Ερώτηση για ανταλλαγή αρχείων μέσω Internet

Θέλω να φτιάξω έναν φάκελο/χώρο/λογαριασμό σε online δωρεάν υπηρεσία file hosting (τύπου 4shared, Rapidshare, Sendspace, Mediafire, Megaupload κλπ.) όχι για να ανεβάζω εγώ αρχεία, αλλά για να μπορεί να ανεβάζει ο καθένας. (Κάτι σαν ftp δηλαδή.) Ξέρω ότι γίνεται, δεν ξέρω όμως ποια από τις παραπάνω υπηρεσίες προσφέρει τέτοια δυνατότητα. Στο 4shared, πάντως, δεν φαίνεται να παίζει κάτι τέτοιο, εκτός αν μου ξέφυγε κάποια ρύθμιση.

Είναι ψιλοβιαστικό και δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο να το ψάξω μόνος μου...
 
Χρήσιμο το λινκ, ευχαριστώ.
Έφτιαξα δοκιμαστικά έναν λογαριασμό στο XtreemHost.com, αλλά δεν έβγαλα άκρη στη συνέχεια. Το κοίταξα βιαστικά βέβαια, αλλά ούτως ή άλλως ψάχνω μια απλή και εύκολη λύση, γι' αυτό μίλησα για απλό file hosting.
 
http://www.zoho.com/
zoho docs, zoho share
Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις χωρίς δημιουργία νέου λογαριασμού αν διαθέτεις λογαριασμό στο Google ή στο Yahoo!
 
Ευχαριστώ, φαίνεται ενδιαφέρον το zoho.com.
Θετικό το ότι δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις νέο λογαριασμό, αρνητικό (στη δική μου περίπτωση) το ότι κάθε αρχείο που ανεβαίνει είναι προσβάσιμο από τους πάντες. Κάπου είδα βέβαια να γίνεται διάκριση μεταξύ public files και private files, αλλά δεν πρόλαβα να το ψάξω περαιτέρω.
Το θέμα είναι ότι το δοκίμασα με μια φίλη, αλλά το upload δεν πέτυχε. Ενδεχομένως να έκανε εκείνη κάποιο λάθος, αλλά δεν το ξαναδοκιμάσαμε.

Στη συνέχεια, πίστεψα ότι βρήκα στο Mediafire αυτό ακριβώς που έψαχνα, αλλά στην πορεία φάνηκε ότι βιάστηκα να πανηγυρίσω... :(
 
Πες μας και τι μέγεθος (μόνα τους και συνολικά) θέλεις να έχουν τα αρχεία.
 
Για τη συγκεκριμένη δουλειά που το θέλω, μιλάμε για αρχεία κάτω από 100 KB το καθένα, με συνολικό όγκο όχι πάνω από 2-3 ΜΒ.

(Μελλοντικά, πιθανόν να με ενδιέφερε κάτι τέτοιο και για πολύ μεγαλύτερα αρχεία (>5-10 MB), ως εναλλακτική αντί της αποστολής με email.)
 
Αφού δε θέλεις να το κάνεις σε FTP, το ZoHo θα σε βολέψει μια χαρά για τέτοια μεγέθη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτι δεν θα έχω καταλάβει από όλα αυτά που είπατε. Γιατί όχι, ας πούμε, το 4shared; Να έχουν το κωδικό όσοι ανεβοκατεβάζουν αρχεία. Να μπορούν να στέλνουν μια διεύθυνση σε όποιον απλώς θα κατεβάσει κάτι.
 
Γιατί όχι, ας πούμε, το 4shared; Να έχουν το κωδικό όσοι ανεβοκατεβάζουν αρχεία.
Ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί καθόλου αυτή τη λύση... :eek:
Μιλ μερσί!
 
Κάτι δεν θα έχω καταλάβει από όλα αυτά που είπατε. Γιατί όχι, ας πούμε, το 4shared; Να έχουν το κωδικό όσοι ανεβοκατεβάζουν αρχεία. Να μπορούν να στέλνουν μια διεύθυνση σε όποιον απλώς θα κατεβάσει κάτι.

Πιο πρακτικό από την αποστολή διευθύνσεων: θα ορίσετε έναν ολόκληρο φάκελο ως κοινόχρηστο (δεξί κλικ στον φάκελο και επιλέγεις Share) ή θα φτιαχτεί ένας φάκελος για κάθε συμετέχοντα. Έπειτα, αρκεί ένα μέιλ που θα ειδοποιεί ότι ανέβηκε το τάδε αρχείο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα (και με πιο καθαρό μυαλό).

