει στο μηδέν, οπότε αναγκάζομαι να κάνω restart στο router και αλλάζοντας πόρτα ζωντανεύει πάλι. Όσο για την ταχύτητα, φυσικά καμία δεν σου δίνει αυτήν που υπόσχεται στο "έως..."
 
Εγώ πάλι μέχρι προσφάτως είχα Νetone (τηλ+dsl) και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως ήθελα μόνο ίντερνετ, αλλά δεν είχα καθόλου τηλεφωνική γραμμή. Πήρα το adsl economy τής Forthnet και είμαι ευχαριστημένος. Μου είπαν ότι θα με συνδέσουν σε 30 μέρες (με δικό τους νούμερο, καθότι δεν προϋπήρχε τηλεφωνική γραμμή), και την 29η όντως είχα τηλέφωνο (τέλος ενεργοποίησης: ένα πενηντάρικο). Η προσφορά ήταν 14,75€ το πρώτο εξάμηνο και 24,90€ κατόπιν, κι απ' ό,τι ξέρω ισχύει ακόμη. Το ρουτεράκι κλειδώνει στα 1.020 / 19.663 kbps (up/down), και το τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά (κι ας το δουλεύω λίγο, αλλά σε κάθε περίπτωση περισσότερο απ' όσο υπολόγιζα αρχικά).
 
Τι έχεις τώρα; Γιατί άλλαξες;

Άλλαξα σπίτι και δυστυχώς εκεί που πήγα έχει OTE και connx, το οποίο με την πρώτη ευκαιρία (με τη λήξη του υπάρχοντος συμβολαίου) θα καταργήσω γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος.
 

daeman

Administrator
Staff member
Από altecnet σε forthnet, πριν 2 χρόνια περίπου, ομαλότατη η μετάβαση (μέσα σε 15 ημέρες από την αίτηση και έμεινα χωρίς σύνδεση μόνο 6 ώρες). Και από τότε διακόπηκε μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις που είχε πρόβλημα όλη η Ελλάδα. Τηλεφωνία άψογη και η ταχύτητα download αγγίζει τα 21 Μbps! Βέβαια, το σπίτι μου απέχει 50 μέτρα από το τοπικό τηλεπικοινωνιακό κέντρο.
Όσο για την εξυπηρέτηση, απ' ό,τι έχω ακούσει από πολλούς, μάλλον όλοι ίδιοι είναι, με μια μικρή διαφοροποίηση της Otenet που, όπως λέει η Αλεξάνδρα, διαθέτει περισσότερο προσωπικό.
Αλλά δεν πρόκειται να ξαναπάω στον ΟΤΕ· πέρα απ' όλα τα υπόλοιπα, ενώ τους χρυσοπλήρωνα 25 χρόνια, με "τιμώρησαν" όταν πήγα να αγοράσω συσκευή κινητού από oteshop - στερώντας μου το δικαίωμα να πληρώσω με πιστωτική κάρτα που είχαν όλοι οι πελάτες - μόλις είδαν ότι είχα εναλλακτικό πάροχο, παρότι πλήρωνα ακόμα πάγιο στον ΟΤΕ, πριν φτάσει ιδιόκτητο δίκτυο άλλου παρόχου εδώ. Good riddance, κρατικοδίαιτοι, που μας είχατε καθηλωμένους στη "χελώνα" του dialup επί χρόνια για το κέρδος σας και φέρεστε λες και το μαγαζάκι σάς ανήκει, σαν να το κληρονομήσατε απ' τον πατέρα σας!
 
Εγώ νομίζω ότι η ΟΤΕΝΕΤ είναι η πιο εύκολη λύση γιατί έχουν τεχνική υποστήριξη 24 ώρες και τις 7 ημέρες της εβδομάδας. Είναι πολύ ευγενικοί, δεν περιμένεις ώρες γιατί απαντούν αμέσως, εμένα με βοήθησαν ακόμη και την δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων, με καθοδήγησαν λεπτομερώς και βήμα-βήμα για να διορθώσω το πρόβλημα που είχα, δεν δυσανασχετούν σε όποια αφελή ερώτηση και αν ακούσουν και γενικώς για τους άσχετους -σαν εμένα- περί την ορολογία και τους τεχνικούς όρους πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος πάροχος.
 
