Διαφήμιση της Cosmote

Η τελευταία διαφήμιση της εταιρείας συνοδεύεται από το τραγούδι των Ten Years After με τους αρχικούς στίχους
Everywhere is freaks and hairies
Dykes and fairies, tell me where is sanity.
Γροθιά στην πολιτική ορθότητα ή απλώς χαρήκανε τη μουσικούλα, είδαν και τον αλτρουιστικό τίτλο I'd like to change the world του τραγουδιού και το βάλανε;
 

SBE

¥
Δυστυχώς το δευτερο. αλλά μιa και το
(άκουσαν το μισό όμως: but I don't know what to do, so I leave it up to you!)
Και φυσικά είναι της εποχής που ήξεραν στα συγκροτήματα να παίζουν κιθάρα...
 
Ηή απλώς χαρήκανε τη μουσικούλα, είδαν και τον αλτρουιστικό τίτλο I'd like to change the world του τραγουδιού και το βάλανε;

Μάλλον το δεύτερο.
 

elefteria

New member
Νομίζω ότι είναι επιεικώς βεβήλωση τραγούδια που συνδέθηκαν τόσο έντονα με ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής να χρησιμοποιούνται με τέτοιο τρόπο....
 

SBE

¥
Αφού οι δημιουργοί τους που εχουν τα δικαιωματα επιτρέπουν τέτοια χρηση...
Παρόμοια συζήτηση θυμάμαι με αφορμή διαφήμιση και τη μουσική της (που ήταν έξω από το πνέυμα κλπκλπ), εδώ:

 

Zazula

Administrator
Staff member
Εξαρτάται και από το τι σημαίνει ένα τραγούδι για τον καθένα προσωπικά. Παλιά μια διαφήμιση μαγιονέζας είχε για μουσική υπόκρουση το Caruso (Te voglio bene assaie; ma tanto, tanto bene sai). Μια γνωστή μου ωρυόταν «ιεροσυλία, ιεροσυλία!» κάθε φορά που έπαιζε η εν λόγω διαφήμιση. Εμένα, από την άλλη, δεν με ένοιαζε.
 
Εξαρτάται και από το τι σημαίνει ένα τραγούδι για τον καθένα προσωπικά. Παλιά μια διαφήμιση μαγιονέζας είχε για μουσική υπόκρουση το Caruso (Te voglio bene assaie; ma tanto, tanto bene sai). Μια γνωστή μου ωρυόταν «ιεροσυλία, ιεροσυλία!» κάθε φορά που έπαιζε η εν λόγω διαφήμιση. Εμένα, από την άλλη, δεν με ένοιαζε.
Αντικειμενικά, στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχουν ιδεολογικές προεκτάσεις και υποδηλώσεις, άρα καμία ιεροσυλία. Για μένα μάλιστα που έχω φετίχ με τη μαγιονέζα, το Caruso έδενε ταμάμ με το προϊόν. :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ελπίζω να μην αρχίσετε την γκρίνια τώρα και με το Κοπακαμπάνα! :D
 
Χτες βράδυ έψαχνα να βρω ποιο κανάλι δείχνει διαφημίσεις για να τη δω! Κόντεψα να κατουρηθώ στο γέλιο.

(Για να δούμε, πόσες φορές θα διαβάσουμε από δω και στο εξής τη φράση "την είδα, ρε παιδιά, και δεν έλεγε τίποτα")
 

SBE

¥
Εμένα με λαχτάρησε ο τύπος από το πουθενά στην αρχη, μετά ήτνα σκέτη ψυχαγωγία.
 

crystal

Moderator
Καταπληκτική! Όχι, πείτε μου, η διαφήμιση δεν είναι κι αυτή μια μορφή τέχνης;
 
Εμένα με λαχτάρησε ο τύπος από το πουθενά στην αρχη, μετά ήτνα σκέτη ψυχαγωγία.

Μια δόση από θρίλερ είναι πάντα απαραίτητη.

[Εκτός του ότι έχω υπάρξει και τηλεφωνητής υπηρεσίας ("τελέφωνας": ο τύπος με τα ακουστικά), τις πρώτες μέρες μου στη μονάδα είχα δει με τα ίδια μου τα μάτια τον μάγειρα να απευθύνει την εξής έκκληση στη μάνα του από το τηλέφωνο του ΚΨΜ: "Μάνα! Πώς γένοντι τα γεμ'στά, μάνα;!]
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ (ανεξαρτήτως εταιρείας) ότι μπορεί να δείχνει το κινητό τέσσερις-πέντε μπάρες στην ισχύ τού σήματος, αλλά η όποια προσπάθεια για συνδιάλεξη χαρακτηρίζεται από τη συνέχεια και ομαλότητα του λόγου που έχει επιληπτικός ασθενής με Πάρκινσον που έπαθε λόξιγκα... :( Άρα μάλλον για σήμα-κομπίνα ή σήμα-καμπανέλια θα 'πρεπε να μιλάμε. :mad:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η ακριβολογία αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο για μια επιτυχημένη ληστεία:
 
Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ (ανεξαρτήτως εταιρείας) ότι μπορεί να δείχνει το κινητό τέσσερις-πέντε μπάρες στην ισχύ τού σήματος, αλλά η όποια προσπάθεια για συνδιάλεξη χαρακτηρίζεται από τη συνέχεια και ομαλότητα του λόγου που έχει επιληπτικός ασθενής με Πάρκινσον που έπαθε λόξιγκα... :( Άρα μάλλον για σήμα-κομπίνα ή σήμα-καμπανέλια θα 'πρεπε να μιλάμε. :mad:

Ναι, γιατί το κινητό δείχνει το δικό του σήμα από την κεραία (reception) και όχι το σήμα εκπομπής. Και φυσικά εξαρτάται κι από την άλλη πλευρά της σύνδεσης -αυτόν που μιλάς. Ακόμα κι αν το σήμα είναι πράγματι καμπάνα, παίζει ρόλο και η κίνηση δικτύου στα πέριξ της κεραίας.
 
Ναι ρε Ζαζ!!! Ρισπεκτ! Την είδα μόλις πριν πέντε λεπτά και έτρεξα να ποστάρω αλλά με πρόλαβες. Ο Πίου το μαύρο πιστόλι!! Που σκάει στα αποδυτήρια και πάει να καθαρίσει τα τζάμια! Χαχαχαχα! Και έγινε και στίκερ της Πανίνι! :lol: :lol: :lol: Σβήνω λέμεεε!
 
Top