Ο νόμος και ο κοσμήτορας

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγγνώμη, αλλά μια δόση γελοιότητας διακρίνω στον κοσμήτορα κάποιας σχολής στο Αριστοτέλειο ή κάνω λάθος; Μπήκαν μέσα στο πανεπιστήμιο 30 ταραξίες, έδειραν φοιτητές και τους έστειλαν στο νοσοκομείο, έκαναν καταστροφές, και ο κοσμήτορας βγήκε στον Alter να κάνει έκκληση "να επιτραπεί στους φύλακες να καλούν αμέσως την αστυνομία όταν εισβάλλουν στο πανεπιστήμιο τέτοια άτομα". Μα τι λες, άνθρωπέ μου; Γι' αυτό σε πληρώνει το κράτος (ο φορολογούμενος πολίτης) με μισθό κοσμήτορα; Για να παρακαλάς στην τηλεόραση "να σου επιτρέψουν", αντί να κάνεις αυτό που, κατά δήλωσή σου, είναι "μέσα στα πλαίσια του νόμου για το άσυλο";

Με τέτοια γελοία ανθρωπάκια που διοικούν τα πανεπιστήμια, εγώ προτείνω να τους επιβάλει αμέσως η κυβέρνηση όχι μόνο αυτοδιοίκηση, αλλά και αυτοχρηματοδότηση. Ποιος ξέρει, μπορεί να ανακαλύψουν νέους πόρους χρηματοδότησης των πανεπιστημίων, π.χ. εμπόρους ναρκωτικών. Να τους παρέχουν "πανεπιστημιακό άσυλο" με αντάλλαγμα μερικά εκατομμύρια ευρώ ετησίως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όταν στους «ναούς της σοφίας» οι δάσκαλοι και οι ελπίδες του μέλλοντος έχουν συνεργαστεί τόσο αρμονικά ώστε να δημιουργηθεί και να διατηρείται αυτό το μπάχαλο, το μόνο άσυλο που μένει είναι το άσυλο ανιάτων. Σ’ αυτή τη χώρα θα νοικιάζουμε σύντομα padded rooms για να πηγαίνουμε λίγη ώρα κάθε μέρα να βαράμε το κεφάλι μας. Να μετατρέψουν τις σχολές σε lunatic asylums, να δούμε την υγειά μας.

Μολών βαλέ
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τι μου θύμισες τώρα μ' αυτό το βίντεο! Είναι ο πρόδρομος του χιπ-χοπ;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Φταίει που δεν πληρώνει κανείς, από όσους είναι στη σύγκλητο, τις ζημιές από την τσέπη του, αλλά ο λογαριασμός έρχεται σε όλους μας.

Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ ζητούσε από μια ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία να ασφαλιστεί για τέτοιου είδους ζημίες και να ήταν αυτός ο μόνος τρόπος για να μπορεί να αποζημιώνεται — τι μέτρα θα ζητούσε η ασφαλιστική να επιβληθούν για τη φύλαξη και την προστασία τού ασφαλιζόμενου ιδρύματος ώστε να μπορέσει να αναλάβει την ασφάλισή του με εύλογο ασφάλιστρο. Και τι απαιτήσεις για «δέουσα επιμέλεια» από μέρους των αρχών τού ιδρύματος θα είχε η ασφαλιστική στην εν λόγω σύμβαση.

Ε, εδώ έχουμε το ίδιο το κράτος με όλους τους μηχανισμούς του, τους νόμους και τις λοιπές προβλέψεις του, και το μόνο που γίνεται είναι μια φαρσοκωμωδία με πόλεμο χαρακωμάτων γεμάτο αλληλοκατηγορίες και αποποίηση ευθυνών, κι έναν τεράστιο λογαριασμό στο τέλος για τον (κατά τ' άλλα αμέτοχο κι ανίσχυρο να κάνει κάτι) φορολογούμενο.
 

SBE

¥
Αυτό που κρατάω από το αρχικό της Αλεξάνδρας είναι ότι έδειραν φοιτητές. Να και μια πρωτοτυπία. Περιμένω τώρα τους γονείς τους να φωνάζουν για κατάργηση του ασύλου.