Εγώ νομίζω ότι η ΟΤΕΝΕΤ είναι η πιο εύκολη λύση γιατί έχουν τεχνική υποστήριξη 24 ώρες και τις 7 ημέρες της εβδομάδας. Είναι πολύ ευγενικοί, δεν περιμένεις ώρες γιατί απαντούν αμέσως, εμένα με βοήθησαν ακόμη και την δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων, με καθοδήγησαν λεπτομερώς και βήμα-βήμα για να διορθώσω το πρόβλημα που είχα, δεν δυσανασχετούν σε όποια αφελή ερώτηση και αν ακούσουν και γενικώς για τους άσχετους -σαν εμένα- περί την ορολογία και τους τεχνικούς όρους πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος πάροχος.

Ούτε εγώ θα τον άλλαζα ποτέ τον ΠΟΤΕ, για τους ίδιους ακριβώς λόγους.
 
Κι εγώ connx (και τηλέφωνο στον ΟΤΕ) έχω και δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο. Με ενσύρματο ρούτερ όμως. Γιατί έχω ακούσει ότι το ασύρματο κάνει τσαλιμάκια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν δεν γνώριζα τα όποια τεχνικά γνωρίζω, δεν θα με έσωζε ποτέ καμία τεχνική υποστήριξη. Το τι παπαρούνες έχω ακούσει και από την πάλαι ποτέ Οτενέτ, δεν περιγράφεται. Πάντως από την Τελλάς έχω τις χειρότερες εμπειρίες.
 
Forthnet χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (μηδαμινά και αμελητέα δηλαδή μέχρι στιγμής). Καλή και ευγενική εξυπηρέτηση και με e-mail σου απαντάνε εντός της ώρας. Το τηλεφωνικό τους κέντρο έχει πάντα προβλήματα... αναμονής, όπως και σε κάθε πάροχο, αλλά δεν σε ξαποστέλλουν και σου λύνουν το πρόβλημα που έχεις.
Οι ταχύτητες, εκτός αν λέγεσαι δαεμάνος και έχεις την εταιρεία για την πάρτη σου :D, δεν είναι ποτέ πάνω από 8-10-12 το πολύ. Και τον Αύγουστο ίσως και παραπάνω... :)

Ποτέ ξανά ΟΤΕ ή οποιοδήποτε δημόσιο τσιφλίκι! (Θα το βγάλω και σε πανό...)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ποτέ ξανά ΟΤΕ ή οποιοδήποτε δημόσιο τσιφλίκι! (Θα το βγάλω και σε πανό...)
Προσυπογράφω με χέρια και με πόδια και αδημονώ για τη μέρα που θα μπορώ να πω το ίδιο και για τη ΔΕΗ.
Έχω περάσει από Forthnet από την οποία έχω τις χειρότερες εντυπώσεις από άποψη τεχνικής υποστήριξης, από ΟΤΕ, από τον οποίο οι εντυπώσεις μου είναι ακόμα χειρότερες, και από NetOne στην οποία και θα μείνω, γιατί έχω ελάχιστα προβλήματα (η σύνδεσή μου πλέον παρουσιάζει πρόβλημα μια φορά στο τρίμηνο, το οποίο λύνεται αμέσως), και γιατί η τεχνική τους υποστήριξη είναι σαφέστατα και μακράν η καλύτερη όλων.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως μου αρέσει ότι πολλοί πιστεύουν ότι ο ΟΤΕ είναι ακόμη δημόσια εταιρεία... Είναι, αλλά του γερμανικού Δημόσιου :D.

Άλλη ιστορία βέβαια ότι και οι ξένες εταιρείες δουλεύουν παρ' ημίν αλά γκρεκ (για να θυμηθούμε κι εκείνη τη γαλλική τράπεζα που θα έφερνε τον ανταγωνισμό).

