Όποιος θέλει εφεξής να διαδηλώνει στο κέντρο της Αθήνας

Υπόμνημα με τις προτάσεις του ΕΒΕΑ, σχετικά με τα προβλήματα που ανακύπτουν στη λειτουργία των επιχειρήσεων και στην κυκλοφορία των πολιτών από τη συχνή διοργάνωση μικρών σε μέγεθος διαδηλώσεων στο κέντρο της Αθήνας, παρέδωσε ο πρόεδρος του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθήνας Κ.Μίχαλος στο Συνήγορο του Πολίτη Γ.Καμίνη.

Όπως τόνισε ο κ. Μίχαλος στο Συνήγορο του Πολίτη, η πρόταση του ΕΒΕΑ και των επιχειρήσεων στο εμπορικό κέντρο της Αθήνας είναι η εξής:

* Όποιος θέλει εφεξής να διαδηλώνει στο κέντρο της Αθήνας, θα πρέπει να ζητάει εγγράφως την άδεια της Αστυνομίας και της δημοτικής αρχής πέντε ημέρες πριν από τη διεξαγωγή της διαδήλωσης.

* Όποιος δεν μπορεί να διασφαλίσει την τάξη και την περιφρούρηση της διαδήλωσης που διοργανώνει, οφείλει να συνεργάζεται με την αστυνομία και να της ζητά με αποζημίωση πρόσθετα μέτρα περιφρούρησης. Αλλως, για κάθε ζημιά δημόσιας και ιδιωτικής περιουσίας, αναλαμβάνει στο ακέραιο την ευθύνη αποζημίωσης. Σε περίπτωση που ο οργανωτής έχει ζητήσει πρόσθετα μέτρα περιφρούρησης και σημειωθούν ζημιές, την ευθύνη αποζημίωσης την αναλαμβάνει η Αστυνομία.

* Όλες οι διαδηλώσεις -πλην αυτών που διοργανώνει η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ σε πανελλαδικές απεργίες, η πορεία του Πολυτεχνείου και της Πρωτομαγιάς- υποχρεωτικά οφείλουν να καταλαμβάνουν μία λωρίδα κυκλοφορίας. Διαφορετικά οι πορείες στο εμπορικό κέντρο της Αθήνας να μην επιτρέπονται.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1088074&lngDtrID=244
 
Αίσχος! Μήπως να ζητάμε την άδεια της αστυνομίας και για το αν θα κυκλοφορούμε δυο-δυο ή τρεις-τρεις;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αίσχος! Μήπως να ζητάμε την άδεια της αστυνομίας και για το αν θα κυκλοφορούμε δυο-δυο ή τρεις-τρεις;
Γιατί, τώρα είναι καλύτερα που πρέπει να έχουμε την άδεια κάθε πιθανής κι απίθανης συλλογικότητας για να μπορέσουμε να κυκλοφορήσουμε, ακόμη κι ένας-ένας;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το θέμα των διαδηλώσεων στο κέντρο της Αθήνας μπορεί να δημιουργήσει τις ίδιες οξύτητες (υποθέτω) με το θέμα του ασύλου. Δικαιώματα έχουν οι μειοψηφίες αλλά όχι οι πλειοψηφίες, η τάξη δεν είναι κάτι που αγαπάμε σε αυτή τη χώρα και, αν κάπου τη χρειαστούμε, επ' ουδενί μη ζητήσουμε από την αστυνομία να την επιβάλει. (Άλλωστε, ξέρουμε ότι, κι αν το ζητήσουμε, είναι απασχολημένη με άλλα πράγματα: ναρκωτικά, νταβαντζιλίκια κ.τ.ό.) Οι κύριοι με τα καταστήματα στο κέντρο να μη ζητούν να γίνονται αλλού οι διαδηλώσεις, αλλά να πάρουν τα μαγαζάκια τους και να πάνε αυτοί σε άλλες γειτονιές — αν είναι έξυπνοι, και σε άλλο κράτος.
 
Γιατί, τώρα είναι καλύτερα που πρέπει να έχουμε την άδεια κάθε πιθανής κι απίθανης συλλογικότητας για να μπορέσουμε να κυκλοφορήσουμε, ακόμη κι ένας-ένας;

Touché!!!!
 

crystal

Moderator
(Άλλωστε, ξέρουμε ότι, κι αν το ζητήσουμε, είναι απασχολημένη με άλλα πράγματα: ναρκωτικά, νταβαντζιλίκια κ.τ.ό.)

Νίκελ, επειδή είναι σαφές σε ποιο νήμα αναφέρεσαι κι επειδή μπορώ να αντιληφθώ το πνεύμα σου, έχω την αίσθηση πως αυτή η δήλωση παραποιεί εντελώς την ουσία των επιχειρημάτων που κατατέθηκαν εκεί.
 
