σε παραπέμπει

nickel

Administrator
Staff member
«Το σκέτο "ακρίβεια" με παραπέμπει, σαν αναγνώστρια, στο καλάθι της νοικοκυράς...»
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά το αυτάκι μου έχει μεγάλο πρόβλημα με τις αναφορές του τύπου «η αναφορά τάδε με παραπέμπει στην αναφορά τάδε».

Μεταβατικό μεν, αλλά δεν στέλνει :) εσένα στη συγκεκριμένη περίπτωση.
...θα ήθελα να μάθω αν ενοχλεί κανέναν άλλο η συγκεκριμένη σύνταξη — στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Είναι διαφωτιστικά τα παραδείγματα του ΛΚΝ (παρόμοια και στο ΛΝΕΓ):

3. κάνω παραπομπή σε κάποιο κείμενο ή σε κάποιο σημείο κειμένου: Ο συγγραφέας παραπέμπει συχνά τον αναγνώστη σε αρχαία κείμενα. || Σε παραπέμπω στο κύριο άρθρο του κυριακάτικου φύλλου της εφημερίδας, σου υποδεικνύω να το διαβάσεις.
4. οδηγώ, κατευθύνω τη σκέψη, τη μνήμη κάποιου σε κτ., θυμίζω κτ., αναφέρομαι σε κτ. τρίτο με βάση κάποια στοιχεία ομοιότητας ή αναλογίας: H αναφορά του λύκου στο μυθιστόρημά του παραπέμπει αλληγορικά στο παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας. H τεχνοτροπία της ταινίας παραπέμπει άμεσα στο βωβό κινηματογράφο. O κυβερνητικός εκπρόσωπος παρέπεμψε τους δημοσιογράφους σε προηγούμενες δηλώσεις του πρωθυπουργού για το συγκεκριμένο θέμα.


Μεταβατικό το ρήμα, όπως λες, και μπορεί να έχουμε συνηθίσει να χρησιμοποιείται χωρίς αντικείμενο, σε γενικές αναφορές, αλλά, όταν πρέπει να εξειδικεύσεις, δεν βλέπω άλλον τρόπο από το να ακολουθήσεις τις άλλες χρήσεις του «παραπέμπω» και την ταυτόσημη του «θυμίζω». Δεν θα επικαλεστώ το τελευταίο παράδειγμα της 4ης σημασίας, δεν είναι ίδια περίπτωση.

Παραδείγματα στο ilsp, που δείχνουν ότι είναι καθιερωμένο:
Κατ' αρχήν δεν θεωρώ τον εαυτό μου συνθέτη — είναι ένας όρος που με παραπέμπει σε πιο μεγάλες φόρμες.
Το τραγούδι με παραπέμπει και σε μια ωραία εποχή που έφυγε.
Το τελετουργικό που έστησε ο Κώστας Τσόκλης στον Κρεωνίδη με παραπέμπει στον τίτλο της περίφημης εικόνας του Χριστού στο κέντρο των βασανιστών του, την Άκρα Ταπείνωση.


Από την άλλη, αντί για «(μου) θύμισε», δύσκολα θα πούμε «(με) παρέπεμψε».
 
Ναι, οκ, ωραία όλα αυτά και όλοι έχουμε δίκιο κλπ. Το "με" στη συγκεκριμένη περίπτωση ήθελε να τονίσει το υποκειμενικό: Εμένα παρέπεμψε, δεν παρέπεμψε γενικά, δεν παρέπεμψε τον κόσμο όλο. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να γενικεύσω και να περάσω την προσωπική μου άποψη κι εμπειρία για κάτι άλλο. Εξού.
 
Top