dépression cutanée [FR > EL] = δερματική κοίλανση, δερματικό εντύπωμα

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ή cutaneous depression, αγγλιστί. Δερματικά βαθουλώματα δεν μπορώ να πω, φαντάζομαι (αν και κάτι τέτοιο πρέπει να είναι). Ιδέες κανείς;
Σας μερσώ ιναντβάνς :)
 
Last edited:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν έχω καλέ κυρία, λέει απλώς το κείμενό μου ότι το Ψ προϊόν χρησιμοποιείται για το traitement des dépressions cutanées, κάπως όπως αυτά εδώ.
 
Μάστα. Για δες αυτό:

[...] δίνει πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα όσον αφορά έναν μεγάλο αριθμό προβλημάτων αισθητικής μερικά εκ των οποίων είναι:

* Πρόληψη και θεραπεία στη γήρανση του δέρματος
* Λεπτές γραμμές και ρυτίδες
* Σημάδια και ουλές μεταεφηβικά
* Ανωμαλίες μελάγχρωσης,δυσχρωμίες και επιδερμική υπερμελάγχρωση
* Ανωμαλίες και επιφανειακές δερματικές κοιλάνσεις (βοθρία)
* Λευκές(ωχρές)κοιλίδες δέρματος και μαύρα στίγματα πόρων δέρματος
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι ότι θα τολμούσα ποτέ να διαφωνήσω με σένα στο συγκεκριμένο αντικείμενο, αλλά δίνει μόνο ένα εύρημα αυτή η σύναψη...
Δόκτωρ, μετά από την ολοκλήρωση του πρόσφατου πονήματός σας, για πείτε κι εσείς τη γνώμη σας :D
 
Αρχικά, οι ανορθογραφίες και η περίεργη, αν μη τι άλλο, σύνταξη του κειμένου στο συγκεκριμένο ιστότοπο με έβαλαν σε σκέψεις, αλλά η απόδοση του depression ως «κοίλανση» και ως «βοθρίο» δίδεται και στο λεξικό του Κωνσταντινίδη, ο οποίος δίνει και την απόδοση «εντύπωμα».

Καλέ να διαφωνήσεις! Κανείς δεν είναι αλάνθαστος! Κι εγώ πρώτη φορά τον βλέπω και τον ψάχνω τον όρο...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλά το βλέπω εγώ να 'ρχεται το φόρουμ της προσωπικής φροντίδας... :D:D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να βάλω εντυπώματα που μ' αρέσει καλύτερα;
Καλά το βλέπω εγώ να 'ρχεται το φόρουμ της προσωπικής φροντίδας... :D:D
Multilingue, παρακαλώ, να μαθαίνουμε και τίποτις.
 
Να βάλω εντυπώματα που μ' αρέσει καλύτερα;

Μάλλον μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Δες εδώ:
Εκτός από τις ρυτίδες το κολλαγόνο χρησιμοποιείται για να γεμίσει εντυπώματα ή άλλα σημάδια στο δέρμα του προσώπου ή στο υπόλοιπο σώμα, καθώς και για το γέμισμα των χειλέων (σαρκώδη χείλη).
 
Μα τι έχετε πάθει όλοι με τις κινούμενες αβατάρες; Θέλω κι εγώ, λοιπόν!!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να παραγγείλετε στον δόκτορα, κάνει πολύ καλή δουλειά, με εμπιστευτικότητα, εχεμύθεια και σεβασμό στις προτιμήσεις του πελάτη :D
Δε σου λέω να παραγγείλεις στο Ζάζουλα, γιατί θα καταλήξεις με κανένα πτωχό κατοικίδιο που κάνει σχοινάκια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όχι ότι βρήκα κάτι καλύτερο ή εντελώς σχετικό, αλλά ρίξε μια διαγώνια ματιά κι εδώ .

Edit: @Kat_A Κινούμενη παραλλαγή της αβατάρας σου εδώ :).
 

daeman

Administrator
Staff member
+1 στο εντύπωμα.
Το έχω ακούσει από πολλούς γιατρούς για βαθούλωμα στο δέρμα, νεογνού συγκεκριμένα. Και συγκρίνοντας τις σχετικές εικόνες στο γκουγκλ με τις εικόνες που θυμάμαι, συμπεραίνω ότι μάλλον ταυτίζονται.
 

nickel

Administrator
Staff member
(Ξαναμανά) καλημέρα. Εδώ ο άσχετος. Που σαν άσχετος, όταν θα διαβάσει κάτι τέτοιο, θα το καταλάβει όταν θα λέει «βαθουλώματα του δέρματος», και δεν θα το καταλάβει ή οπωσδήποτε θα κοντοσταθεί, παρά το πλούσιο λεξιλόγιό του, όταν θα διαβάσει «βοθρία» και «εντυπώματα». Οπότε, σε ποιον απευθύνεται το μετάφρασμα, σε γιατρούς ή σε ταπεινούς άσχετους;
 
Edit: @Kat_A Κινούμενη παραλλαγή της αβατάρας σου εδώ :).

Ιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!! (φαντάσου τη Ζουμπουλία από το Παρά πέντε) Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!! Κατερίνα βέρι χάπι!!!
Πώς θα τη βάλω στο προφίλ μου την καινούρια κινούμενη αβατάρα μου, Χερ Ντοκτόρ;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!! (φαντάσου τη Ζουμπουλία από το Παρά πέντε) Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!! Κατερίνα βέρι χάπι!!!
Πώς θα τη βάλω στο προφίλ μου την καινούρια κινούμενη αβατάρα μου, Χερ Ντοκτόρ;
Αποθήκεψέ την στον υπολογιστή σου (ξέρεις, δεξιό κλικ επάνω της, Αποθήκευση εικόνας ως κλπ) και μετά ακολουθείς τη συνηθισμένη διαδικασία αλλαγής αβατάρας. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Οπότε, σε ποιον απευθύνεται το μετάφρασμα, σε γιατρούς ή σε ταπεινούς άσχετους;
Είναι σύμβαση και αφορά προϊόν που θεραπεύει αυτά τα εντυπώματα. Άρα, δε μου κάνει το βαθούλωμα και επίσης θέλω εξειδικευμένη ορολογία.
Έχω συνηθίσει που ό,τι ρωτάω είναι από συμβάσεις και γι' αυτό όλο ξεχνάω να το προσδιορίσω, με συγχωρείτε :eek:
 
Αποθήκεψέ την στον υπολογιστή σου (ξέρεις, δεξιό κλικ επάνω της, Αποθήκευση εικόνας ως κλπ) και μετά ακολουθείς τη συνηθισμένη διαδικασία αλλαγής αβατάρας. :)

Φέρτιχ, Χερ Ντοκτόρ! Φίλεν ντανκ!
 

Zazula

Administrator
Staff member

Εδώ ο άσχετος. Που σαν άσχετος, όταν θα διαβάσει κάτι τέτοιο, θα το καταλάβει όταν θα λέει «βαθουλώματα του δέρματος», και δεν θα το καταλάβει ή οπωσδήποτε θα κοντοσταθεί, παρά το πλούσιο λεξιλόγιό του, όταν θα διαβάσει «βοθρία» και «εντυπώματα».
Ναι, αλλά αλλού δεν είχες πρόβλημα με έκτυπα και πρόστυπα... :p
 
Top