Δεν ξέρω αν πρέπει να ζητείται η άδεια της αστυνομίας ή όχι (φαντάζομαι ότι είναι δική της αρμοδιότητα), αλλά όπως έχουμε ξαναπεί, δεν μπορεί να βγαίνει όποτε γουστάρει η Μαριγούλα με τις φίλες της και να κλείνουν το κέντρο επειδή δεν διόρισαν τον ξάδερφό της φαροφύλακα στη Δονούσα. Από την άλλη βέβαια, αυτό σημαίνει ότι η Αστυνομία θα μπορεί να απαγορεύει όποιες πορείες-διαδηλώσεις δεν γουστάρει; Από εκεί και πέρα, δεν είναι ζήτημα δικαιωμάτων μιας μειονότητας ή μιας πλειοψηφίας (η οποία πλειοψηφία έχει τη δύναμη να αποφασίζει και για την μειοψηφία, αγνοώντας τα δικά της δικαιώματα με περισσή ευκολία), αλλά ζήτημα του πλαισίου άσκησης αυτών των δικαιωμάτων. Απλά πράγματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νίκελ, επειδή είναι σαφές σε ποιο νήμα αναφέρεσαι κι επειδή μπορώ να αντιληφθώ το πνεύμα σου, έχω την αίσθηση πως αυτή η δήλωση παραποιεί εντελώς την ουσία των επιχειρημάτων που κατατέθηκαν εκεί.
Με την απαραίτητη υπερβολή ελπίζω να είναι προφανές ότι «διακωμωδώ» κάποια από τα επιχειρήματα που διατυπώθηκαν για το άσυλο. Αν θεωρηθεί ότι είναι ανεπίτρεπτη μορφή ειρωνείας σε βάρος των υποστηρικτών της αντίθετης άποψης, να αποσύρω το σχόλιο.
 
..δεν μπορεί να βγαίνει όποτε γουστάρει η Μαριγούλα με τις φίλες της και να κλείνουν το κέντρο επειδή δεν διόρισαν τον ξάδερφό της φαροφύλακα στη Δονούσα.

Να με συγχωρείς, Ambrose, αλλά προσωπικά δεν έχω δει ποτέ αντίστοιχες διαδηλώσεις. Διαμαρτυρίες, ίσως.
Οι διαδηλώσεις που κλείνουν το κέντρο έχουν πραγματικό λόγο ύπαρξης, εκτός κι αν οι θεωρούμε ότι δεν έχουν δικαίωμα διαμαρτυρίας οι απολυμένοι, οι συμβασιούχοι και οι λοιποί εργαζόμενοι.
Και για να το πάω πιο μακριά, δικαίωμα διαμαρτυρίας, διαδήλωσης και τα λοιπά έχουν όλοι. Από το Χρυσαυγίτη μέχρι το χαμηλοσυνταξιούχο. Αν αρχίσουμε να βάζουμε κανόνες και στο ποιες πορείες είναι νόμιμες και ποιες παράνομες μαύρο φίδι που μας έφαγε.
 
Αν αρχίσουμε να βάζουμε κανόνες και στο ποιες πορείες είναι νόμιμες και ποιες παράνομες μαύρο φίδι που μας έφαγε.

Εγώ δεν είπα να βάλουμε κανόνες για τη νομιμότητα της κάθε διαδήλωσης, αλλά για τον τρόπο που αυτή διεξάγεται. Μία λωρίδα κυκλοφορίας. Και εγώ έχω δει πολλές φορές, διαδηλώσεις που κλείνουν δρόμους και προκαλούν πολλά προβλήματα με ελάχιστους διαδηλωτές.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να με συγχωρείς, Ambrose, αλλά προσωπικά δεν έχω δει ποτέ αντίστοιχες διαδηλώσεις.
Έχουμε άπειρες φορές δει διαδηλώσεις μερικών εκατοντάδων ατόμων να κλείνουν το κέντρο. Αν η διαδήλωση γίνεται από 20.000 άτομα, εννοείται ότι θα κλείσουν και το οδόστρωμα και τις πλατείες, αλλά αν γίνεται από 300-400 άτομα, γιατί να κλείσει το κέντρο;

Όσο για το αν θα μας φάει μαύρο φίδι αν περιοριστούν οι διαδηλώσεις που κλείνουν τους δρόμους, πριν συμφωνήσω μ' αυτή τη θέση, θα ήθελα πρώτα να μάθω αν η παρούσα πρακτική βοηθάει στην επίλυση έστω και ενός προβλήματος, και αν σε άλλες δημοκρατικές χώρες όπου δεν γίνεται μια διαδήλωση την ημέρα στο κέντρο της πόλης, οι πολίτες βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση λόγω του ότι δεν διαδηλώνουν αρκετά συχνά.

