Τρελό πληκτρολόγιο

Αυτή την εποχή λόγω καμμένης οθόνης δουλεύω στον φορητό και ενώ όλα πήγαιναν καλά, ξαφνικά χθες εκεί που έγραφα άρχισε το πληκτρολόγιο από μόνο του να με πετάει 5-10 σειρές πιο πάνω, να μου μαρκάρει λέξεις που μέχρι να το πάρω χαμπάρι είχα σβήσει, να μου πατάει Enter και να βρίσκομαι στην επόμενη σειρά και άλλα τέτοια όμορφα.

Σήμερα έπειτα από προσεκτική παρατήρηση ανακάλυψα πως όταν πατάω το υ, το θ και τ εμφανίζεται το φαινόμενο αυτό με μεγαλύτερη συχνότητα ή και αποκλειστικά μόνο τότε.

Έχει ξανασυμβεί σε κανέναν;

Βοηθήστε, παρακαλώ, γιατί γράφω πολύ γρήγορα γενικώς και αν συνεχιστεί αυτό θα μου μειώσει την ταχύτητα της δουλειάς κατά 30% και θα με αναγκάσει σε πολλά λάθη.

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Μου συμβαίνει και σε έναν καινούριο μικροσκοπικό φορητό που αγόρασα. Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υποθέτω ότι επειδή αναφέρεσαι σε διαφορετικά μηχανήματα, μεταφέρεις το ίδιο πληκτρολόγιο και το συνδέεις κατά περίπτωση.

1) Το καθαρίζεις τακτικά; Τίναξέ το γερά πάνω από την μπανιέρα (για να μη γεμίσεις βρομιές)
2) Είναι καλωδιακό; Μήπως έγινε καμιά ζημιά στο καλώδιο; Π.χ. τσάκισε κάπου;
3) Είναι ασύρματο; Πότε τού άλλαξες μπαταρίες; :)
4) Μπορείς να βρεις ένα άλλο πληκτρολόγιο για να δεις αν η συμπεριφορά είναι ανάλογη; Αν ναι (δύσκολο σε δύο μηχανήματα), ίσως έχεις πρόβλημα με τον/τους drivers του πληκτρολογίου και σε βοηθήσει μια επανεγκατάσταση.

Από τη στιγμή που σου συμβαίνει και σε άλλο μηχάνημα πάντως, πιο πιθανό είναι ένα από τα τρία πρώτα.

Edit: Γενικά, αν το πληκτρολόγιό σου δεν το έχεις τόσον πολύ καιρό (δεκαετία ίσως) που να σου έχει χαλάσει, αυτό που περιγράφεις μοιάζει με σφάλμα μετάδοσης. Ίσως χρειαστεί να δοκιμάσεις και καθαρισμό του πληκτρολογίου με πεπιεσμένο αέρα ή άλλο ανάλογο. Τα πλήκτρα που λες δέχονται μεγαλύτερη πίεση, άρα μπορεί να κολλάνε σε βρομίτσες που συσσωρεύονται κ.λπ.
 
Τι είδους ποντίκι έχει; Γιατί εμένα μου θυμίζει παρόμοια προβλήματα με ένα λάπτοπ, ο οποίος αντί για το κλασικό ποντικοϋποκατάστατο-πλάκα είχε ένα πραγματάκι ακριβώς στη μέση του πληκτρολόγιου (εκεί κοντά στα υ, θ, τ που έχεις πρόβλημα) το οποίο άγγιζες με το δείκτη. Μήπως φταίει κάποια υποδοχή για τέτοιου είδους ποντίκι-ερζάτς;
 
Μαντεύω ότι δεν φταίει το πληκτρολόι, αλλά το touchpad (πιθανότατα το πατάς κατά λάθος, ή κολλάει λόγω κακής ποιότητας - σκουπιδιών). Την ώρα που το κάνει, πάτα το, να δεις σταματάει;

edit: α, το είπε ο δύτης
 

SBE

¥
Εμένα μου κάνει παρόμοια κατακαίνουργο νετμπουκάκι με το touchpad του, δηλαδή επιλέγει χωρίς να θέλω να επιλέξει κλπ. Το είχα αποδόσει στο ότι το πληκτρολόγιο ειναι μινιατούρα.
 
Last edited by a moderator:
Δεν είναι πληκτρολόγιο που το μεταφέρω, αλλά το πληκτρολόγιο του κάθε μηχανήματος χωριστά. Στο νέτμπουκ είπα μήπως πατάω ο touchpad, στο άλλο όμως τα χέρια μου απέχουν πολύ και επίσης έχω μεταφράσει βιβλία επί βιβλίων σε αυτό χωρίς πρόβλημα εκτός από προχθές. Άρα κάτι άλλο φταίει.

Το ποντίκι είναι εξωτερικό άρα ούτε αυτό φταίει.

Το καθάρισμα θα το δοκιμάσω και θα δω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως ξεχωριστά πληκτρολόγια να σου παρουσιάσουν παρόμοια βλάβη στα ίδια πλήκτρα, είτε σε συνήθειες χρήστη παραπέμπει (δύσκολο πάντως) είτε να κατέβασες πρόσφατα και στα δύο μηχανήματα κανένα (ίδιο) βοηθητικό πρόγραμμα (utility) ή κάποια αναβάθμιση (upgrade) που σου μπλοκάρει κατά τον ίδιο τρόπο τα προγράμματα οδήγησης (driver) του πληκτρολογίου.