Στο Αριστοτέλειο εδώ και πολλά χρόνια, στις αυλές και τις πρασινάδες που ΔΕΝ καλύπτονται από το άσυλο κάνει ο καθένας ό,τι θέλει και δεν καλεί κανείς την αστυνομία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό που κρατάω από το αρχικό της Αλεξάνδρας είναι ότι έδειραν φοιτητές. Να και μια πρωτοτυπία. Περιμένω τώρα τους γονείς τους να φωνάζουν για κατάργηση του ασύλου.

Διόλου πρωτότυπο. Δεν αγνοείς, ας πούμε, τα ΚΝΑΤ. Ξύλο μεταξύ φοιτητών πέφτει συνέχεια. Γι' αυτό άλλωστε εγώ δεν είδα την παραπάνω είδηση σε άλλο κανάλι. Καθημερινά πράγματα. Εκτός αν αυτή τη φορά ξεπέρασαν κάποια όρια.
 

SBE

¥
Άλλο το ξύλο μεταξύ φοιτητών κι άλλο το ξύλο που τρώνε οι φοιτητές από εξωπανεπιστημιακά στοιχεία.
Κι εμείς πλακωνόμασταν στο ξύλο στις συνελεύσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όσο διαβάζει κανείς για το τι συμβαίνει σε κάποιους πανεπιστημιακούς χώρους, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι δεν αρκεί πια η άρση του ασύλου, αλλά θα πρέπει να προσλάβουν σεκιουριτάδες σε μόνιμη βάση. Μου έλεγε η κόρη μου (που φοιτά σε σχολή στου Ζωγράφου χωρίς τέτοια προβλήματα) για την περίπτωση του φοιτητή που αυτοκτόνησε και έπρεπε να περιμένει η αστυνομία μερικές ώρες για να πάει και να κάνει τις όποιες έρευνες. Δεν είναι, δηλαδή, μόνο θέματα προστασίας της ζωής και της περιουσίας, αλλά το ότι το κράτος δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του αλλά περιμένει από κάποιους τρομοκρατημένους πρυτάνεις να επιβάλουν τάξη και λογική στις φοιτητικές χουντομειοψηφίες (δεν με ενδιαφέρει αν είναι δεξιοί, κνίτες, αναρχικοί, αντεξουσιαστές όταν οι συμπεριφορές είναι φασιστικές).

Ο 29χρονος βρισκόταν με άλλους φοιτητές στο 5ο όροφο του κτιρίου και σύμφωνα με μαρτυρίες ξαφνικά βγήκε στο παράθυρο και πήδησε στο κενό.
Οι φοιτητές ενημέρωσαν τον Πρύτανη, ενώ ειδοποιήθηκε και η Αστυνομία. Αρχικά δημιουργήθηκε πρόβλημα γιατί μερίδα φοιτητών δεν επέτρεπε στους αστυνομικούς να μπουν στον πανεπιστημιακό χώρο που καλύπτεται από το άσυλο. Τελικά, ο πρύτανης συγκάλεσε έκτακτο συμβούλιο και επετράπη η είσοδος στους αστυνομικούς της Ασφάλειας για να διερευνήσουν το συμβάν, προκειμένου να διαπιστωθεί αν πρόκειται για ατύχημα, αυτοκτονία ή εγκληματική ενέργεια.
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=799091

Το χτεσινό Βήμα αναφέρει, χωρίς να δίνει λεπτομέρειες, τι συμβαίνει σε άλλες χώρες. Πουθενά βέβαια δεν έχουν βάλει, για προστασία από τη χούντα, μια άλλη χούντα στη θέση της.
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=304590&ct=1&dt=13/12/2009
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα ήθελα επίσης από αυτούς που κόπτονται για τη διατήρηση του ασύλου στη σημερινή τερατώδη του μορφή να μου απαντήσουν σε δυο ερωτήματα:

1) Να μου απαριθμήσουν εκείνες τις φορές που το άσυλο χρειάστηκε να προστατέψει την ελευθερία του λόγου και της έκφρασης από εισβολή της αστυνομίας που θα έμπαινε να τους φιμώσει. Και αντιθέτως, να μετρήσουν τις φορές που διαπράχθηκαν εγκλήματα του κοινού ποινικού δικαίου μέσα στον πανεπιστημιακό χώρο.