Έχω την εντύπωση ότι όπως όλα τα πράγματα, και οι διαδηλώσεις χάνουν το νόημά τους όταν γίνονται τόσο συχνά. Κανένας δεν τις λαμβάνει υπόψη του, παρά μόνο σαν ενόχληση. Αν γίνονταν πιο σπάνια, θα ήταν πολύ καλύτερο όπλο στα χέρια των εργαζομένων. Μάλλον οι Έλληνες συνδικαλιστές των κομμάτων της μειοψηφίας της τάξης του 5% έχουν εφεύρει τον τέλειο τρόπο να ενοχλούν τους πάντες, αλλά να μην παίρνουν ούτε μια ψήφο παραπάνω στις εκλογές.
 

crystal

Moderator
Με την απαραίτητη υπερβολή ελπίζω να είναι προφανές ότι «διακωμωδώ» κάποια από τα επιχειρήματα που διατυπώθηκαν για το άσυλο. Αν θεωρηθεί ότι είναι ανεπίτρεπτη μορφή ειρωνείας σε βάρος των υποστηρικτών της αντίθετης άποψης, να αποσύρω το σχόλιο.

Δεν μου αρέσει η λέξη «ανεπίτρεπτος», οπότε φροντίζω να την αποφεύγω. Αλλά πιστεύω πως το ρήμα ''διακωμωδώ'' δεν παίρνει εισαγωγικά - ή διακωμωδώ κάτι ή όχι, δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση.
Δεν με ενδιαφέρει να διαγραφεί το σχόλιο, ειλικρινά. :)
 
Διαφωνώ. Κάθετα. Αλλά ο καθένας έχει την άποψή του.
Άμα είναι έτσι, να υιοθετήσουμε και την πρακτική των Ιαπώνων που αντί να απεργήσουν πάνε κανονικά στη δουλειά αλλά φορούν μαύρα περιβραχιόνια σε ένδειξη διαμαρτυρίας και, με το μπαρδόν, χέστηκε η Φατμέ στο γενί τζαμί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Διαφωνώ. Κάθετα. Αλλά ο καθένας έχει την άποψή του.
Άμα είναι έτσι, να υιοθετήσουμε και την πρακτική των Ιαπώνων που αντί να απεργήσουν πάνε κανονικά στη δουλειά αλλά φορούν μαύρα περιβραχιόνια σε ένδειξη διαμαρτυρίας και, με το μπαρδόν, χέστηκε η Φατμέ στο γενί τζαμί.
Αυτό που σου διαφεύγει μάλλον είναι το ίδιο ακριβώς κάνει η Φατμέ και στην Ελλάδα όπου έχουμε μια διαδήλωση την ημέρα, μπορεί και δύο.
 
Αυτό που σου διαφεύγει μάλλον είναι το ίδιο ακριβώς κάνει η Φατμέ και στην Ελλάδα όπου έχουμε μια διαδήλωση την ημέρα, μπορεί και δύο.

Ω, μα δεν μου διαφεύγει καθόλου, Αλεξάνδρα. Αλλά ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος δεν θα απαγορεύσει στον οποιονδήποτε να διαμαρτυρηθεί βγαίνοντας στο δρόμο. Και μία στις χίλιες διαδηλώσεις να πιάνει τόπο εμένα μου αρκεί.
Σκέψου για μια στιγμή από πού μπορεί να ξεκινήσει αυτό που λέτε και πού μπορεί να φτάσει. Δημοκρατικά καθεστώτα my ass!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σκέψου για μια στιγμή από πού μπορεί να ξεκινήσει αυτό που λέτε και πού μπορεί να φτάσει. Δημοκρατικά καθεστώτα my ass!
Ξέρω γω πού μπορεί να φτάσει; Μπορεί σε δικτατορικά καθεστώτα τύπου Σουηδίας, Βρετανίας και Γερμανίας.
 
Ξέρω γω πού μπορεί να φτάσει; Μπορεί σε δικτατορικά καθεστώτα τύπου Σουηδίας, Βρετανίας και Γερμανίας.

