Κοντύλι

Ίσως να έχετε αντιληφθεί ότι η Άσπρη Λέξη δεν λειτουργεί πια. Βλέπω όμως ότι υπάρχει διάδοχο σχήμα, αφού τα γραφεία (Μαντζάρου 6) είναι τα ίδια. Η νέα εταιρεία λέγεται Κοντύλι (www.kondyli.gr) και κάνει σεμινάρια μεταξύ άλλων και γλώσσας, στην ουσία λεξικογραφίας.
 

Asprimera

New member
Aspri lexi [η αυθεντική]

Θα πρέπει να σας πληροφορήσω πως η Άσπρη λέξη δεν έχει καμιά σχέση με το Κοντύλι το οποίο δεν είναι διάδοχο σχήμα, αν και προσπαθεί πολύ να εκμεταλλευτεί τη φήμη και την αξιοπιστία της Άσπρης λέξης. Η Άσπρη λέξη επαναλειτουργεί στη γνωστή διεύθυνση www.asprilexi.com από τον δημιουργό της [από το 2003] Χάρη Τζαννή και για να μάθουμε επιτέλους τι στηρίζουμε καλό είναι να διαβάζουμε, να ψάχνουμε και να ενημερώνουμε σωστά. http://www.asprilexi.com/end.htm
 
Να διευκρινιστεί ότι το Κοντύλι λειτουργεί σε νέα γραφεία:
Εμμ. Μπενάκη και Α. Μεταξά 13-15, 10681 Αθήνα,
και κάνει σεμινάρια μεταξύ άλλων και γλώσσας, στην ουσία λεξικογραφίας: www.kondyli.gr
 

Asprimera

New member
εφόσον συνεχίζετε να διευκρινίζετε για το Κοντύλι που σημαίνει πως είστε μέλος του μήπως ξέρετε που είναι τα γραφεία της Άσπρης λέξης; Μήπως γνωρίζετε εάν το Κονδύλι που δεν διευκρινίζεται τι είναι, ποιος είναι υπεύθυνος, πως λειτουργεί, μήπως γνωρίζετε λοιπόν πώς προέκυψε στη γλώσσα από το πουθενά; πώς συνδυάζει τη γλώσσα με την παραψυχολογία;
Μήπως μπορείτε να μας διαφωτίσετε;

Μήπως γνωρίζετε εάν η Άσπρη λέξη απαξιώθηκε εσκεμμένα ή κατά λάθος γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργο πως από την Άσπρη λέξη ξεπήδησε ένα Κονδύλι που προσπαθεί σύμφωνα με τα λεγόμενα σας να φανεί ως διάδοχη κατάσταση... τη στιγμή που ο ιδρυτής της Άσπρης λέξης την συνεχίζει;
 
Να απαντήσω: δεν είμαι μέλος στο Κοντύλι ούτε στο Κονδύλι, ούτε μπορώ να "σας διαφωτίσω" στις ερωτήσεις αυτές. Έχω καταλάβει ότι η Άσπρη Λέξη ήταν εγχείρημα δύο συνεταίρων που χώρισαν, όχι εντελώς βελούδινα, και τώρα έχει ο καθένας πάρει το δρόμο του.

Και να ήξερα κάτι περισσότερο, θα δίσταζα να απαντήσω, διότι είναι ολοφάνερο πως εσείς έχετε άμεση εμπλοκή στην υπόθεση και σας πονάει, ενώ εγώ όχι.
 
Top