Hellenic

Σήμερα κάνοντας μια τσάρκα στην Wikipedia, πέτυχα το πρώτο μου Hellenic σε Αγγλικό κείμενο από φυσικό Άγγλο ομιλητή:

"Goethe's Faust complicates the simple Christian moral of the original legend. A hybrid between a play and an extended poem, Goethe's two-part "closet drama" is epic in scope. It gathers together references from Christian, medieval, Roman, eastern and Hellenic poetry, philosophy and literature; ending in a Faust who is saved, carried aloft to heaven, as Mephistopheles looks on."

O δε σύνδεσμος παραπέμπει στο Greek και στο Hellenism.
 
Το πρώτο; Μου κάνει εντύπωση. Εκτός κι αν αναφέρεσαι αποκλειστικά σε κείμενο που απευθύνεται στο ευρύ κοινό (σε κείμενα με θέμα την Ιστορία της αρχαιότητας νομίζω ότι μπορεί να βρεθεί κάμποσες φορές, π.χ. όπως στον τίτλο αυτού του βιβλίου: http://www.amazon.com/Oxford-Handbo...=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1258064226&sr=8-1).
 
Ναι, το πρώτο. Και μάλιστα σε έκφραση του στυλ "Hellenic poetry". Ο τίτλος του βιβλίου που παραθέτεις αφορά ιστορία και την Αρχαία Ελλάδα, οπότε εκεί δεν μου κάνει εντύπωση.
 

SBE

¥
Μήπως στο άρθρο της Βίκι εννοεί την αρχαιοελληνική ποίηση, αφού τη βάζει δίπλα δίπλα με τους Ρωμαίους;
 
Top