Λεξικά ψυχολογίας και παιδαγωγικής

Ένας φίλος ξεκίνησε μεταπτυχιακό, στα πλαίσια του οποίου θα χρειαστεί να μεταφράσει από τα αγγλικά διάφορα κείμενα. Θέλει λοιπόν να αγοράσει κάποιο λεξικό με όρους ψυχολογίας και παιδαγωγικής. Έχετε να προτείνετε κάποιο ή κάποια; (Με μια πρόχειρη έρευνα δεν βρήκα σχετικό νήμα.)
Ευχαριστώ :)
 
Ναι, το έχω υπόψη μου το τετράγλωσσο λεξικό της ψυχανάλυσης. Υποθέτω όμως ότι ο φίλος μου θα ήθελε κάτι με λιγότερο βάθος και μεγαλύτερο εύρος για τη συγκεκριμένη χρήση.
 

nicole

New member
Η εργασία μου για το μεταπτυχιακό είχε ως θέμα τα ψυχολογικά προβλήματα των εφήβων, άλλα ελαφριά (λύπη, στεναχώρια, απόρριψη) και άλλα που άγγιζαν το ψυχιατρικό βαθμό (σχιζοφρένεια, σκαριφησμός, διπλή προσωπικότητα). Με βοήθησε αρκετά το
"Λεξικό της Ψυχολογίας
Εγκυκλοπαιδικό με τετράγλωσση ορολογία" του Νίκου Γ. Παπαδόπουλου από τη Σύγχρονη Εκδοτική. Οι όροι είναι στα ελληνικά, με ετυμολογία, εξήγηση και ανάλυση και τους μεταφράζει στα αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά.

Ελπίζω να βοήθησα.
 
Εδώ είναι η ιστοσελίδα της σχολής μας με τα εξειδικευμένα λεξικά που έχουμε στη βιβλιοθήκη. Στην κατηγορία Κοινωνικές & Ανθρωπιστικές Επιστήμες υπάρχουν οι τίτλοι όσων λεξικών ψυχολογίας κυκλοφορούν στην αγορά. Ίσως το ΛΕΞΙΚΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ των Αναστασίας Χουντουμάδη & Λένας Πατεράκη (εκδ. Τόπος, Αθήνα, 2008) να είναι αυτό που χρειάζεται ο φίλος σου.
 
Ύστερα από μικρή έρευνα και με τη βοήθεια των παραπάνω (ευχαριστώ!), ιδού μια λίστα με όσα λεξικά ψυχολογίας βρήκα από δω κι από κει:

  • Λεξικό της ψυχολογίας, Νίκος Γ. Παπαδόπουλος (Σύγχρονη Εκδοτική, 2005)
  • Λεξικό ψυχολογίας, Αναστασία Χουντουμάδη & Λένα Πατεράκη (Τόπος, 2008)
  • Τετράγλωσσο λεξικό της ψυχανάλυσης, Λευτέρης Αναγνώστου & Γιώργος Βαμβαλής (Επίκουρος, 2004)
  • Αγγλοελληνικό λεξικό παιδαγωγικών και ψυχολογικών όρων, Παναγιώτης Ν. Γεωργούσης (Δελφοί, 2005)
  • Ερµηνευτικό ελληνοαγγλικό-αγγλοελληνικό λεξικό ψυχιατρικών όρων, Νίκος Μάνου (1987)
  • Σύντομο ερμηνευτικό λεξικό ψυχολογικών όρων, Αναστασία Χουντουμάδη (Δωδώνη, 1997)
  • Λεξικό όρων συμβουλευτικής προσανατολισμού και επαγγελματικής ψυχολογίας, Ευστ. Δημητρόπουλος, Βασ. Βρετάκου & Αθαν. Ράπτη (Γρηγόρης, 1998)

Υπάρχει επίσης το Λεξικό επιστημών του ανθρώπου, Θανάσης Βασιλείου (Gutenberg, 1992), το οποίο περιέχει, μεταξύ άλλων, και όρους ψυχολογίας.
Τέλος, υπάρχει και το Αγγλοελληνικό και ελληνοαγγλικό λεξικό όρων κοινωνικών επιστημών και αρκτικόλεξων, Π. Α. Σταθόπουλος (Καρδαμίτσας, 1992), αλλά δεν γνωρίζω σε ποιο βαθμό περιλαμβάνει όρους ψυχολογίας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ανεβάζω το αγγλοελληνικό γλωσσάρι ψυχολογίας (ΕλΨΕ, 2003), το οποίο υπάρχει και εδώ.
 

Attachments

  • Λεξικό ψυχολογία&#962.pdf
    431.6 KB · Views: 502
Top