2) Τι απαντούν στον ακροδεξιό Μπουμπούκο που κυριολεκτικά τούς τάπωσε σε πρόσφατη συζήτηση λέγοντας, "Για ποια ελευθερία της έκφρασης μιλάτε; Ας δηλώσουμε αύριο ότι μπαίνουμε σε πανεπιστημιακό χώρο μερικοί βουλευτές του ΛΑΟΣ για να συμμετάσχουμε σε κάποια συζήτηση, και θα δείτε τι θα γίνει. Εκεί να δείτε ελευθερία λόγου και έκφρασης".

Και δυστυχώς, ο Μπουμπούκος είχε δίκιο. Το άσυλο δεν προστατεύει καμιά ελευθερία λόγου και έκφρασης. Μόνο φασιστικού τύπου "απαγορεύομε και διατάσσομε" από μια μειοψηφία εξαγριωμένων χούλιγκαν, που κανέναν δεν πείθουν ότι έχουν ίχνος δημοκρατικής συνείδησης μέσα τους.
 

crystal

Moderator
Αν όλα γύρω μας ήταν αγγελικά πλασμένα, αγγελικός θα ήταν και ο θεσμός του Ασύλου.

Αν η Αστυνομία έκανε σωστά τη δουλειά της, δεν θα είχα καμία αντίρρηση να τη βάλω μέσα στο Πανεπιστήμιο. Από τη στιγμή όμως που είναι όπως είναι, ξέρω ότι δεν θα εμποδίσει π.χ. τη διακίνηση των ναρκωτικών, αλλά θα την πάρει στα χέρια της.
(Όχι, δεν έχω τίποτα με τους αστυνομικούς ως όργανα που εκτελούν εντολές, το έχω δηλώσει και παλιότερα άλλωστε. Έχω πρόβλημα μ' αυτούς που τους δίνουν τις εντολές, καθώς και μ' αυτούς που διατηρούν όλη αυτή τη σαπίλα. Και μια που το αναφέραμε, πιστεύω πως όταν το κοινωνικό σύνολο ορίζει μια ομάδα ανθρώπων να κυκλοφορεί ανάμεσά του με όπλα, αυτοί που τους διαλέγουν και τους εκπαιδεύουν θα έπρεπε να κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά απ' αυτή που κάνουν τώρα. Αντάξια της συγκεκριμένης ευθύνης.)

Αν οι δάσκαλοι και οι καθηγητές του Πανεπιστημίου έκαναν τους φοιτητές να αγαπήσουν αυτόν τον χώρο και να του αποδίδουν το σεβασμό που του αξίζει, δεν θα γίνονταν καταστροφές. Ο ίδιος ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών πέρσι τον Δεκέμβριο είχε δηλώσει πως νιώθει πως η ευθύνη πέφτει ολόκληρη στους ώμους του, γιατί τα γεγονότα απέδειξαν πως, προφανώς, το λειτούργημά του δεν επιτελείται σωστά. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος.) Η δήλωση αυτή μου είχε κάνει πολλή εντύπωση, γιατί ήταν η μοναδική φωνή στα υστερικά τηλεπαράθυρα που είπε το προφανές: το μήλο πέφτει κάτω απ' τη μηλιά. Οι μεγαλύτερες γενιές ας κοιταχτούν πρώτα στον καθρέφτη.

Αν τα κόμματα δεν εγγυώνταν την ατιμωρησιά στους νεολαίους τους, αυτοί δεν θα μετατρέπονταν τόσο εύκολα σε εξαγριωμένους χούλιγκαν.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, κάποιες μνήμες είναι ακόμη νωπές. Για να ξεχαστούν πρέπει να καλυφτούν με άλλες μνήμες, που δεν θα έχουν καμία σχέση με τις παλιές. Όταν κατεβαίνω στο κέντρο και βλέπω κλούβες και αστυνομικούς οπλισμένους σαν αστακούς με την πρόφαση της καταστολής, ενώ δυο στενά πιο εκεί η πρέζα αλλάζει χέρια και τρία τετράγωνα πιο κάτω ανήλικα κοριτσάκια εκδίδονται με το ζόρι, η εικόνα μού φαίνεται τόσο γελοία και σουρεαλιστική, που λυπάμαι, αλλά δεν νομίζω πως καταφέρνει να αλλάξει αυτές τις μνήμες στον κόσμο που τις έχει. Αντιθέτως, σε μένα που γεννήθηκα δέκα χρόνια μετά την πτώση της χούντας, δημιουργείται μια αίσθηση που ενδεχομένως είναι παρόμοια μ' αυτή που είχατε τότε. Κι όχι απλώς δεν νιώθω ασφάλεια, αλλά θα το ένιωθα σαν κατάφωρη παραβίαση αν αυτοί οι τραμπούκοι αποκτούσαν πρόσβαση στο τελευταίο μέρος που δεν μπορούν να μπουν.

