Πρόβλημα θύρας ΙΡ

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω αν λέγεται έτσι αυτό το πρόβλημα, αλλά ξαφνικά ο υπολογιστής μου σταμάτησε να επικοινωνεί με το μόντεμ. Άλλαξα καλώδιο μήπως έφταιγε αυτό, αλλά τίποτα. Το μόντεμ λειτουργεί κανονικά και δίνει ασύρματο σήμα στο λάπτοπ, από το οποίο συνδέθηκα τώρα. Αλλά δεν είναι δυνατόν να δουλεύω χωρίς να έχω Ίντερνετ στο pc μου, το λάπτοπ είναι παιχνιδάκι, δεν είναι για δουλειά.
Όταν έκανα ip scan, μου έβγαλε τα πάντα νεκρά, δεν βλέπει ενεργή θύρα.

Και μία λίγο χαζή ερώτηση: Αυτή η θύρα ονομάζεται COM1; Επειδή η εν λόγω φαίνεται να λειτουργεί κανονικά στο device manager.
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
COM1 είναι η πρώτη σειριακή θύρα. Ένα ανησυχητικό ενδεχόμενο είναι μήπως έχεις corrupted winsock λόγω malware. Για κάνε τη διαδικασία που λέει εδώ: http://support.microsoft.com/?kbid=299357 να δούμε τι γίνεται. Αν δεν γίνει τίποτα με το tcp/ip reset, δοκίμασε (σε XP) κι αυτό: http://www.snapfiles.com/get/winsockxpfix.html.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δοκίμασα και τα δύο, αλλά δεν έγινε τίποτα. Τι κάνουμε τώρα;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στον device manager βλέπεις την κάρτα ethernet (στο network adapters);
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν βλέπω τίποτα που ονομάζεται network adapters. Μετά τα Monitors και πριν από τα Portable Devices, όπου κανονικά έπρεπε να είναι κάτι που αρχίζει από Ν, υπάρχει Other Devices, PCI Device στο PCI bus 0, με κίτρινο, που δείχνει ότι δεν λειτουργεί κανονικά, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, αυτό είναι. Απλώς δεν έχει driver, γι' αυτό σ' το βγάζει στα other και κίτρινο. Έλα, το βρήκαμε! Έχεις drivers;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω ένα Turbo X, Quick Restore CD που μου έδωσε το Πλαίσιο μαζί με τον υπολογιστή. Τίποτε άλλο, μόνο ένα CD για την κάρτα ήχου. Δεν βλέπω να περιέχει drivers, μόνο restore για τα Windows βλέπω.

Αν κάνω ένα system restore σε προηγούμενη ημερομηνία, λες να βοηθήσει;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μου έβγαλε ότι το unknown device είναι:
Chip: Acer Labs M5461 High Definition Audio Controller.
Δεν είναι αυτό, έτσι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όχι. Δεν σου βγάζει τίποτα σε κάρτα δικτύου;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δες το device list που σου έστειλα. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, δυστυχώς.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ερώτηση: Αν πατήσω το λινκ του auto-installation program, Θα μου βγάλει δυνατότητα save; Γιατί βέβαια ο σκοπός δεν είναι να το εγκαταστήσω στο λάπτοπ, σωστά;

ΟΚ, τόλμησα να το πατήσω και μου έβγαλε save.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σου έχω δώσει ήδη σύνδεσμο για τον ιστότοπο με τους οδηγούς τής κάρτας. Βάλ' τους από 'κεί κατευθείαν, δεν χρειαζόμαστε το Everest.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, εντάξει, τώρα κατεβάζω το auto installation program με τους οδηγούς.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μετά από μερικές παρασκηνιακές διαβουλεύσεις, ο γιατρός κατέληξε στη διάγνωση ότι μάλλον έχει καεί η κάρτα Ethernet. Ευχαριστώ κι από δω τον Ζαζ για την εκπληκτική συμπαράστασή του!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και μετά από συμβουλή του γιατρού, αγόρασα ασύρματο usb adapter και απέκτησα πάλι Ίντερνετ στο pc μου χωρίς να αλλάξω ακόμα κάρτα Ethernet. Θα την αλλάξω κι αυτή, όμως, μου έχει μπει στο μυαλό η ιδέα ότι θα είναι πιο γρήγορη η ενσύρματη σύνδεση από την ασύρματη.
 
Top