Muay Thai = Μουάι Τάι

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Muay Thai (Thai: มวยไทย, RTGS: Muai Thai, IPA: [muɛ̄j tʰɑ̄j], lit. Thai Boxing) is a form of hard martial art practiced in large parts of the world, including Thailand and other Southeast Asian countries. The art is similar to others in Southeast Asia such as: pradal serey in Cambodia, lethwei in Myanmar, tomoi in Malaysia and Lao boxing in Laos. Muay Thai has a long history in Thailand and is the country's national sport. Traditional Muay Thai practiced today varies significantly from the ancient art muay boran and uses kicks and punches in a ring with gloves similar to those used in Western boxing.

Μουάι Τάι δεν πρέπει να προφέρεται αυτό; Είναι ιδέα μου ή είναι κοτσάνα να το λέμε Μάι-Τάι, όπως το γνωστό κοκτέιλ; Εγώ μάλιστα το ήξερα σκέτο Τάι-Μποξ.
 
Last edited:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από ό,τι ξέρω, άλλο το Τάι Μποξ. Οι φαν των πολεμικών τεχνών συνήθως λένε Μουάι Τάι, πάντως, (έντιτ), αν και έχω ακούσει και Μάι Τάι.
Η διαφορά είναι ότι το Μουάι Τάι είναι ταϊλανδέζικο βρομόξυλο, με χτυπήματα με αγκώνες και γόνατα κυρίως, ενώ το Τάι Μποξ ταιριάζει περισσότερο σε αίθουσες γυμναστηρίων - δεν έχω ακούσει δηλαδή να υπάρχουν ειδικές σχολές ή διοργανώσεις αγώνων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε πρώτη ευκαιρία, μπορείς να αλλάξεις τον τίτλο σε Muay Thai = Μουάι Τάι :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τη σκέφτομαι εδώ και μέρες αυτήν την προσθήκη (μη με ρωτήσετε γιατί:)):
Το τάι μποξ στο οποίο αναφέρομαι πιο πάνω, είναι το Tae Box. Αυτό όμως στο οποίο αναφέρεται η Αλεξάνδρα ως Τάι Μποξ είναι το Thai box(ing), το οποίο ναι, είναι άλλη ονομασία για το Μάι Τάι, αν και όχι πολύ διαδεδομένη στην Ελλάδα, από ό,τι ξέρω.
 
Καλημέρα.
Από το 2002 που ασχολούμαι, οι δάσκαλοι (οι οποίοι έχουν κάνει το αγροτικό τους στην Ταϊλάνδη) το λένε "Μουάι Τάι".
Δύο Ταϊλανδούς ρώτησα στη Γερμανία, και το λένε καθαρά "Μάι Τάι".
Βέβαια, έχει επικρατήσει το πρώτο, είναι η αλήθεια.
 
Top