Ιδανικό θα ήταν ο θεσμός του Ασύλου να μην έχει λόγο ύπαρξης. Τίποτε απ' αυτά που βλέπω γύρω μου δεν με πείθει πως αυτό ισχύει. Το ότι υπάρχουν δέκα μπαχαλάκηδες στα Πανεπιστήμια, δεν σημαίνει πως πρέπει να ανοίξουμε τις πόρτες και να βάλουμε μέσα και τους υπόλοιπους, αλλά μάλλον ότι πρέπει να φροντίσουμε να μην υπάρχουν ούτε αυτοί. Κι όταν τα καταφέρουμε, ας σιγουρευτούμε πως αυτοί που θα βάλουμε μέσα θα κάνουν τα πράγματα καλύτερα κι όχι χειρότερα. Μετά, ωραία, ας τις ανοίξουμε διάπλατα. Μόνο που τότε δεν θα υπάρχει πια λόγος.

Όταν όλα γύρω σου είναι ισοπεδωμένα, δεν γκρεμίζεις και το τελευταίο σπίτι που έμεινε όρθιο. Το καθαρίζεις για να έχεις ένα μέρος να μείνεις και ξεκινάς να χτίζεις από την αρχή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Φαντάζομαι ότι όλοι μπορούν να αντιληφθούν τους προβληματισμούς σου, αλλά, αν υπάρχει διαφθορά στις εφορίες, η λύση δεν θα είναι να αναθέσουμε το έργο των εφοριακών στους προσκόπους. Απλώς πρέπει να καταπολεμήσουμε τη διαφθορά στις εφορίες. Απαίτηση σε μια ευνομούμενη πολιτεία είναι να λειτουργεί σωστά η αστυνομία και να λειτουργεί σωστά το πανεπιστήμιο.

Συμφωνώ πάντως με την καταληκτική σου παράγραφο: «Όταν όλα γύρω σου είναι ισοπεδωμένα, δεν γκρεμίζεις και το τελευταίο σπίτι που έμεινε όρθιο. Το καθαρίζεις για να έχεις ένα μέρος να μείνεις και ξεκινάς να χτίζεις από την αρχή». Περιμένουμε για το «καθάρισμα». Επειδή έχει αργήσει, αν δεν γίνει γρήγορα, οι εναλλακτικές λύσεις θα είναι αυτές που δεν σου αρέσουν.
 

crystal

Moderator
αν υπάρχει διαφθορά στις εφορίες, η λύση δεν θα είναι να αναθέσουμε το έργο των εφοριακών στους προσκόπους. Απλώς πρέπει να καταπολεμήσουμε τη διαφθορά στις εφορίες. Απαίτηση σε μια ευνομούμενη πολιτεία είναι να λειτουργεί σωστά η αστυνομία και να λειτουργεί σωστά το πανεπιστήμιο.

Μα, δεν νομίζω πως είπα κάτι διαφορετικό... Αν υπάρχουν προβλήματα στα Πανεπιστήμια, πρέπει να τα πιάσουμε από τη ρίζα, κι όχι να φωνάξουμε την Αστυνομία να τα καταστείλει. Πόσο μάλλον όταν αυτή η Αστυνομία δεν μας εγγυάται πως θα τα καταφέρει, αλλά μας δίνει δείγματα για το αντίθετο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν μπορώ δυστυχώς να ασπαστώ τη νοοτροπία "Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για το Α, αν δεν διορθώσουμε συγχρόνως όλα τα άλλα από το Β ως το Ω". Όσοι έχουν αυτή τη νοοτροπία μού δίνουν την εντύπωση ότι ζουν αυτή τη ζωή σαν πρόβα, και είναι σίγουροι ότι θα υπάρξει μια άλλη ζωή όπου όλα θα λειτουργούν τέλεια, η αστυνομία θα είναι αγγελική και τα πανεπιστήμια θα είναι επίγειοι παράδεισοι.

