metafrasi banner

exhibit = έκθεμα | πειστήριο | προσαγόμενο έγγραφο | (εδώ) παράρτημα

Από συμφωνητικό για παροχή άδειας χρήσης λογισμικού μεταξύ δυο εταιρειών (η μια το πουλάει και η άλλη το αγοράζει):

ΧΧΧ is the developer and owner of the computer software product described in Exhibit A ("Licensed Software").

Στο τέλος του συμφωνητικού υπάρχει το Exhibit A που αναφέρεται στα Licensed Software (ονομάζει τα πακέτα προγραμμάτων), Enterprise location, License fee κλπ.

Αυτό το λέμε Παράρτημα ή κάπως αλλιώς (που δεν ξέρω πώς);
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ Παράρτημα θα το έλεγα, και μου κάνει εντύπωση η χρήση της λέξης exhibit που συνήθως χρησιμοποιείται με την έννοια πειστήριο, τεκμήριο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και για να ξέρετε ότι δεν θα μπαίνω να λέω +1, συμφωνώ, nod nod nod ή οτιδήποτε άλλο, αν δεν έχω να προσθέσω κάτι, έστω και αποδομητικό, αλλά θα αλλάζω τίτλους στα νήματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορούν να ξαναλλάξουν από εύστοχες προσθήκες άλλων χρηστών.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και για να ξέρετε ότι δεν θα μπαίνω να λέω +1, συμφωνώ, nod nod nod ή οτιδήποτε άλλο, αν δεν έχω να προσθέσω κάτι, έστω και αποδομητικό, αλλά θα αλλάζω τίτλους στα νήματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορούν να ξαναλλάξουν από εύστοχες προσθήκες άλλων χρηστών.
Για το «εύστοχες» δεν ξέρω, αλλά ιδού η ιεράρχηση των προσαρτημάτων ενός εγγράφου, σύμφωνα με τον Κανονισμό Στρατιωτικής Αλλληλογραφίας:

Έγγραφο (στο τέλος περιλαμβάνει λίστα Παραρτημάτων με τους τίτλους τους, καθώς και κατάλογο των Συνημμένων)
Παράρτημα "Α", "Β" κλπ (στο τέλος περιλαμβάνει λίστα Προσθηκών με τους τίτλους τους)
Προσθήκη "1", "2" κλπ στο Παράρτημα "χ" (στο τέλος περιλαμβάνει λίστα Προσαρτημένων με τους τίτλους τους)
Προσαρτημένο "α", "β" κλπ στην Προσθήκη "n" του Παραρτήματος "χ"
Συνημμένο (η διαφορά ενός Συνημμένου από ένα Παράρτημα είναι ότι το πρώτο μπορεί να κυκλοφορήσει μόνο του, είναι δηλαδή αυθύπαρκτο και αυτοτελές, ενώ το δεύτερο δεν νοείται εκτός του εγγράφου τού οποίου αποτελεί αναπόσπαστο μέρος)
Πάντως ο ΚΣΑ συμβουλεύει να αποφεύγεται η εξάντληση των προβλέψεών του για προσαρτήματα στα έγγραφα (δηλαδή το να φτάνουμε μέχρι το επίπεδο του Προσαρτημένου).
 
Top