metafrasi banner

carpooling = συνεπιβατισμός

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Απ' ό,τι βλέπω, χρησιμοποιείται γενικά αμετάφραστο, και ακολουθούν εξηγήσεις για το τι είναι. Δυστυχώς το www.carpooling.gr είναι αυτή τη στιγμή σε φάση συντήρησης. Αν μας δώσεις όλη την πρόταση;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ θα βρεις διάφορες προτάσεις. Οι δικές μου ήταν: μοίρασμα των διαδρομών, αλληλοεξυπηρέτηση στο πηγαινέλα.

(Τώρα βλέπω ότι είχα φτιάξει και σλόγκαν: Ένα για όλους και όλοι σε ένα.)
 
Αν πω: μοιράζομαι τα έξοδα ως συνεπιβάτης;

Πώς σας ακούγεται αυτό;

Μμμ...τώρα που το σκέφτομαι θα πει ο άλλος "ποια έξοδα";
 
Το πρόβλημά μου είναι ότι κάπου πρέπει να κολλήσω και το "passenger" για να διαχωριστεί από τον οδηγό. Ότι δηλαδή αυτός είναι η παρέα όχι αυτός που έχει το αυτοκίνητο.

Τι λέτε;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μία επισήμανση ότι το carsharing έχει αποδοθεί ως "κοινή χρήση αυτοκινήτων" και είναι ελαφρά διαφορετικό. (Όσοι συμμετέχουν στο πρόγραμμα έχουν πρόσβαση σε αυτοκίνητα σταθμευμένα σε διάφορα σημεία της πόλης, και χρεώνονται ανάλογα με το χρόνο και την απόσταση που διανύουν.) Επίσης, το ridesharing μπορεί να αναφέρεται λ.χ. σε μοίρασμα της διαδρομής με το ίδιο ταξί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν πω: μοιράζομαι τα έξοδα ως συνεπιβάτης;
Στη Wikipedia βλέπεις ότι παίρνει πολλές μορφές η αλληλοεξυπηρέτηση αυτή. Στην Ελλάδα το συνηθέστερο είναι να πηγαίνουν μια με το αυτοκίνητο του ενός και μια με το αυτοκίνητο του άλλου. Στο σχολείο να πηγαίνει τα παιδιά μια η μία μητέρα και μια η άλλη. Μπορεί να έχει και τη μορφή: ο ένας βάζει το αυτοκίνητο, ο άλλος τη βενζίνη. Ο Ηλιόπουλος... (όχι, αυτός δεν πρόλαβε το καρπούλινγκ).

Αν δεν ξέρεις για τι πρόκειται ακριβώς (φαντάζομαι ότι υποθέτεις ότι κάτι βάζει ο επιβάτης από την τσέπη του): «με πηγαίνουν και με φέρνουν κάτι φίλοι». :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Και αν το κείμενο είναι σοβαρό (π.χ. πρόταση σε ερωτηματολόγιο):

(Για τα ταξίδια προς και από την εργασία μου)
Εξυπηρετούμαι ως επιβάτης σε αυτοκίνητο τρίτων
 
Δηλαδή μου κάνουν τον ταξιτζή γιατί εγώ ποτέ δεν παίρνω αμάξι, παρόλο που έχω!!! :p



Μια χαρά μου φαίνεται η εναλλακτική του σοβαρού κειμένου!!!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όπως είπε κι ο Νίκος, το συγκείμενο έχει μεγάλη σημασία - λ.χ. η πρόταση "I'm carpooling as a passenger" μπορεί να είναι απάντηση στο γιατί δεν μπορώ να εξυπηρετήσω εγώ κάποιον παίρνοντάς τον μαζί μου στο κέντρο της πόλης: διότι πηγαίνω στη δουλειά ως επιβάτης σε αυτοκίνητο άλλου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δηλαδή μου κάνουν τον ταξιτζή...

Ακριβώς! Μόνο που δεν πληρώνονται, σου βάζουν τη μουσική που θέλεις και δεν καπνίζουν και στη μούρη σου.
 
Ακριβώς! Μόνο που δεν πληρώνονται, σου βάζουν τη μουσική που θέλεις και δεν καπνίζουν και στη μούρη σου.

Α, σούπερ! Αν ξέρεις κανέναν που να προσφέρει όλες αυτές τις υπηρεσίες, πες μου γιατί ενδιαφέρομαι!!! :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Με την ευκαιρία, να και ο ιστότοπος με την προσπάθεια για μια οργανωμένη πρωτοβουλία αλληλοεξυπηρέτησης στις μετακινήσεις.

http://www.enalax.com/

Όπως λένε:
Η εναλλάξ χρήση του ΙΧ στην καθημερινή μετακίνηση και η αλληλομεταφορά μεταξύ των μελών μας είναι πλέον και εύκολη και ασφαλής.

(Η ονομασία του ιστότοπου με ένα -l- δεν ήταν δική τους επιλογή, αν απορήσετε.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Είσαι ζάζουλος.

Και κάποιος πρέπει να διορθώσει το αγγλικό carpolling στην ελληνική Wikipedia γιατί δεν θα το βρει άνθρωπος εκτός αν αρχίσουν να ψηφίζουν τα αυτοκίνητα.

Άκυρο. Το διόρθωσα. Αρκεί να μην αρχίσω καινούργιο κοσκινάκι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ένα ζήτημα είναι, βεβαίως, το ρήμα. Εφόσον το συνεπιβαίνω έχει άλλη έννοια, μήπως μάλλον πάμε για αναδρομικό σχηματισμό συνεπιβατώ (πρβλ. ακροβατώ); (Εννοείται με τίποτα συνεπιβατεύω, αν και δεν θα 'ταν άσχημη ιδέα...:D)
 

nickel

Administrator
Staff member
μήπως μάλλον πάμε για αναδρομικό σχηματισμό συνεπιβατώ (πρβλ. ακροβατώ);
Εναλλακτικά συνεπιβατίζω (πρβλ. σοβατίζω).



Τι κάνει στον άνθρωπο η κούραση.
 
Με την ευκαιρία, να και ο ιστότοπος με την προσπάθεια για μια οργανωμένη πρωτοβουλία αλληλοεξυπηρέτησης στις μετακινήσεις.

http://www.enalax.com/
[...]
(Η ονομασία του ιστότοπου με ένα -l- δεν ήταν δική τους επιλογή, αν απορήσετε.)
Η γραφή με ένα -l- δεν είναι η μόνη ανορθογραφία, ούτε η μικρότερη δυστυχώς:

Με τον συνδυασμό: κάρτας μέλους μας - κουπόνι ασφαλείας – sticker, γνωρίζουμε την ταυτότητα του κατόχου. Έτσι το «παιχνίδι» γίνεται πάντα μεταξύ γνωστών. Όταν κάποιος στο δρόμο σας δείχνει την κάρτα του και ζητάει να τον μεταφέρετε, ξέρετε σίγουρα ότι: α) Είναι Έλληνας και β) ότι και αυτός ή κάποιο μέλος της οικογένειάς του, όταν έχει το ΙΧ του, μεταφέρει άλλα μέλη.

http://www.enalax.com/index.php?option=what_offers
 
Top