papier écolier

Καλημέρα!

Το (λογοτεχνικό) κείμενό μου αναφέρεται στο "papier écolier" (= sorte de papier qui sert aux écoliers) σε σύγκριση με το λεγόμενο foolscap χαρτί (χαρτί αλληλογραφίας ή χαρτί μεσαίου μεγέθους, σύμφωνα με τα λεξικά, http://en.wikipedia.org/wiki/Foolscap_folio). Ειδικότερα, αναφέρει ότι το foolscap είναι λίγο μεγαλύτερο από το λεγόμενο papier écolier.

Στο παρακάτω λεξικό, το papier écolier εμφανίζεται συνώνυμο του foolscap.

http://books.google.gr/books?id=KYC...resnum=9&ved=0CCsQ6AEwCA#v=onepage&q=&f=false

Ο Ηπίτης γράφει: "είδος χάρτου κατώτερης ποιότητας".

Μήπως πρόκειται για το κοινό "χαρτί γραφής";

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ.: Ενδιαφέρον έχει και αυτό το site:
http://www.convertworld.com/el/paper-size/Foolscap+(folio).html
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα!

Από εδώ και από εδώ φαίνεται ότι είναι χαρακτηριστικά γαλλικό χαρτί, αρκετά μεγάλο (31x40) για να είναι απλό «χαρτί γραφής». Είναι λίγο μικρότερο από A3 και μου θυμίζει το χαρτί των «μπλοκ ιχνογραφίας» που είχαμε παλιά στο σχολείο (αλλά και να με κρεμάσεις, δεν θυμάμαι τις διαστάσεις τους).

Επίσης, μήπως θυμάται κανείς τις διαστάσεις της «διπλής κόλλας αναφοράς»; Θα μπορούσαν να ταιριάζουν αρκετά καλά.
 
Εμένα η δική μου αναζήτηση μου δίνει απλά ότι είναι χαρτί γραμμωτό (με ρίγες).
 

nickel

Administrator
Staff member
Περίεργη υπόθεση. Πολλές σελίδες (τα λεξικά κυρίως) το βλέπουν σαν μέγεθος, και στις εικόνες το βλέπεις σαν γραμμωτό. Πιο σκόπιμο βλέπω να είναι το γραμμωτό, αλλιώς «σχολικό χαρτί», να κουβαλάει την ίδια αοριστία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως οι κόλλες αναφοράς, που δίπλωναν στη μέση από (σχηματικά το λέω) Α3 σε Α4, ήταν γραμμωτές, καρέ ή κατριγέ, οπότε αν το κείμενο ευνοεί (κάποιος κάνει π.χ. μια αίτηση στις αρχές επί «σχολικού χάρτου»), ίσως κάνουν. Αλλιώς βέβαια, ζήτω της άγιας γενικότητας...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τα χαρτιά, τετράδια κλπ ανάλογα με τον τύπο του ριγώματος χωρίζονται σε:
ριγέ = ruled
λευκό = plain
ΜΦ (μισό φύλλο) = half-ruled
καρέ = 0.5 grid
μεγάλο καρέ = 0.8 grid
διπλοχάρακα = 2-line
τετραχάρακα = 4-line
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δίκιο έχεις. Το καντριγιέ πρέπει να είναι το grid.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν grid είναι το μιλιμετρέ, τότε το 0.5 grid (δηλ. μισή πλευρά, παναπεί εν τέταρτο του τετραγώνου) μπορεί να είναι το καρέ; Νομίζω δεν υπάρχει μικρότερο τετραγωνάκι από το μιλιμετρέ, όχι;
 

SBE

¥
Το μιλιμετρέ, το λογαριθμικό κλπ δεν έχουν μόνο τετραγωνάκια, εχουν σημειωμένα και τα μεγαλύτερα τετράγωνα με χοντρές γραμμές.
Το καντριγιέ της αριθμητικής έιναι χαρτί με οριζόντιες και κάθετες γραμμες, κατανεμημένες ομοιόμορφα χωρίς να ξεχωρίζει καμία. Είναι υποκατηγορία του προηγούμενου, αλλά όχι για ειδικευμένη χρηση
Το χρησιμοποιούμε για γραψιμο, όχι για σχέδιο. Βλ. εδώ για περισσοτερα
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από όσο καταλαβαίνω και από τις αναφορές της SBE, η αγγλοαμερικανική χρήση διαφέρει από τη δική μας.

Στον τυπωμένο κατάλογο του Πλαισίου λέει καρέ το χαρτί με τα μεγάλα τετράγωνα, χωρίς εσωτερικά τετραγωνάκια. Εγώ ξέρω επίσης ως κατριγέ το χαρτί με τα ορθογώνια, που είναι χρήσιμα π.χ. για λογιστικές εγγραφές. Το μιλιμετρέ είναι αυτό με το χρωματιστό φόντο (κοκκινωπό ή πρασινωπό).