Και όποιος θέλει να καταλάβει πώς συμπεριφέρονται και οι ιδιωτικές εταιρείες σε πρωτόγονες μονοπωλιακές αγορές, ας γίνει π.χ. συνδρομητής στη δορυφορική τηλεόραση.
 

SBE

¥
Και όποιος θέλει να καταλάβει πώς συμπεριφέρονται και οι ιδιωτικές εταιρείες σε πρωτόγονες μονοπωλιακές αγορές, ας γίνει π.χ. συνδρομητής στη δορυφορική τηλεόραση.

Όχι μόνο ο ΟΤΕ αλλά και η ΔΕΗ. Και μια που λες για ιδιωτικές επιχειρήσεις σε μονοπωλιακές αγορές, να σου πω ότι σε μη- μονοπωλιακή αγορά (εδώ που είμαι), οι εταιρίες υγραερίου- ηλεκτρισμού συνέχισαν να αυξάνουν τις τιμές ακόμα κι όταν η διεθνής τιμή των καυσίμων είχε πέσει κατακόρυφα. Συνεννοημένες ήταν; Επισήμως όχι, γιατί είναι παράνομα τα τραστ, αλλά η πράξη έδειχνε ότι είχε γίνει κάποια συνεννόηση. Και μην ξεχνάμε στην Ελλάδα τη ΦΑΓΕ και τη Δελτα- Βιβαρτια- πως λέγεται τώρα.
Γενικά καταλαβαίνω όσους είναι κατά των δημόσιων επιχειρήσεων αλλά...


Πάντως το συμπέρασμα που βγάζω από τα πιο πάνω είναι ότι η Τελλάς και η Φορθνετ έχουν πολλούς παραπονεμένους.
 
Πάντως μου αρέσει ότι πολλοί πιστεύουν ότι ο ΟΤΕ είναι ακόμη δημόσια εταιρεία... Είναι, αλλά του γερμανικού Δημόσιου :D.

Κι εκεί που περιμέναμε να βελτιωθεί μόλις θα τον αναλάμβαναν οι Γερμανοί... απογοήτευση.
 

SBE

¥
Κι εκεί που περιμέναμε να βελτιωθεί μόλις θα τον αναλάμβαναν οι Γερμανοί... απογοήτευση.

Αυτό μου θυμίζει έναν Τσέχο συγκάτοικο που είχα κάποτε. Ο οποίος μου έλεγε ότι τα παλιά χρόνια στην κομμουνιστική Τσεχοσλοβακία, αν αργούσε το λεωφορείο όλο και κάποιος στη στάση θα γκρίνιαζε ή θα ξεσπούσε στον οδηγό «δεν είναι κατάσταση αυτή, αν ήμασταν στη Δύση δεν θα αργούσε το λεωφορείο γιατί εσύ κύριε οδηγέ θα ήσουνα υποχρεωμένος να δουλεύεις, όχι τώρα που τεμπελιάζεις γιατί είσαι δημόσιος υπάλληλος και μας έχεις γραμμένους» κλπκλπκλπ.
Όταν επομένως πρωτοήρθε στη Δύση ο Τσέχος και τη δεύτερη- τρίτη μέρα περίμενε είκοσι λεπτά στη στάση και λεωφορείο δεν ερχόταν, γκρεμίστηκε όλο αυτό το κατασκεύασμα της εξωτικής και μακρινής τελειότητας. :D
 
Last edited by a moderator:

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως το συμπέρασμα που βγάζω από τα πιο πάνω είναι ότι η Φορθνετ έχει πολλούς παραπονεμένους.
Δηλαδή αυτό που καταλαβαίνεις είναι ότι 2>2. ΟΚ.
 

SBE

¥
Δηλαδή αυτό που καταλαβαίνεις είναι ότι 2>2. ΟΚ.

Δεν καταλαβαίνω τι λες, αλλά δύο παραπονεμένοι στο παρόν δείγμα είναι πολλοί.
 
Last edited by a moderator:
Top