miroir convexe = κυρτός καθρέφτης

Καλημέρα :)

ο συγγραφέας περιγράφει το καθιστικό μιας κατοικίας του αμερικάνικου Νότου. Ανάμεσα στα στοιχεία της επίπλωσης, κι ένας "miroir convexe" που έχει από πάνω του έναν αετό με ανοιγμένες τις φτερούγες του.

http://images.google.gr/images?hl=e...esult_group&ct=title&resnum=4&ved=0CCUQsAQwAw

Συμφωνείτε με την απόδοση "κυρτός καθρέφτης" ή μήπως δεν ταιριάζει σε αυτό το σκηνικό;

Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited by a moderator:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα

Εμένα μου φαίνεται εντάξει, αν και θα μπορούσες να εξετάσεις ανάλογα με το ύφος του κειμένου σου το «καμπυλωτός καθρέφτης». Όσο να' ναι, «κυρτός» ακούγεται κάπως πιο «επιστημονικό» ή «επίσημο» (όπως οι κυρτοί καθρέφτες στις διασταυρώσεις).
 
θα μπορούσες να εξετάσεις ανάλογα με το ύφος του κειμένου σου το «καμπυλωτός καθρέφτης»
«Καμπυλωτός» όμως θα μπορούσε να είναι και ο κοίλος (concave). Το «κυρτός» μου φαίνεται μια χαρά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
«Καμπυλωτός» όμως θα μπορούσε να είναι και ο κοίλος (concave). Το «κυρτός» μου φαίνεται μια χαρά.

Σωστό, αλλά οι διακοσμητικοί καθρέφτες που κρέμονται στους τοίχους είναι συνήθως κυρτοί. :)
 
Εγώ πάλι, μόνον επίπεδους έχω δει, και κυρτούς μόνο στο δρόμο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ πάλι, μόνον επίπεδους έχω δει, και κυρτούς μόνο στο δρόμο.
Σωστό, και πάλι έχεις δίκιο, έπρεπε να είχα γράψει:
...αλλά οι καμπυλωτοί διακοσμητικοί καθρέφτες που κρέμονται στους τοίχους είναι συνήθως κυρτοί. :)
...όπως αυτός εδώ, π.χ.:
 
Δόκτωρ μου, το κατάλαβα! Γι αυτό και απάντησα με γκρίζα...
(εξακολουθώ να μην έχω δει διακοσμητικούς κυρτούς με τα ματάκια μου)
 
Κυρτό θα διάλεγα οπωσδήποτε.

Μάλιστα ο Αμερικανός Τζον Άσμπερι έχει γράψει μια συλλογή ποιημάτων με τίτλο Αυτοπροσωπογραφία σε Κυρτό Κάτοπτρο

Μήπως, λοιπόν, σου κάνει και το κάτοπτρο;
 
Εντάξει, κυρτός καθρέφτης λοιπόν. Σας ευχαριστώ θερμά.
 
Top