Τέλος, pdf για να τυπώσετε κάθε λογής χαρτιά μόνοι σας, θα βρείτε εδώ.
 

SBE

¥
Mάλλον εγω μπέρδευψα το καρέ (αγγλιστί quad ή square ruled) με το καντριγέ= οποιοδήποτε με τετραγωνάκια
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Το μιλιμετρέ είναι αυτό με το χρωματιστό φόντο (κοκκινωπό ή πρασινωπό).

Τέλος, pdf για να τυπώσετε κάθε λογής χαρτιά μόνοι σας, θα βρείτε εδώ.

Ευχαριστώ πολύ, Δρ7χ, γι' αυτό το λινκ, γλίτωσα το ψάξιμο! :cool:
Μπόλικα καλούδια· και θα μου χρησιμέψουν κάμποσα απ' αυτά! Γιατί, αφού έβγαλα τα μάτια μου με το μιλιμετρέ όλο το ΣΚ, θα με βολέψει πολύ και το perspective για τη συνέχεια. Και τα music notation και guitar/bass fretboard will surely come in handy.
Και celtic knotwork για τον ελεύθερο χρόνο μας (πούντος; ), μέχρι και ειδικό χαρτί για storyboard έχει! Άλλος για ταινία; :p

Όσο για τη συγκεκριμένη χρήση, όπως λέει η fofoka, o Δρ7χ και ο/η ndsv (συγγνώμη για την αμφιβολία, αλλά δεν έχεις φυλοσύμβολο :)):
Κόλλα (ριγέ) χαρτί, κόλλα αναφοράς, χαρτί τετραδίου;

Γενικά, όλη αυτή η συζήτηση με πήγε πολλά χρόνια πίσω, στην πολύ πριν το πισί εποχή. Και θυμήθηκα πολλά: τα ριγωτά από τη μέση και κάτω τετράδια, που κάτω γράφαμε και πάνω ζωγραφίζαμε ή κολλούσαμε αυτοκόλλητα αργότερα, τους χάρτες στο μάθημα της γεωγραφίας που χρωματίζαμε με ξύσμα από μολύβια και μπαμπάκι, τα αιφνιδιαστικά διαγωνίσματα που μας έβαζε ένας μαθηματικός-κοράκι στο σχολείο, μπαίνοντας στην τάξη και λέγοντας τη φράση που έτρεμαν όλοι: Βγάλτε μια κόλλα χαρτί...
 

nickel

Administrator
Staff member
Είπα και παραπάνω ότι δεν θα βρούμε εύκολα απάντηση στο γρίφο, γιατί τα λεξικά μιλάνε για τη γενική χρήση του όρου (χαρτί που χρησιμοποιούν οι μαθητές) ή την ειδική σε σχέση με μέγεθος (ισχύει, όμως, αυτή η σημασία;) και διάφοροι περιγράφουν έτσι κάποια χαρτιά που με τις γραμμούλες τους δίνουν κάποια βοήθεια στο μαθητή. Μια και κάνατε τον κόπο, πάντως, λέω να αξιοποιήσουμε κάπως τα συμπεράσματα για ένα (αγγλικό) γλωσσάρι του χαρτιού.
 

daeman

Administrator
Staff member
Για το γλωσσάρι, εννοείται.
Για τον όρο στη συγκεκριμένη χρήση, πιστεύω κι εγώ ότι δεν πρέπει να σταθούμε στο μέγεθος, αλλά στη χρησιμότητά του. Αλλά γι' αυτό μάλλον η fofoka θα πρέπει ν' αποφασίσει αν ταιριάζει, που έχει το πλήρες κείμενο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να ξεκινήσει το γλωσσάρι λοιπόν, επίσκεψη στον ιστότοπο της χαρτοβιομηχανίας SΚAG (Σκαγιάς ΑΒΕΕ, τετράδια SUPER κλπ) (έκοψα ένα ρ από το καρρέ):

...Μπλοκ Γραφής Overlap, Α4 50 και 80 φύλλων, χαρτί γραφής 60gr και σκληρό πάτο σε 4 διαφορετικά ριγώματα: καρέ, ριγέ, κατριγέ και λευκό... και ...Μπλοκ Μιλιμετρέ Overlap, Α4 μέγεθος, 50 φύλλων, χαρτί γραφής 70gr, και ρίγωμα μιλιμετρέ.

Επομένως (με ρίγωμα=ruling σύμφωνα με τη Magenta) και με την ελαφρώς καταχρηστική συμπερίληψη του λευκού:

Ριγώματα|Rulings
Καρέ|Square
Κατριγέ|Long Square
Λευκό|Plain
Μιλιμετρέ|Milimetre
Ριγέ|Ruled
 
Top