prédiction - prévision

nevergrown

New member
Ποιες είναι οι διαφορές και ποιες οι ομοιότητες μεταξύ των δύο αυτών λέξεων; Ξέρει κανείς;

Πάντα με μπέρδευαν!
 

nevergrown

New member
Μερσί μπιεν αλλά είμαι λίγο τεμπελόσκυλο. Θα προτιμούσα και κάτι πιο απλό όπως αυτό που βρήκα στο yahoo answers δηλαδή … prédire relève de la divination, et non de l'analyse logique, au contraire de la prévision reposant sur l'analyse de données …
Τα πολλά λόγια καμιά φορά βοηθούν λιγότερο από όσο νομίζουμε. Ευχαριστώ και πάλι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σωστά, αλλά επειδή, μεταξύ άλλων, είμαι και καθηγήτρια, όπως και πολλοί άλλοι αγαπητοί συμφορουμίτες, έχω την κακή συνήθεια να μη θέλω να δώσω μασημένη τροφή:). Αυτό ισχύει ιδίως σε τέτοια ερωτήματα τα οποία μπορεί κανείς να απαντήσει για τον εαυτό του αφιερώνοντας λίγο παραπάνω χρόνο.

[teacher mode]Διαβάζοντας τα λήμματα στα οποία παραπέμπω, ωφελείσαι ως εξής:
  1. Ζορίζεσαι, αλλά βελτιώνεις το λεξιλόγιό σου.
  2. Ζορίζεσαι, αλλά μαθαίνεις να χρησιμοποιείς μονόγλωσσα γαλλικά λεξικά.
  3. Ζορίζεσαι, αλλά στο τέλος θα καταλάβεις πολύ καλά και θα θυμάσαι την εξήγηση πολύ καλύτερα.
  4. Ζορίζεσαι, αλλά, σε τελική ανάλυση, δε βασίζεσαι στην απάντηση κάποιου άλλου, η οποία μπορεί να μην είναι και σωστή.

Και για τον αριθμό 4, έχω να πω ότι όσες απαντήσεις πάρεις εδωμέσα, πρέπει να τις διασταυρώσεις ούτως ή άλλως - πού ξέρεις αν εγώ ξέρω καλά γαλλικά ή όχι; :D[/teacher mode]
 

SBE

¥
Συμφωνώ με τα εκπαιδευτικά, επιπλέον να θυμήσουμε ότι εδώ ρωτάμε ερωτήσεις που δεν είναι εύκολο να βρεις τις απαντήσεις, αλλα τελικα μακροχρονια έχω διαφωνήσει με το 2. Δεν είναι πανάκεια τα μονόγλωσσα λεξικά (αυτό μετά από πολλα χρονια χωρίς διγλωσσο λεξικό).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κανείς δεν είπε ότι είναι πανάκεια τα μονόγλωσσα λεξικά. Αλλά καλούς ορισμούς σε εξειδικευμένα πεδία πολλές φορές βρίσκεις μόνο σε μονόγλωσσα ειδικά λεξικά. Το ερώτημα είναι αν είναι καλύτερο ένας μεταφραστής να δουλεύει χωρίς καθόλου μονόγλωσσα λεξικά. Μάλλον όχι, ε; Οπότε ιδού (άλλη) μια ευκαιρία να τα εισαγάγει στον τρόπο εργασίας του.
 
Top