Ναι, εκεί όπου τις απολύσεις εκατοντάδων εργαζομένων καθημερινά τις έχουν πλέον ψωμοτύρι. Αλλά οι διαμαρτυρίες τους είναι κόσμιες. Στη μία λωρίδα κυκλοφορίας και σιγά-σιγά, ψιθυριστά, να μην ενοχλήσουμε τους περαστικούς και τους μαγαζάτορες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και μία στις χίλιες διαδηλώσεις να πιάνει τόπο εμένα μου αρκεί.
Είναι εύκολο πάντως να μιλάμε για διαδηλώσεις όταν η δουλειά μας είναι τέτοια που καμιά διαδήλωση δεν πρόκειται να μας εμποδίσει να δουλέψουμε. Μήπως πρέπει καμιά φορά να σκεφτόμαστε κι αυτούς που χάνουν τη δουλειά τους λόγω του ότι το κέντρο είναι σχεδόν συνέχεια αποκλεισμένο;
Ναι, εκεί όπου τις απολύσεις εκατοντάδων εργαζομένων καθημερινά τις έχουν πλέον ψωμοτύρι. Αλλά οι διαμαρτυρίες τους είναι κόσμιες. Στη μία λωρίδα κυκλοφορίας και σιγά-σιγά, ψιθυριστά, να μην ενοχλήσουμε τους περαστικούς και τους μαγαζάτορες.
Και τι πετύχαμε εμείς που οι συνδικαλιστές μας διαδηλώνουν συνέχεια θορυβωδώς και ενοχλητικά; Γίνονται λιγότερες απολύσεις; Η οικονομία πάει καλύτερα; Οι εργαζόμενοι έχουν περισσότερα δικαιώματα;
 

SBE

¥
Η εμπειρία μου από την Αγγλία που χρειάζεται ενημέρωση της αστυνομίας για διαδήλωση είναι ότι δεν έχει απαγορευτεί ποτέ καμία διαδήλωση, κι όπως είδατε και στις ειδήσεις κατά καιρούς, πολλές διαδηλώσεις κλείνουν το κέντρο, γίνονται επεισόδια κλπ. Απλά, η αστυνομία ρυθμίζει την κίνηση ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα ειδικά στις μικρές διαδηλώσεις και βάζουν ταμπέλλες από μέρες για τους οδηγούς. Αυθόρμητες διαδηλώσεις γίνονται, επίσης και ΔΕΝ τους τσουβαλιάζει η αστυνομία. Το δικαίωμα στη διαμαρτυρία δεν καταπατείται, αλλά ούτε και το δικαίωμα όσων δεν διαμαρτύρονται να μην υποφέρουν από τις διαμαρτυρίες των άλλων.

Όσο για τις αντιδράσεις γενικότερα, χαίρομαι που έχουμε κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ, γιατί αν τέτοιους κανόνες προσπαθούσε να επιβάλει καμιά ΝΔ θα είχε παραλύσει η χώρα την επόμενη από θιγμένους αριστερίζοντες και αριστερούς ενώ τώρα τι θα βγουν να φωνάξουν; Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει Παπανδρέου;

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι από αυτούς που θα διαμαρτυρηθούν τώρα είναι ότι οι διαδηλώσεις δεν είναι όπλο, διαδηλώστε ελεύθερα λένε οι Άγγλοι, δημοκρατία έχουμε, ελευθερία του λόγου έχουμε. Τα μυαλά σας έχουν πλυθεί πολύ καλά, δε σας φοβόμαστε που κάνετε διαδηλώσεις.
 
Είναι εύκολο πάντως να μιλάμε για διαδηλώσεις όταν η δουλειά μας είναι τέτοια που καμιά διαδήλωση δεν πρόκειται να μας εμποδίσει να δουλέψουμε. Μήπως πρέπει καμιά φορά να σκεφτόμαστε κι αυτούς που χάνουν τη δουλειά τους λόγω του ότι το κέντρο είναι σχεδόν συνέχεια αποκλεισμένο;

Αυτοί που υποστηρίζουν ότι χάνουν τη δουλειά τους λόγω των διαδηλώσεων θα έπρεπε να είχαν βγει από τους πρώτους στο δρόμο. Α! Και δεν εννοώ τους μεγαλοκοσμηματοπώληδες της Βουκουρεστίου και τα λοιπά καταστήματα πολυτελείας του κέντρου και του Κολωνακίου. Ποσώς μ' ενδιαφέρει αν χάσουν τη δουλειά τους. Έχουν και υποκαταστήματα στην Κηφισιά και τη Γλυφάδα όπου δεν συμβαίνει ποτέ τίποτε και όλα κυλούν ομαλώς.

Και τι πετύχαμε εμείς που οι συνδικαλιστές μας διαδηλώνουν συνέχεια θορυβωδώς και ενοχλητικά; Γίνονται λιγότερες απολύσεις; Η οικονομία πάει καλύτερα; Οι εργαζόμενοι έχουν περισσότερα δικαιώματα;

Ε να κάτσουμε τότε στ' αβγά μας, Αλεξάνδρα, να μην κάνουμε τίποτα, να δεχόμαστε αγόγγυστα ό,τι μας επιβάλλουν επειδή η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να μη βγει και τίποτα ιδιαίτερο από τις διαμαρτυρίες μας.
Μετά θ' αρχίσουμε να βελάζουμε κιόλας.
 
Top