Doing business with agencies from the USA

Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι σε επαφή με ένα γραφείο από τις ΗΠΑ με σκοπό να αρχίσουμε συνεργασία.
Μου έχουν στείλει ένα έντυπο για να συμπληρώσω και να υπογράψω, φαίνεται ότι πρόκειται για κάποια υπεύθυνη δήλωση για φορολογική χρήση, από το Υπουργείο Οικονομικών των ΗΠΑ, με κωδικό W-8BEN και τίτλο Certificate of Foreign Status of Beneficial Owner for United States Tax Withholding.

Σε κάποιο σημείο λέει:
9. Claim of Tax Treaty Benefits (if applicable)
I certify that (check all that apply):
a) The beneficial owner is a resident of ............... (προφανώς Greece) within the meaning of the income tax treaty between the United States and that country.

10. Special rates and conditions (if applicable—see instructions): The beneficial owner is claiming the provisions of Article ............ of the
treaty identified on line 9a above to claim a ............% rate of withholding on (specify type of income): ...........................................
Explain the reasons the beneficial owner meets the terms of the treaty article:............................................................................... ... ...

Έχετε υπόψη σας το έντυπο αυτό; Μήπως γνωρίζετε πώς συμπληρώνονται τα παραπάνω κενά; Πρόκειται ασφαλώς να ρωτήσω λογιστή, αλλά έχω την υποψία ότι κάποιος με σχετική εμπειρία γνωρίζει καλύτερα από τους λογιστές...

Ευχαριστώ πολύ!
 

Attachments

  • W-8-1.pdf
    91 KB · Views: 232

daeman

Administrator
Staff member
Όπως τα λέει ο Ζαζ συμπλήρωσα κι εγώ κάποτε το έντυπο αυτό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν το βρίσκω τώρα και θα το επιβεβαιώσω αργότερα, αλλά νομίζω ότι στο 3 πρέπει να συμπληρώσεις non US resident.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την ταχύτητα!

Σίγουρα το 10 μένει κενό; Γιατί το check all that apply ισχύει για τα επιμέρους στοιχεία του 9, όχι του 10.

Συγγνώμη αν γίνομαι σπαστικιά... αλλά δεν θέλω να κάνω το έντυπο αυτό μπαλάκι με τον πελάτη (είναι και καινούργιος, θέλω να κάνω καλή εντύπωση :eek: ...)
 
Οκ, σας ευχαριστώ όλους!

@ Palavra: Δεν έχει επιλογή non-US resident, επειδή το έντυπο αυτό είναι για τους non-US residents. Για τους κατοίκους ΗΠΑ υπάρχει άλλο έντυπο, το W-9.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στο 3 τσεκάρεις την ιδιότητά σου (Individual). To 6 κενό, στο 7 το ΑΦΜ σου (με το EL μπροστά). Τα 10 και 11 μένουν κενά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σβήστε με, αν θέλετε. Πρόσφατα συμπληρώθηκε το έντυπο από πάροχο Ελλάδας προς πελάτη στις ΗΠΑ, ωστόσο δε βρίσκω τώρα τις οδηγίες και καλύτερα να μην υπάρχει και η παρατήρησή μου για να μπερδεύει το νήμα.
Σας μερσώ ανεπιστρεπτί.
 
Πολλά-πολλά ευχαριστώ! Όταν βρεθείς στο νησί, μαγειρεύω παστιτσάδα ;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πολλά-πολλά ευχαριστώ! Όταν βρεθείς στο νησί, μαγειρεύω παστιτσάδα ;)
Αυτό σε ποιον απευθύνεται; Διότι έχουμε και κάποιες γαστριμαργικές αδυναμίες... :D
 
Αυτό σε ποιον απευθύνεται; Διότι έχουμε και κάποιες γαστριμαργικές αδυναμίες... :D

Έλα εσύ και άσ' τες πάνω μου τις αδυναμίες του ουρανίσκου :D
 
Top