Tag editor error message

crystal

Moderator
Καλησπέρες,

το tag editor ξαναχτυπά!
Δούλευα κανονικά, όταν πατώντας τη συντόμευση Alt+up μου εμφάνισε το εξής μήνυμα σφάλματος:

(3): Το σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου.
(και από κάτω μου δείχνει τη διαδρομή, η οποία οδηγεί στην τελευταία μνήμη που είχα ανοίξει μέσα στο tag editor, τρεις μήνες πριν)

Έκλεισα το segment και άνοιξα το επόμενο, αλλά οι επιλογές open/get, concordance κλπ ήταν απενεργοποιημένες. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να ανοίξω το segment και να το ξανακλείσω, χωρίς να αποθηκεύεται η μετάφρασή μου. Δηλαδή, μπορούσα να πραγματοποιήσω μόνο ενέργειες που δεν έχουν σχέση με τη μνήμη.

Έκλεισα το αρχείο, αλλά μετά δεν άνοιγε καν. :-)

Υποψιάζομαι πως πρέπει να βρω το path και να το διαγράψω, αλλά δεν ξέρω από πού. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Ευχαριστώ!
 
Off the top of my head:

Μήπως στο μεταξύ (μέσα σ' αυτούς τους τρεις μήνες) άλλαξες θέση στη μνήμη που αναφέρθηκε στο μήνυμα που εμφανίστηκε;
 

crystal

Moderator
Ναι, κατά πάσα πιθανότητα η μνήμη άλλαξε θέση. Αλλά γιατί θα έπρεπε να επηρεάζει αυτό σε κάτι; Σήμερα είχα ανοιχτή άλλη μνήμη, όχι εκείνη.
 
Τους υπολογιστές τους αποκαλώ χαϊδευτικά «μηχανήματα του διαβόλου» και τα πολυαγαπημένα μου εργαλεία CAT «διαβολοπρογράμματα».
Ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος να μπορεί να βοηθήσει στο «γιατί». Αυτό που μπορώ να σου προτείνω εγώ είναι να επιστρέψεις την εν λόγω μνήμη στην αρχική της θέση κι έπειτα να προσπαθήσεις ξανά ν’ ανοίξεις το προβληματικό αρχείο.
 

crystal

Moderator
Το αρχείο άνοιξε κι όλα δουλεύουν ρολόι, χωρίς να χρειαστεί να πειράξω τίποτα. Μάλλον ήθελε λίγο χρόνο για να αναλογιστεί τα κρίματά του. :D
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές, Κατερίνα!
 
Quod erat demonstrandum! Διαβολοπρογράμματα!
Ωστόσο, για μελλοντική επίλυση προβλημάτων, θυμήσου ότι έχεις αλλάξει θέση σ' εκείνη τη μνήμη.
 
Δες μήπως υπάρχει κάποια μνήμη ορισμένη ως reference (Options στο παράθυρο του concordance).
 
Top