Άκουσα το επιχείρημα χτες, "Γιατί μιλάνε κάποιοι για τη βία στα πανεπιστήμια; Μα δεν βλέπουν τη βία της γραφειοκρατίας;" Μ' αυτή τη λογική, δεν πρέπει ποτέ να σταματήσουμε κάποιον που περνάει με κόκκινο, αφού υπάρχουν άλλοι που πάνε αντίθετα στο μονόδρομο. Δεν πρέπει ποτέ να χτυπήσουμε τη φοροδιαφυγή, αφού κάποιοι κάνουν εμπόριο ναρκωτικών. Δεν πρέπει να σταματήσουμε αυτούς που καταστρέφουν την περιουσία του δημοσίου, αφού υπάρχουν εφοριακοί που λαδώνονται. Εν ολίγοις, ή όλα ή τίποτα. Κι επειδή δεν γίνονται όλα, επιλέγουμε να μην κάνουμε τίποτα. Αφού υπάρχουν κάποιοι μπάτσοι διεφθαρμένοι, ρίχνω όλους τους μπάτσους στον Καιάδα και δεν δέχομαι να κάνουν απολύτως τίποτα. (Εκτός αν τύχει να με τρακάρει κάποιος χωρίς να φταίω ή να με ληστέψουν, οπότε φωνάζω την αστυνομία και απαιτώ να με προστατέψει.)

Αλλά κακά τα ψέματα, και στις πιο ευνομούμενες χώρες, και σ' εκείνες που είναι στις πρώτες θέσεις παγκοσμίως στους δείκτες ευτυχίας των κατοίκων τους, πουθενά δεν είπε κανένας ότι οι αστυνομικοί με τους πολίτες είναι κολλητοί ή ότι οι πολίτες είναι ενθουσιασμένοι με τη συμπεριφορά της αστυνομίας τους.
 
Άτομο που γνωρίζει νόμους και διατάξεις, μου είχε πει πως το περιβόητο πανεπιστημιακό άσυλο καταργείται (απλά μιλώντας, η αρχές είναι σε θέση να μπούν) όταν αναφερθεί ή διαπιστωθεί πράξη που συνιστά αδίκημα ή κάποια εγκληματική ενέργεια (δεν θυμάμαι την ακριβή διατύπωση). Δεν ξέρω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο - γιατί και να ισχύει έχει πολλά κενά ( πχ. ποιός την διαπιστώνει την Χ ενέργεια; οι αρχές πως είναι σε θέση να εξακριβώσουν αν πράγματι έχουν το ''δικαίωμα'' να μπούνε, εαν κ εφόσον κληθούν , κλπ κλπ). Δυστυχώς η Αλεξάνδρα έχει δίκιο σ'αυτό που αναφέρει με τον Μπουμπούκο και την δήλωσή του. Κι απ'οσο μαθαίνω στις περισσότερες σχολές αυτή η λογική επικρατεί, είτε κόκκινη, είτε μπλε, είτε μαύρη. Το χειρότερο ωστόσο για μένα είναι οτι αυτό που προβάλλουν σαν ισχυρότερο επιχείρημα , οτι δηλ. εντός του ασύλου πρέπει να γίνεται ελεύθερη διακίνηση ιδεών κλπ κλπ. είναι και το πρώτο που καταρρίπτεται αυτοστιγμή, αναλογιζόμενοι τις τακτικές που ακολουθούνται. Λες και χρειάζεται κατοχυρωμένος νομικά χώρος για να πεί κάποιος τις απόψεις ή τις ιδέες του. Ή λες κι έξω απο τα Πανεπιστήμια δεν γίνεται ελεύθερη διακίνηση ιδεών και απόψεων. Μάλλον μόνο το δεύτερο συμβαίνει πλέον....
 

SBE

¥
Crystal, η αστυνομία δεν πρόκειται να στρωθεί στο πανεπιστήμιο και να παρακολουθούν διαλέξεις οι αστυνομικοί, οπότε τα επιχειρήματά σου μου φαίνονται εξωπραγματικά. Η αστυνομία κάθεται και πίνει καφέ στα σχολεία, π.χ.; Ή μήπως κάνει ξαφνικές επισκέψεις στους πολίτες στα σπίτια τους ή στη δουλειά τους; Απ' όσο ξέρω χρειάζεται ένταλμα και χρειάζεται να είναι παρών κι ο εισαγγελέας, ακόμα στην Ελλάδα. Οι νόμοι μας μας παρέχουν τις εγγυήσεις που χρειάζονται, ας αφήσουμε για λίγο τις καχυποψίες κι ας εφαρμόσουμε τους νόμους.