1. τον κωδικό. Για να είναι σαφές ότι δεν το θεωρώ ουδέτερο.
2. Για κάποιες στενές συνεργασίες, εξαιρετικά χρήσιμο είναι το Dropbox. Τα άτομα που έχουν γραφτεί στον ίδιο λογαριασμό βλέπουν τον χώρο του διαδικτυακού σέρβερ σαν κοινό σκληρό δίσκο. Το χρησιμοποιούμε εδώ και κάποιους μήνες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το DropBox από μια ματιά που έριξα, φαίνεται καλύτερο από τα άλλα.
 
Πιο πρακτικό από την αποστολή διευθύνσεων: θα ορίσετε έναν ολόκληρο φάκελο ως κοινόχρηστο (δεξί κλικ στον φάκελο και επιλέγεις Share) ή θα φτιαχτεί ένας φάκελος για κάθε συμετέχοντα. Έπειτα, αρκεί ένα μέιλ που θα ειδοποιεί ότι ανέβηκε το τάδε αρχείο.
Μα αυτό ακριβώς ήθελα να κάνω αρχικά στο 4shared, αλλά δεν βρήκα σχετική επιλογή στα Settings και πίστεψα ότι δεν γίνεται! :eek: (Με εκφράζει πολύ αυτό το smiley σήμερα...)
Όντως είναι πιο πρακτικό από το μοίρασμα του κωδικού: ούτε χρειάζεται να κάνουν login οι χρήστες, ούτε μπορούν να μετονομάζουν και να διαγράφουν αρχεία.

2. Για κάποιες στενές συνεργασίες, εξαιρετικά χρήσιμο είναι το Dropbox. Τα άτομα που έχουν γραφτεί στον ίδιο λογαριασμό βλέπουν τον χώρο του διαδικτυακού σέρβερ σαν κοινό σκληρό δίσκο. Το χρησιμοποιούμε εδώ και κάποιους μήνες.
Δείχνει πολλά υποσχόμενο το Dropbox, και το σημειώνω για το μέλλον. Αν μπορεί μάλιστα να χειριστεί αρχεία μεγέθους πολλών δεκάδων ΜΒ, ακόμη καλύτερα.

Σαε ευχαριστώ όλους (και όλη :)) για τις ιδέες!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια ερώτηση να απευθύνω για το Dropbox στον Nickel που το χρησιμοποιεί ήδη: τι είδους αρχεία διακινείτε μέσω αυτού; Με τι ταχύτητες ανεβοκατεβαίνουν; Γιατί εγώ χτες το εγκατέστησα και επιχείρησα να το χρησιμοποιήσω για να αποθηκεύσω μερικές φωτογραφίες. Έκανε γύρω στη μισή ώρα για να ανεβάσει 16 φωτογραφίες. Όταν έδωσα το λινκ σε κάποιον για να τις δει, μου είπε ότι ήταν απαράδεκτα αργό το κατέβασμά τους.
 

lexx

Administrator
Το Dropbox είναι το βασικό file sharing αρχείο μεταξύ των συνεργατών μου και των πελατών μου. Οι ταχύτητες που πιάνει είναι οι μέγιστες δυνατές.

Η λειτουργία του είναι

My folder tree(my pc) -> dropbox server sync -> Recipients folder tree (his pc)

Μπορείς να μοιραστείς με συγκεκριμένα άτομα ένα folder ή και να κάνει κάτι share σε public folder με url. Επίσης κρατάει version των αρχείων για ένα διάστημα.

@Alexandra
Περίεργο αυτό με την ταχύτητα, δεν μου έχει τύχει. Ίσως να ήταν της στιγμής ή να έφταιγε κάτι άλλο.

Limitations:
2gb per user free
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εντάξει, αν αποθηκεύεις documents, ας πούμε ότι είναι κάτι σαν το Dropbox. Αλλά όταν αποθηκεύεις βίντεο, δεν μπορείς να τα έχεις ακαριαία. Κάθε φορά που θα θέλεις να ανοίξεις ένα βίντεο, θα πρέπει να περιμένεις να κατεβεί, σωστά;
 
Top