Ένας γνωστός είχε πρόβλημα λογισμικού (driver κλπ) σε καινούργιο φορητό με σύνθεση Vista/Office 2007 και ενώ δεν μπορούσε να πληκτρολογήσει σωστά με το πληκτρολόγιο του φορητού (κάποια πλήκτρα έδιναν αλλ' αντ' άλλων από ό,τι μου είχε πει αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς), δεν είχε πρόβλημα με συνδεδεμένο εξωτερικό πληκτρολόγιο. Τι σύνθεση έχεις στα μηχανήματά σου;
 
Αχά! Να το το πρόβλημα μάλλον. Κατέβασα κάτι που μου έδωσαν τα Windows (αυτόματη αναβάθμιση) και μετά μου το παρουσίασε. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Και τα δύο XP έχουν.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν υποπτεύεσαι κάποια αναβάθμιση των Windows, δες από το appwiz.cpl ποιες εγκαταστάθηκαν τελευταίες, απεγκατάστησέ τις μία-μία (επανεγκαθιστώντας όποιες δεν έχουν σχέση με το πρόβλημα) μέχρι να εντοπίσεις τον ένοχο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τότε θα είναι πολύ φρέσκο πρόβλημα και ίσως δεν θα έχει εντοπιστεί καν ευρύτερα. Ρώτησε τους κατασκευαστές των υπολογιστών σου αν έχουν κι άλλα παράπονα. Ίσως ξέρουν κάτι. Αλλιώς, ψάξιμο στο ίντερνετ με ό,τι συνδυασμούς μπορείς να φανταστείς. Ίσως κάποια μεγάλα διεθνή τεχνικά φόρουμ ξέρουν κάτι, αλλά αν είναι πρόβλημα πχ που μπλέκει μόνο τα ελληνικά πληκτρολόγια (δηλ. το λογισμικό τους), θα αργήσει να υπάρξει λύση. Στέιλε μέιλ ή πάρε τηλ. στη Microsoft (αν δεν έχεις ΟΕΜ λογισμικό). Με άλλα λόγια, αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, ίσως είσαι στην ερευνητική πρωτοπορία του.

Edit: Ορίστε, ήρθε πρώτος ο ειδικότατος... :)
 
Κάτι σε πιο εύκολο; :eek:

Όσοι με ξέρουν, θα γνωρίζουν ότι πιο εύκολο μου είναι να ανεβώ απόψε στο Έβερεστ και να κατεβώ από την άλλη μεριά παρά να κάνω όλα αυτά, ιδιαίτερα σε περίοδο δουλειάς! :D

@Ζαζ: το μοναδικό ίσως πράγμα που βαρέθηκα στη ζωή μου είναι να ασχοληθώ με τις παραξενιές των υπολογιστών και πώς να τις αντιμετωπίζω (η υπομονή μου σε τέτοια θέματα είναι ανύπαρκτη) οπότε ευχαρίστως να κάνω ό,τι θέλεις αλλά θα πρέπει να μου πεις και πού ακριβώς, ακριβέστατα θα το βρω... :)

Ευχαριστώ όλους!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Start > Settings > Control Panel > Add or Remove Programs > τσεκάρισε το Show Updates > σκρολάρισε στο Windows XP - Software Updates και δες τι ημερομηνίες αναγράφονται δίπλα απ' την καθεμιά τους. Για να απεγκαταστήσεις κάποια, την επιλέγεις και πατάς Remove.

Ωστόσο, απ' ό,τι κατάλαβα θα εκτιμήσεις κάτι απλούστερο:
Start > Help and Support > Pick a task > Undo changes to your computer with System Restore > Restore my computer to an earlier time > Next > βρες την κοντινότερη ημερομηνία (πριν από τη χρονική στιγμή εμφάνισης του προβλήματος) κατά την οποία έγινε κάποια αλλαγή στο σύστημα > Next.
Αν με το System Restore το πρόβλημα διορθωθεί, στη συνέχεια κάνε μη αυτόματα την ενημέρωση των Windows, περνώντας τις αναβαθμίσεις μία-μία, και έλεγχε κάθε φορά αν επανεμφανίζεται το πρόβλημα.
 

crystal

Moderator
Επαναφέρω το θέμα, γιατί το λαπτοπάκι μου άρχισε κι αυτό να κάνει νερά (φαίνεται είναι κολλητικό...).
Κολλάνε το 1, το μ και το tab. Και τα τρία ταυτόχρονα. Αν τα αφήσω για λίγο ξεκολλάνε, αλλά στο επόμενο startup έχουμε πάλι τα ίδια.
Ρώτησα το spybot και το avast, αλλά δεν είχαν τίποτε να αναφέρουν. :)
Any ideas?
 

crystal

Moderator
Δεν δοκίμασα. Θέλεις να τσεκάρω το απόγευμα και να αναφέρω;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα το ίδιο το πληκτρολόγιο του λάπτοπ.
 
Top