Αυτό που ζητάνε όσοι ζητάνε την κατάργηση του ασύλου είναι να σταματήσει η ασυδοσία του ασύλου. Γιατί να μην μπορεί η αστυνομία να κάνει έρευνα στο πανεπιστήμιο για ποινικά αδικήματα (ή για ύποπτους θανάτους, βλ. το παράδειγμα της αυτοκτονίας που έδωσε ο νίκελ); Γιατί να μπορεί κάποιος να κάθεται μέσα στο πανεπιστήμιο και να πυροβολεί όποιον περνάει απ' έξω και να μην μπορεί να κάνει η αστυνομία τίποτα;

Όσο για την ελευθερία του λόγου στα πανεπιστήμια, δεν υπήρχε ποτέ για να κινδυνέψει. Κλασσικό παράδειγμα όταν ήμουν φοιτήτρια που είχα ακούσει δύο παλιούς επί πτυχίω να λένε πόσο λαπάδες ήταν αυτοί οι μικρότεροι φοιτητές (όπως το έτος μου π.χ.), που στις συνελεύσεις τους μίλαγαν όλες οι παρατάξεις ενώ τότε που ήταν το δικό τους έτος μέσα στα πράγματα "δεν τολμούσε να βγάλει κιχ κανένας ΔΑΠίτης, τους σαπίζαμε στο ξύλο".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα σε όλους,

βιαστικά: στα πανεπιστήμια επικρατεί μπάχαλο και το άσυλο πολλές φορές λειτουργεί ως πρόφαση και προστασία για καταστροφές κτλ κτλ. Σωστά;

Από την άλλη, επειδή κυκλοφορώ πολλές φορές την εβδομάδα Ομόνοια και πέριξ, βλέπω σε κάθε γωνία αστυνομικούς με πλήρη εξάρτυση, συχνά και με κουκούλες, οι οποίοι εκτός του ότι αγνοούν όλα αυτά που περιγράφει παραπάνω η Κρίσταλ, παρενοχλούν και τον κόσμο (για να μην πω ότι χαζεύουν τις γυναίκες που περνούν από μπροστά τους και στραβοκοιτάνε τους μαλλιάδες, και ακουστώ κλισέ).

Πρόσφατο περιστατικό: παραλίγο να συλλάβουν φίλο μου, μεγάλο άνθρωπο, γιατί κυκλοφορούσε με δοξάρι κοντραμπάσου και ρετσίνι (για το δοξάρι του κοντραμπάσου). Γιατί το πέρασαν για όπλο (το ρετσίνι, όχι το δοξάρι). Και, σημειωτέον, του όρμησαν την ώρα που οδηγούσε τη μηχανή του. Αλλά καλά να πάθει που κυκλοφορεί στα Εξάρχεια, ο αλήτης. Τι πάει να πει εκεί είναι το ωδείο που κάνει μαθήματα; Να βρει αλλού.

Οι αστυνομικοί που συμμετείχαν στο περιστατικό είναι, κατά τη δική μου γνώμη πάντα, η πλειοψηφία της ελληνικής αστυνομίας.

Για ποιο λόγο να μπει αυτή η αστυνομία στο πανεπιστήμιο; Να κάνει τι ακριβώς; Να σταματήσει τις καταστροφές; Πολύ θα ήθελα να μπορούσε να γίνει. Αλλά για πείτε μου: Με τι προσόντα;
 
Σε καμμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι την αστυνομία, αλλά είναι μάλλον παράταιρο να συγκρίνουμε τη σημερινή με εκείνη της χούντας. Τότε όταν συναντούσαμε αστυνομικό ή έπρεπε να περάσουμε έξω από αστυνομικό τμήμα ή αλλάζαμε πεζοδρόμιο ή δρόμο.
 

Elsa

¥
Κυκλοφορώ στην περιοχή Εξαρχείων και προσυπογράφω όλα όσα λέει η Παλαύρα!
StellaP, αυτό που περιγράφεις ισχύει στην πιο πάνω «ύποπτη» περιοχή... Όταν πρόκειται να περάσεις ανάμεσα από κάννες αυτόματων στη Χαριλάου Τρικούπη, αντανακλαστικά αλλάζεις πεζοδρόμιο.
 
Top